Presunúť na hlavný obsah

Orgazmus pri pôrode? Dá sa to!

Sex a vzťahy

Kým s pôrodom sa spája väčšinou bolesť, vyčerpanosť a strach, orgazmus vníma každý človek len a len pozitívne. No dokážete si predstaviť skĺbenie oboch zážitkov do jedného momentu?

 

Na tento jav upozornila uznávaná americká režisérka Debra Pascali-Bonaro vo svojom dokumente o orgazmických pôrodoch. Okamžite tak vyvolala vlnu záujmu a rozporuplných reakcií. Podarilo sa jej totiž vyvrátiť doterajší spôsob vnímania pôrodov a prezentovať ho celkom odlišne - ako jeden z najerotickejších zážitkov v živote ženy. Je to vôbec možné?

Za všetko môže mozog

Mozog je počas pôrodu zaplavovaný endorfínmi a oxytocínom, aby bol príchod dieťatka na svet sprevádzaný ľahkosťou, s čo možno najmenšou bolesťou. Okrem toho, pri pôrode dochádza ku kontrakciám maternice, k stimulácii vagíny, klitorisu, maternicového krčku a pôrodného kanálu. Tieto procesy pritom výrazne napomáhajú k dosiahnutiu orgazmu, ktorý môže počas pôrodu nastať až niekoľko ráz a trvať i pätnásť sekúnd.

Dodržte niekoľko základných pravidiel

O bolestivých pôrodoch počúvame takmer na každom kroku. K tomu, aby sme prehodnotili pretrvávajúci názor, rozhodne neprispievajú ani filmy, v ktorých „rodiace“ herečky počuť až na míle ďaleko. A práve v tom tkvie základný problém. Na tak zvaný orgazmický pôrod je nutné byť predovšetkým pozitívne naladená. S touto prípravou vám dokáže pomôcť nielen početná literatúra zameraná na danú tematiku, ale i predpôrodné kurzy. No dôležité je vedieť i nasledovné fakty:

  • Tento pôrod prežijú skôr budúce matky, ktoré túžia rodiť prirodzene, bez použitia chemických utišujúcich prostriedkov.
  • Žena musí uveriť v svoju schopnosť priviesť na svet potomka, nie sa len odovzdať osudu a do rúk lekárov. Spomínaná odborníčka Debra Pascali-Bonaro zdôrazňuje: „Žena nepotrebuje chémiu, ale sebavedomie. Vieru, že to zvládne tak, ako milióny matiek pred ňou v dobách, kedy medicínske prípravky skrátka neexistovali.
  • Neraz bývajú súčasťou tohto pôrodu blízki ľudia, ktorí masážami, milým slovom a psychickou oporou výrazne pomáhajú žene prekonať náročnejšie okamihy.
  • Je viac než potrebné, aby rodičku okolie plne rešpektovalo a nechalo ju naplno oddávať sa pôrodu, no zároveň bolo pripravené zasiahnuť.

Na prostredí záleží

Podľa štatistík dosahuje orgazmus pri pôrode len 0,3% žien. Väčšina z nich pritom uviedla, že nemalú zásluhu na tom malo i prostredie, v ktorom sa samotný pôrod odohrával. A hoci lekári kvôli zdravotným rizikám varujú pred pôrodmi doma, v sterilnej nemocničnej budove, kde smrdí dezinfekcia a rodičky sa viac – menej musia prispôsobiť tempu a príkazom pôrodníka, to ide len ťažko. „Všetko sa dá, ak máte po boku milovaného partnera, ktorý vás masíruje, hladí, objíma koľko chce a aj v pôrodnici vám personál zabezpečí kúsok intimity, kde je to len o vás,“ tvrdí druhorodička Simonka (30), ktorá síce orgazmus pri pôrode nedosiahla, no vďaka prístupu obetavého manžela a prítomného personálu už vnímala pôrod z úplne odlišného pohľadu.