Presunúť na hlavný obsah

10 tipov ako nebyť uštvanou a zlou matkou

Lifestyle

Matky sú našimi vzormi, no dokážeme byť aj my vzormi pre naše ratolesti? Úloha matky je na jednej strane prirodzená, no na druhej strane – byť správnou matkou sa učíme celý život. Pozrite si 10 tipov ako nebyť uštavou a zlou matkou!

1. Zabudnite na ideálne rodiny z reklamy

V reklamách nám vyobrazujú ideálnu rodinu bez problémov, pričom niektoré ženy sa snažia dosiahnúť to isté. Neuvedomujú si však, že sa z nich stáva večne nespokojný diktátor a z manžela a detí roboti bez emócií. Deti sa potom často utrhnú z reťaze hneď za prahom bytu.

2. Nenoste svoje dieťa choré do škôlky

Byť pracujúcou matkou je dnes naozaj ťažké, no strčiť dieťa do škôlky choré medzi ostatné deti (bez toho, aby o tom vedeli) je viac, než nezodpovedné. Treba si uvedomiť, že zdravie dieťaťa je prednejšie, než pracovné nasadenie a rast.

3. Nezabudnite, že deťom treba vytvárať program

Nestačí, keď im zabezpečíte tie najlepšie a najmodernejšie hračky. Treba v nich rozvíjať talent, schopnosti i zručnosti. Zároveň dobrá matka vie, že deťom sa najmä v malom veku treba venovať. Postupne, túto pozornosť zmenšovať, aby sa naučili byť časom samostatnosti a zodpovednosti.

4. Nenoste stres z práce domov

Oddeľovať prácu od súkromia. Ťažká vec, na ktorú by ste mali myslieť v každom štádiu svojho života, obzvlášť, ak máte rodinu a deti. Nič nie je horšie ako podráždená matka, ktorú vidíte o šiestej podvečer a aj počas tej malej chvíle na vás kričí a vyčíta vám maličkosti. Premeňte tieto vzácne chvíle skôr na tie krásne a nezabudnuteľné.

5. Vyhnite sa trestom a výčitkám

Každý sa učí na vlastnej koži a predovšetkým ako dieťa robí chyby. Dajte dieťaťu pocítiť, že urobilo chybu a vysvetlite mu racionálne, prečo. Domáce väzenie, tresty alebo vracanie sa k tejto záležitosti v podobe výčitiek, dieťa ponižuje. Zhadzuje to jeho sebavedomie, prehlbuje sa pocit strachu a smeruje k menejcennosti, ktorú si tieto deti nesú so sebou aj v dospelosti.

6. Vytvorte si medzi sebou dôveru

Vzťah medzi matkou a dieťaťom je do veľkej miery postavený na vzájomnej dôvere. Nemusíte chcieť od dieťaťa, aby vám hovorilo všetko. Doprajte mu však pocit, že vám to môže povedať, keď bude chcieť. Ako správna matka by ste mu tiež nemali tajiť veci, deti vás niekedy vedia odhaliť ešte skôr ako si myslíte. Treba s nimi hovoriť ako s dospelákmi.

7. Počúvajte svoje dieťa

Naučte sa vaše dieťa aktívne počúvať kedykoľvek a kdekoľvek. Pozerajte sa mu pri tom do očí a vnímajte to. Nestačí ho počúvať počas rôznych činností, kedy ani ako matka neviete, o čom vlastne hovorilo. Odradíte ho od toho, aby za vami chodilo a rozprávalo sa a keď bude mať naozaj nejaký problém, môžete si byť istí, že už vôbec s tým za vami nepríde.

8. Nedovoľte, aby vaše dieťa na vás žiarlilo

Vzťah na priateľskej báze so sebou nesie aj výhody, aj nevýhody. Nemali by ste vyvolať u svojho dieťaťa pocit žiarlivosti, predovšetkým, ak máte dcéru. Môže to znamenať napríklad, keď matka väčšiu starostlivosť venuje sama sebe na úkor zanedbania starostlivosti dieťaťa. Pozor, táto žiarlivosť ľahko vyústi do nenávisti.

9. Neskrývajte manželskú lásku pred deťmi

Nebojte sa s manželom prejavovať si lásku aj pred deťmi, hoci im to môže prísť smiešne. Samozrejme intímnosti si nechajte za dverami spálne. Verte však, že ak dieťa vidí, že sa jeho rodičia majú radi je to pre neho oveľa lepšie, než keď sa hádajú.

10. Majte svoje hranice i hrdosť

Ani prílišná otvorenosť nie je dobrá. Nikdy nemôžete dovoliť, aby vám dieťa prerástlo cez hlavu a robilo si, čo chce na úkor vás. Ak dieťa urobí niečo, čo sa vás dotkne, musíte mu to dať najavo. Iba tak ho naučíte hodnotám.