Presunúť na hlavný obsah

Laserové operácie očí - viac než trend doby

Zdravie

Vďaka zraku vnímame krásu, spoznávame svet a vnímame až 80% informácii z prostredia. Poruchy videnia v minulosti natrvalo znižovali kvalitu života ľudí. Kým od 19. Storočia boli akousi barličkou pre slabozrakých ľudí okuliare, skutočnú revolúciu v boji s poruchami videnia priniesli laserové operácie. Tie už dnes nie sú len módnym výstrelkom a výrazne zlepšujú kvalitu života mnohým ľuďom.

Na Slovensku laserové operácie očí sa robia už od konca deväťdesiatych rokov. Jedným z prvých centier, kde sa tieto operácie začali robiť je CORNEA. Ako v každom odbore, aj tu technika kráča dopredu míľovými krokmi, k tomu sa pridávajú skúsenosti odborníkov a samozrejme tisícky spokojných klientov. V centre CORNEA sme sa o refrakčnej chirurgii porozprávali s očným lekárom, MUDr. Ivom Ďurkovičom.

Redakcia: 
Pán doktor, vieme, že laserové operácie sa už vykonávajú dlhšiu dobu. Aký je rozdiel medzi operáciami, ktoré sa vykonávali tak pred 15 rokmi a týmito súčasnými? A ako tento rozdiel pociťuje pacient?
Princíp operácie je v podstate stále rovnaký, ide o profilovanie rohovky za účelom odstránenia chýb pomocou excimerového lasera. Čo sa však zmenilo je prístrojové vybavenie. Dnes dokážu excimerové lasery, pôsobiť na rohovku omnoho šetrnejšie a presnejšie, čo spôsobuje lepší a stabilnejší efekt zákroku. Azda hlavným prínosom pre pacientov je to, že zákrok ako taký nie je sprevádzaný bolesťou či už počas neho alebo aj po ňom. To znamená, že dnes môžeme hovoriť o okamžitom a bezbolestnom efekte, ako aj o efekte požadovaného zlepšenia zraku hneď po zákroku bez nutnej rekonvalescencie. 

Redakcia: 
Ktoré poruchy videnia sa dajú korigovať refrakčnou chirurgiou a pre ktoré táto operácia nie je vhodná? (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus)
Korigovať sa dajú najčastejšie poruchy zraku: krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Klienti sa často pýtajú, či je možné korigovať aj presbyopiu (stareckú ďalekozrakosť- okuliare na čítanie), mojou odpoveďou je, že samotná presbyopia (nutnosť korekcie zraku okuliarmi do blízka) sa korigovať nedá. Upraviť sa ale dá stav, kedy pacient potrebuje nie len okuliare do blízka ale aj do diaľky. V takomto prípade mu vieme pomôcť tak, že po zákroku nebude potrebovať okuliare do diaľky, ale okuliare na blízko mu ostanú. Treba však otvorene povedať, že tento stav je dočasný a nutnosť korekcie zraku do diaľky bude u neho nutná do troch až piatich rokov.

Redakcia:
Sú nejaké vekové obmedzenia? Predpokladám, že sa operácie robia až v dospelosti. Je obmedzená aj horná veková hranica?
Vekové obmedzenie hrá svoju úlohu, zásadne neodporúčam refrakčný zákrok excimerovým laserom, ľuďom mladším ako 18 rokov, je to zapríčinené faktom, že ľudský organizmus sa do cca 18 roku života vyvíja a preto je nemožné vedieť aká bude konečná refrakčná vada u jednotlivca. V podstate to znamená to, že ak je dieťa ďalekozraké alebo krátkozraké, neznamená, že aj v dospelosti ním ostane.

Redakcia:
Robia sa operácie obidvoch očí naraz? Alebo je potrebný časový odstup medzi operáciami jednotlivých očí?
Operácia sa realizuje na oboch očiach pri jednom sedení.

Redakcia:
Robí sa aj predoperačné vyšetrenie, ktoré by mohlo prípadný zákrok vylúčiť?
Predoperačné vyšetrenie je absolútnou nutnosťou pred každým zákrokom. Niektorí pacienti totiž refrakčný zákrok absolvovať nemôžu. Najčastejšími kontraindikáciami sú gravidita, reumatoidná artritída, hojenie sa rán keloidnou jazvou a rôznych keratopátií a iné.

Redakcia:
Našich čitateľov bude určite zaujímať, či je operácia bolestivá, a hlavne, či má bolesti po operácii. Robí sa zákrok pri lokálnej alebo celkovej anestézii?
Samotný zákrok nie je bolestivý, vzhľadom k tomu, že sa vykonáva v lokálnej anestézii a samotná anestézia je realizovaná pomocou očných kvapiek, to znamená, že žiadna injekcia, alebo žiadne invazívne formy. Po zákroku môžu nastať dve situácie: po 1.: bolestivosť dva až štyri dni, pri ošetrení rohovky metódou NO TOUCH, LASEK a EPI-LASIK. V tomto prípade ide o odstránenie povrchového epitelu rohovky, čo spôsobuje pooperačnú bolesť, avšak epitel do štyroch dní “dorastie“ a bolestivosť odstúpi. Po 2.:
Femto-LASIK/Z-Lasik a iné formy vytvorenia tzv. flapu na rohovke. V tomto prípade ide o typ ošetrenia rohovky, ktorý nám zaručuje bezbolestivý priebeh operácie ako aj čas po nej. Princípom je vytvorenie tzv. lamely na rohovke, pri vytvorení, ktorej nám odpadá nutnosť odstránenia povrchového epitelu rohovky, čím sa zamedzí vzniku bolesti po operácii.

Redakcia:
Za aký dlhý čas je pacient schopný vrátiť sa do práce? Je nutné nejaký čas po operácii dodržiavať šetriaci režim? Napríklad televízia, čítanie, monitor počítača....
Pri prvom type je čas rekonvalescencie dva až štyri dni a pri druhom type operácie rekonvalescencia nie je nutná a pacient môže po zákroku okamžite pracovať s PC ako aj  sa zapojiť do iných bežných činností. 

Redakcia:
Má pacient záruku, že po operácii sa mu zrak opäť nevráti do pôvodného stavu? Nemôže sa stať že po čase sa mu zrak opäť začne zhoršovať?
Všetko závisí od dobrej diagnostiky pred samotným zákrokom a oddiferencovania pacientov, u ktorých by zákrok nemusel mať trvalý efekt. 
Náš tip nájdete priamo TU.

 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus