Presunúť na hlavný obsah

Prirodzený pôrod versus cisársky rez: Takto sa rodí u nás a takto v zahraničí

Zdravie

Klasický či „umelý“ pôrod? Debaty o ňom rozdeľujú ženy na dva tábory. Kam sa pridáte vy?

Väčšina pôrodníkov vám odporučí prirodzený pôrod, no ani ten nemusí prebiehať vždy bezproblémovo. Komplikácie s nastrihávaním hrádze, „natrhnutím“ či niekoľkohodinovými kontrakciami, pri ktorých je jediným cieľom konečne porodiť, sprevádzajú mnohé prirodzené pôrody. Existujú však aj lekári, ktorí vyjdú v ústrety pacientke, ktorá by chcela rodiť sekciou. Tá vás od spomínaných problémov síce odbremení, no mnohé mamičky, ktoré rodili aj prirodzenou cestou, sa sťažujú na  problémy s „rozkojením“ sa a menším citovým putom k dieťaťu či dlhšou rekonvalescenciu. Aj to je však veľmi indiviuálne, niektorej žene môže zotavovanie trvať týždeň, inej tri dni.

Rovnocenný pôrod

V zahraničí je trend rodenia sekciou, na Slovensku tak rodí tridsať percent mamičiek. Stále platí, že pokiaľ vám nestanoví lekár inak, pôrod sa nesie v klasickom duchu. Naplánoval vám lekár zo zdravotných dôvodov sekciu a vy ste chceli porodiť dieťa „normálne“? Nedajte na reči, že to nie je to „pravé“, aj týmto spôsobom privediete na svet zdravé, bystré dieťa. Nikdy na ňom nebude poznať, že prišo na svet cisárskym rezom, nebude odlišné od iných detí, ani nič podobné. Vy si však možete oddýchnuť od bolestí spojených s kontrakciami. V žiadnom prípade nechceme vážnosť tejto brušnej operácie zľahčovať, no cisársky rez má svoje výhody. Možno preto takmer všetky hviezdy volia túto cestu. Existuje dokonca výrok „too posh to push“, čo v preklade znamená príliš snobská, aby potlačila. Cisársky rez dostal svoje pomenovanie podľa toho, že takto rodiť smeli len ženy urodzeného pôvodu. Dôvod? Ich partneri ich chceli mať „tam dole“ ako dievčatká. Čo si budeme nahovárať, keď pošvou prejde hlava trojkilového dieťaťa, nezaobíde sa to bez následkov.

Všetko sa dá!

Tak či onak, aj po sekcii sa dokážete „naštartovať“ na kojenie, trvajte však na priložení dieťaťa bezprostredne po narodení na prsia. Vtedy sa buduje najsilnejšie puto bábätka a matky. Existuje mnoho polôh, v ktorých sa vám bude kojiť najlepšie aj po operácii bruška. Ak môžete, vyhýbajte sa minimálne tri týždne šoférovaniu a chôdzi do schodov. Mnohé mamičky sú po sekcii citlivé na poznámky typu „čo ty vieš o normálnom pôrode, veď si rodila ako celebrita“ alebo „my sme rodili v našich časoch normálne, vy vymýšľate“ a podobne. Materinské sebavedomie je po každom pôrode veľmi krehké, pozor preto na útechu, ktorá by mohla byť skôr na obtiaž. Najdôležitejšie stále ostáva zdravie dieťaťa. A každej mame, ktorá ho priviedla s láskou na svet, patrí uznanie.