Presunúť na hlavný obsah

Nevhodná strava oslabuje srdce: Ženy konzumujú nadmieru cukru a ovocia, muži mäsových výrobkov

Elementy zdravia

Ženy sú väčšinou anemické a muži zase majú vysoký krvný tlak. Čím to je? Za obomi je skrytý element Oheň – srdce, tenké črevo.

Ženy majú slabšie srdce v dôsledku nadmernej konzumácie cukru a ovocia, takisto ho však oslabujú nekvalitnými vzťahmi. Muži majú zase element Oheň výrazne predimenzovaný, a to v dôsledku častej konzumácie mäsových výrobkov. Obe pohlavia to však prirodzene naprávajú horkou chuťou – či už vo forme kávičky alebo horkej čokolády.

Yin orgán: srdce / myseľ
Yang orgán: tenké črevo
zmyslový orgán: jazyk / reč
tkanivo: cievy
emócie: radosť
zvuk hlasu: smiech
ročné obdobie: leto
farba: červená, oranžová
chuť: horká

Ročné obdobie:

Špeciálnu pozornosť v období leta venujeme srdcu a tenkému črevu. Ľudia, ktorí majú element Oheň predimenzovaný, sú práve tí, ktorí v lete kolabujú. V čínskej medicíne tomuto elementu však nezodpovedá iba srdce, ale aj myseľ a emócie. Srdce teda reguluje nielen cirkuláciu krvi v tele, ale kontroluje aj vedomie, dušu, spánok a pamäť. Podľa princípu cyklu piatich elementov, pečeň spolu so srdcom zodpovedá za stav nervového systému a mozgu. 

Odporúčané jedlá:

Zelenina – paštrnák, smažená mrkva, červená repa, čínska kapusta
Obilniny – pohánka, kukurica
Strukoviny – červená fazuľa, červená šošovica
Korenie – červená paprika, pražený nelúpaný sézam 
Divoká zelenina - púpava, žerucha, čakanka, alfalfa a vňať z mrkvy
Bylinky – žihľava, medovka a rozmarín 

V letnom období sa tiež odporúčajú rôznofarebné druhy ovocia, ako sú jablká, červený melón a zeleniny, šaláty a klíčky. Veľmi účinným a dôležitým faktorom pri tomto elemente je bezpochýb pohyb. Doprajte si minimálne 3-krát do týždňa intenzívny tréning, pri ktorom sa dobre zapotíte. Tým výrazne podporíte energiu srdiečka. 

Nevhodné jedlá:

Ľudia trpiaci srdcovými problémami sú väčšinou mäsoví ľudia, s preferenciou mäsa tmavšieho (bravčové, hovädzie). Takisto sa títo ľudi zvyčajne nebránia ťažším jedlám, ako sú napr. vyprážané pokrmy. Keď sa pozrieme na štatistiku infarktov, výrazne prevládajú z pohlavia muži, nakoľko veľmi málo žien považuje klobásku za dezert. Takisto je dobré obmedziť produkty tvoriace hlien ako sú mliečne výrobky. Usadeniny z hlienu sa ukladajú na stene srdca a ciev a tieto usadeniny neskôr ovplyvňujú rôzne srdcové ochorenia. U žien je dôležité obmedziť cukor v strave (pozor aj na jednoduché cukry v ovocí), nakoľko ten oslabuje element Voda – obličky, močový mechúr, a ten následne ovláda element Oheň. Preto býva ženám stále zima, majú studené ruky a nohy. 

Príprava jedál:

Ľudia so slabším elementom Oheň majú prirodzene radi smažené veci, čím si podporujú srdce. Bohužial však väčšinou siahajú po nezdravých kúskoch. Výbornou pochúťkou na smaženie je napr. seitan špeciál obalený v hraške. Nesmiete však pri smažení zabúdať aj na správne oleje. 

Keď je srdce je v harmónii:

Ľudia, ktorí majú srdce v harmónii, sú zvyčajne veľmi priateľskí a pokorní. Vidia všetko s jasnou mysľou a zdá sa, že cez problémy sa vedia preniesť neuveriteľne šikovnými riešeniami.

Príznaky nerovnováhy srdca:

  • rozptýlená myseľ
  • priveľa alebo žiaden smiech
  • začervenaná alebo bledá tvár
  • anémia 
  • vysoký krvný tlak 
  • problémy s rečou (zakoktávanie sa, zmätená reč)
  • depresia
  • duševná choroba
  • strata pamäti
  • odpor voči teplu