Presunúť na hlavný obsah

Pitie kávy na nás vplýva rovnako ako pohyb: Ich účinky na naše telo sú úžasne podobné

Zdravie

Neuveríte, no káva a cvičenie majú na ľudský organizmus veľmi podobné účinky. Ako je to možné?

Zužovanie ciev

Pitie kávy nám spôsobuje zužovanie ciev a v malom meradle zvyšuje aj krvný tlak. Niečo veľmi podobné sa v našom tele deje i vtedy, ak cvičíme alebo vykonávame inú fyzicky aktívnu činnosť. Dalo by sa teda povedať, že pitie kávy a cvičenie má (takmer) rovnaké účinky na naše cievy. To však nie je to jediné, v čom sú si tieto dve záležitosti podobné.

Dodávatelia energie

Jeden z najbežnejších dôvodov, prečo pijeme kávu je energia. Tou nás dokáže dobyť už jedna šálka, ktorá začína pôsobiť už o pár minút od chvíle, kedy sa s chuťou napijeme a v tele ostáva približne päť hodín. Dobytí energiou sa cítime aj vtedy, keď po tréningu opúšťame fitnes centrum. Je fakt, že vtedy sme fyzicky vyčerpaní, no náš mozog pracuje na plné obrátky. Najčastejšie si to môžu všimnúť ženy a muži, ktorí cvičia vo večerných hodinách po práci. Na tréning zväčša prídu už unavení po celom dni, no keď prídu po odcvičenej hodine domov, nevedia, čo by skôr urobili.

Dobrá nálada zaručená

Káva a kofeín v nej obsiahnutý nielenže podporujú činnosť mozgu, vnímanie a posilňujú pamäť, ale aj zlepšujú náladu. Už ľudia v dávnych dobách zistili, že žuvanie kofeínových rastlín pozitívne pôsobí na ich náladu a na chuť do práce. Až oveľa neskôr svet prišiel na to, že keď sa listy, ktoré kofeín obsahujú zalejú horúcou vodou, účinky sa ešte zvýšia. Dobrá nálada je silno spätá aj pohybovými aktivitami, ktoré z tela vyplavujú endorfíny. Tie majú potom za následok to, že na ťažký deň pomaly zabudneme, naša myseľ bude pokojnejšia a úsmev na tvári sa taktiež o chvíľu dostaví.