Presunúť na hlavný obsah

Hrsť týchto semienok denne urobí s vaším zdravím zázraky: Liek na dlhovekosť pritom nie je (ne)známy

Zdravie

Účinky a cenu oboch poznali a hojne využívali už starí Aztékovia a Mayovia, ktorí ňou aj platili. Majú veľa spoločných pozitívnych účinkov a v ich kombinácii sú doslova energetickou bombou a jedny z najdravších potravín, aké môžete telu dopriať.

Chia semienka

Už jedna lyžička semienok ukrýva 2% vitamínu B2, 13% B3, 29% B1 a aj ďalšie. Majú asi 5x viac vápnika ako mlieko, 3 a 6 omega mastné kyseliny aj rozpustnú vlákninu, ktorá uvoľňuje energiu z uhľohydrátov do krvi. Dokážu nasať až 12x viac vody než vážia, čím vytvárajú gél, ktorý spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry, a tak prispievajú k udržaniu rovnováhy vody a celkovej hydratácii tela. Preto s nimi chudnete bez toho, aby ste sa cítili stále hladné. Naviac sú aj 100% bezlepkové, teda vhodné pre celiatikov.

Mohlo by vás zaujímať: Veľká jarná očista hrubého čreva: Tu je postup, ako zbaviť telo usadenín a toxínov

Spirulina

Zelená riasa, ktorá sa môže pochváliť vysokým obsahom bielkovín (až 70% jej obsahu), preto je to pre vegetariánov vhodná náhrada za mäso, ďalej minerálne látky a vitamíny, neskutočne veľa antioxidantov, preto má aj protirakovinové účinky a potláča aj chuť do jedla vďaka fenylalanínu, ale pritom dodáva telu veľa živín ako napr. fytonutrienty, ktoré neobsahuje žiadna iná rastlina. Ďalej betakarotén, chlorofyl, čím čistí a detoxikuje pečeň a obličky, a tým zlepšuje imunitu aj vzhľad pokožky, vlasov a nechtov, odstraňuje zápchu či žalúdočné vredy. Pre toto je vyhľadávaná najmä vegetariánmi, vegánmi, makrobiotikmi, športovcami, aj dojčiacimi mamami, pretože zvyšuje tvorbu mlieka, a pre všetkých vyznávačov zdravého životného štýlu. 

Čítajte tiež: Nápoj na posilnenie zdravia je vo svete hitom: Odstraňuje z tela jedovaté látky a pôsobí ako prevencia proti rakovine

Ako ich jesť samotné? 

Chia semienka sú vhodné do mixovaných nápojov, müsli, či varených a pečených jedál. Denne by ste mali jesť 2 malé lyžičky, ktoré sa vhodia do vody a nechajú 10-15 min. stáť, aby sa zvýšili ich účinky. Môžete ich poliať javorovým sirupom pre lepšiu chuť. Spirulinu zase kúpite aj v lekárni vo forme tabliet a dáva sa 15 min. pred jedlom 2-3 krát denne. Najlepšie aspoň mesiac kvôli lepším účinkom. Ale aj v práškovej forme nestráca účinky. V Ázii z jej prírodnej formy, rias, robia polievky. 

Ako ich skombinovať? 

Tu je recept na skvelý, energeticky bohatý a pri diétach najlepší mixovaný nápoj: 3 mrkvy, 2 stonky zeleru, 3 jablká, kúsok zázvoru, 2 čajové lyžičky kopcom chia semienok, 2 čajové lyžičky spiruliny v podobe riasy ale prášku a 1 čajová lyžička zeleného čaju. Pričom najprv si urobte zelený čaj, nechajte vychladiť, potom na kocky nakrájané ovocie a zeleninu, spirulinu, všetko dôkladne pomixovať a napokon pridajte chia semienka, a kto má rád chladené nápoje, tak aj ľad. Dobrú chuť. 

 

Čítajte tiež:

Doprajte si najzdravšie semená: Inšpirujte sa tipmi na ich použitie pri varení

Morské riasy na vašom tanieri: Vitamínová a chuťová bomba v jednom