Presunúť na hlavný obsah

Raňajky, ktorými začína deň veľa z nás: Prečo by sme sa mali vyhýbať bežným cereáliam?

Elementy zdravia

Stali sa každodennou súčasťou raňajok nielen detí, ale aj dospelých. Na výber máte z obrovského množstva príchutí, tvarov, farieb.

Sú nimi veľmi populárne cereálie alebo tiež nazývané musli. Rodičia po nich siahajú väčšinou z dôvodu, že predstavujú zdravšiu verziu pokrmu pre ich najmenších. Je tomu však skutočne tak? 

Samozrejme, závisí, s čím ich porovnávate. Ak je merítkom hamburger s hranolkami z obľúbeného fast foodu, prípadne zmrzlina, tak sú určite variantou zdravšou. Vo vačšine prípadov je to však jeden z hlavných omylov a mýtov, ktorý vznikol vďaka silnej reklame potravinárskeho priemyslu. Bežné cereálie či musli sú pre deti veľmi nevhodné a dokonca nezdravé. 

Čítajte tiež: Najúčinnejší a najzdravší nápoj na detox: S týmto prečistíte telo a schudnete už počas troch dní!

Prečo by sme sa mali vyhýbať bežným cereáliam?

1. Obsahujú cukor

Cukor patrí na prvé miesto nezdravých potravín na celom svete. Nie nadarmo je častokrát označovaný ako biely jed. Keď sa iba začal trh s musli otvárať, základom boli ovsené vločky. Tie však neboli až také chutné, tak začali výrobcovia prisladzovať a prisladzovať. Cukor, ktorý je obsiahnutý vo väčšine cereálií je rafinovaný, prípadne trstinový. Obidva majú veľmi vysoký glykemický index, čo spôsobuje deťom množstvo problémov. Deti sú veľmi rýchlo po konzumácií takýchto raňajok hladné, klesá ich pozornosť a koncentrácia, stávajú sa neposednými, hyperaktívnymi. Následne nosia zo školy poznámky a rodičia nevedia, kde je problém. Všetky tieto cukrom dochutené musli sú skôr sladkosťami, než zdravými raňajkami. 

2. Obsahujú éčka a konzervanty 

Téma už veľmi dobre známa, no na podiv zdravého rozumu, mnohými ľuďmi stále nepochopená, resp. odsudzovaná. Keď si prečítate zloženie bežných cereálií, zistíte, že polovicu prísad neviete ani prečítať pre ich krkolomný názov. Pri kupovaní potravín by ste sa mali riadiť veľmi jednoduchým pravidlom či otázkou – viem si predstaviť, že by som každú zložku tejto potraviny zjedla samostatne? Ak nie, prečo, ju konzumujete ako súčasť nejakého produktu?

3. Múka, tuk a žiadna vláknina

Základom pre výrobu cereálií je múka, ktorá tvorí prevažnú časť ich zloženia, čím sa stala najdrahšou múkou na trhu. Okrem vyššie spomínaných jedov v podobe cukru, éčok, či konzervantov obsahujú spomínané cereálie vyššie množstvo tuku a naopak, vlákninu skoro žiadnu. Týmto zložením sa stávajú energeticky hodnotné presne ako žemla so šunkou. 

Neprehliadnite: Potraviny, ktoré dennodenne jeme nie sú také nezdravé, ako sa hovorí: Toto sú ich zdravšie benefity

4. Šialené kombinácie

Akoby to všetko nestačilo, veľa rodičov tieto musli svojim deťom ešte dodatočne osladia (medom, javorovým sirupom, džemom, ovocím), zalejú mliekom, prípadne nastrúhajú čokoládu. A to je pre telo dieťaťa riadna facka. 

Čo majú teda deti raňajkovať? 

1. Vyrobte si vlastné cereálie

Ak nechcete upustiť od musli, urobte si vlastné. Nielen že ušetríte peniaze, ale hlavne budete presne vedieť, čo dávate svojmu dieťaťu jesť. Ako základ použite ovsené vločky, ku nim pridajte trochu ovocia a škoricu. Receptom na domáce musli je už na internete veľmi veľa. Vždy si voľte variantu s najmenším obsahom cukru. 

Nenechajte si ujsť: "Zdravé" potrevinové chytáky, ktoré nášmu telu neprospievajú: Nenechajte sa nachytať

2. Živočíšne mlieko nahraďte rastlinným alebo vodou

Na trhu je dnes už veľký výber rastlinných mliek, cez ryžové, kokosové, či ovsené. Takéto mlieko vaše dieťa nezahlieni, nezaťaží mu trávenie a ešte mu bude aj výživou. Okrem toho neprekyslí organizmus, čím zabráni, aby sa dieťa na vás pozeralo ako „teliatko“ na nové vráta. 

3. Vyskúšajte kaše

Ideálnou variantou sú celozrnné kaše. Vybrať si môžete z viacerých druhov – špaldová, ovsená, pšenova, pohanková, či kombinácia všetkých. Použiť môžete aj jednu z celozrnných krupíc. Vyskúšajte ju zmiešať s ryžovým mliekom, dochutiť sušeným ovocím, prípadne posypať karobovou čokoládou a dostanete nielen chutné raňajky, ale aj výdatné a zdravé. 

Samozrejme, nie všetky musli či cereálie, ktoré sa dnes predávajú, sú také, aké sme ich popísali vyššie. Na základnej škole nás však naučili čítať, tak začnite tento dar využívať aj pri kúpe svojich potravín, najmä potravín pre svoje deti. 

- Najčítanejšie -