Presunúť na hlavný obsah

Stačil jediný moment, aby som prehodnotil svoj životný štýl: V 27 rokoch som mal nábeh na infarkt...

Elementy zdravia

Čo sa musí stať, aby sme prehodnotili svoj životný štýl a zmenili návyky, o ktorých si myslíme, že sú pre naše telo neškodné?

Pred 10 rokmi som navštívil lekárňu a podstúpil test na prístroji, ktorý meral telesné parametre. Keď automat vytlačil lístok s výsledkom, manželka mi povedala, že takéto hodnoty majú jej pacienti pred infarktom. Bol to strach, ktorý so mnou zatriasol. Mal som 27 rokov a nechcel som byť človekom, ktorý nad sebou nemá kontrolu. V tej chvíli som si neuvedomil, aký významný okamžik v mojom živote to bol. Nové udalosti nabrali rýchly spád.

 
Za týždeň som si kúpil bicykel. Prvá cesta bola po sídlisku a jeden úsek bol kopec s nie príliš veľkým stúpaním. Výjsť naňho som však vnímal ako mimoriadný výkon. Bicykel som odložil a začal cvičit v posilovni. Keď som sa škriabal do kopca, uzavrel som so sebou dohodu, že obmedzím jedlo. Kávu, ktorú som sladil 3 cukrami, som prestal sladiť, prestal som jesť vyprážané jedlá a posledné jedlo bolo o 17 hod. Po pol roku som znížil váhu zo 105 na 70 kg. Bol to skvelý pocit, ako vyslobodenie. Začal som chodiť po schodoch, bez toho, aby som sa zadýchal.

Mohlo by vás zaujímať: Príbeh Slovenky, ktorá dokázala (ne)uveriteľné: Zbavila som sa štvoriek dioptrií bez lekárskeho zákroku
 
Od tej doby som sa začal rozhodovať, akú potravinu príjmam. Bol som stále ovládaný chuťou a v pokušení dať si občas niečo nevhodné, ale skúsenosť s predošlou nadváhou mi bola pomocnou silou. Pohyb som zaradil do života ako návyk, nutný pre udržanie mobility a dobrého zdravia. Postupom času som začal stretávať veľmi zaujímavých ľudí, ktorí ma inšpirovali. Veľmi som obdivoval tých, ktorí nepili alkohol. Vedel som, že pijem alkohol, pretože som si myslel, že sa bez neho v spoločnosti nedokážem baviť. Taktiež som vedel, že daň za takéto uvolnenie, je fatálna. Je to sebapoškodzovanie a vedomé. Premýšlal som, ako sa asi cítia ľudia, ktorí alkohol nepijú. Pôsobili veľmi vyrovnane, silne. Páčila sa mi predstava cítiť sa rovnako, ale nemal som dostatočne silný dôvod, ktorý by mi pomohol túto zmenu učiniť.
 
Ďalšie zaujímavé stretnutie bolo s človekom, ktorý behal maratón. Cítil som z neho pokoru a silu. Predstava, že ubehne takú vzdialenosť, mi dávala pocit šťastia. Začal som behať a po 6 rokoch som maratón zabehol. Dnes beriem behanie ako prostriedok k samoregulácii dobrého stavu, psychického a fyzického a zároveň ma tiež učí poznávať telo.
 
Od doby, kedy som bol v lekárni, sa veľa zmenilo. Lekáreň už niekoľko rokov nepotrebujem. Prestal som jesť mäso, syry, cukor, alkohol, kávu, fajčiť cigarety. Pre vás, ktorí si takto doprajete, sa to môže javiť ako ochudobnenie sa o veľa pôžitkov. Predým som si to tiež myslel, ale ako náhrada za každé zrieknutie sa, sa mi dostalo neskonale väčšej hodnoty. Keď sa vám začne zlepšovat zdravotný stav a posúvajú sa vaše hranice, je to oveľa lepšie, než si pustiť do tela nejakú látku, ktorá vám ponúkne krátkodobú ilúziu. Viem, o čom hovorím, moja skúsenosť bola bohatá. Vypil som 1liter vodky za večer spolu s energetickými nápojmi. Fajčil som 60 cigaret denne a na obed som zjedol 3 rezne plus ďalší chod. Veľa som pochopil. Viete, všetky návyky typu pitie alkoholu, fajčenie a ďalšie, ktoré človeka nepodporujú v dobrom zdraví, sú dôsledkom ľudskej nespokojnosti a nešťastia. Jedlo je palivo, má nám dodať energiu a nie v nás vyvolať uspokojenie. Ale reálny život je s týmto tvrdením v silnom protiklade.
 
Reklama ako nástroj priemyslu, návyky spoločnosti, ktorá nás obklopuje, to všetko nás utvrdzuje v domnieke, že tento životný štýl je normálny. Váš život ale nie je oveľa bezpečnejší, ako život nejakého zvieraťa v džungli. Deň čo deň sme konfrontovaní s realitou. A ak nezvládneme odolať nástraham menovaným vyššie, vždy za to zaplatíme. To, že sme dosiahli v nejakej rovine úspech (vzdelanie, zamestnanie, ai.) nie je vôbec podstatné, pokiaľ nepochopíme sami seba. Tí, ktorí vám odporúčajú alebo ponúkajú škodlivé veci, to s vami buď nemyslia skutočne dobre, alebo sú v rovnakej pasti.

Neprehliadnite: Superpotravina, ktorá nás dokáže zbaviť toxických usadenín: V obsahu niektorých vitamínov absolútne vedie
 
Predým som vnímal dôsledky v mojom živote, dnes skúmam príčiny. Premýšľam a hľadám odpovede, prečo som chorý, prečo mám nejaké zranenie - nič z toho nie je bez príčiny.
Chcem niesť zodpovednosť za svoj život a tiež si ho užiť. Vďaka cestovaniu mám možnosť porovnávať životy ľudí v rôznych kultúrach a to mi dává veľa informácií a nových pohľadov na svoj život. Ak máte radi dobrodružstvo, tak si ho pri zmene životných návykov užijete. Čakajú vás skvelé zážitky a stavy, ktoré vám zostanú, bez toho, aby ste si museli kúpiť 1l vodky alebo 3 rezne :)

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe