Presunúť na hlavný obsah

Najhoršie chyby, aké robíme pri očiste hrubého čreva a iných orgánov: V tomto sa neoplatí riskovať!

Elementy zdravia

Očisty sú v dnešnej dobe veľmi populárne, nájdete o nich množstvo informácií. Sú však naozaj také účinné a zdravé, ako sa hovorí? Prinášame vám zoznam základných omylov, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri očistách.

Očista ryžovou kúrou

Základom fungovania imunitného systému je naše hrubé črevo. Preto aj očista hrubého čreva by mala byť vždy prvoradá. Očista ryžovou kúrou je očista, počas ktorej konzumujete buď 21 alebo 40 dní iba ryžu. Vaše hrubé črevo bude prečistené (ak použijete celozrnnú ryžu – pri všetkych ostatných druhoch ryže zostane črevo zanesené), no vaše ostatné orgány nie. Táto očista je veľmi jednotvárna. Predstavte si, že by ste robili vo svojom byte veľké upratovanie, no nakoniec by ste upratali iba jednu izbu. Presne to dosiahnete ryžovou kúrou.  Všetky ostatné izby (orgány) zostanú špinavé (oslabené). A ešte máte tú smolu, že pokiaľ jeden z orgánov výrazne predimenzujete (prečistíte) a ostatné necháte zanedbané, tak tie svoju energiu ešte viac oslabia na úkor toho jedného. Ak sa rozhodnete očistiť si iba hrubé črevo, voľte radšej očistnú techniku shankpraksalanu - jógová technika nazývaná tiež "šanka". Trvá iba pár hodín a je veľmi intenzívna. 

Čítajte: Samotest, ako zistíte, ktorý z orgánov máte zanesený: Pečeň, obličky alebo hrubé črevo?

Očista surovými šťavami 

V dnešnej dobe je veľmi populárna tzv. raw strava alebo surová strava. Väčšinou práve zástanci tejto formy stravovania volia ako očistné prostriedky zeleninové či ovocné šťavy. Zeleninové smoothies sú vhodnou voľbou pre ľudí konzumujúcich veľa mäsa, no u všetkých ostatných môžu častokrát urobiť ešte väčšiu škodu. Ako už bolo spomenuté vyššie, základom správnej očisty je prečistenie hrubého čreva. Odšťavená zelenina má silu prečistiť vašu krv, no nánosy vytvorené v hrubom čreve „neprebije“. U žien, ktorým býva zima, mávajú studené nohy, prípadne u ľudí s oslabenými obličkami, je táto forma očisty dokonca nevhodná. Prináša do tela veľmi silný chlad, čím sa ich zdravotné problémy iba zvýraznia. 

Nedotiahnutá očista

Ak už s akoukoľvek očistou začnete, je veľmi dôležité, aby ste ju dotiahli do konca. Častokrát si ľudia nezvážia všetky faktory a s očistou končia predčasne. Zistite si všetky podrobnosti k danej očiste, ešte než s ňou začnete, vždy sa obracajte na odborníkov, prípadne ľudí, ktorí už majú dlhoročné skúsenosti. Nájdite si na ňu vhodný čas a miesto. Nikdy ju nepodceňujte. Vaše telo by malo čo najviac odpočívať v tomto období, nemali by ste ho extrémne preťažovať. 

Pitný režim 

Poslednou, no nie menej dôležitou chybou, ktorú ľudia robia pri očiste je nesprávny pitný režim. Zvyčajne si myslia, že keď robia očistu, môžu piť vody, koľko len chcú. To je však omyl. Výrazne tým zaťažíte obličky, ktoré nebudú stíhať a následne sa vám môžu objaviť zdravotné problémy. To, či je váš pitný režim v poriadku, si odsledujte vždy na svojej malej potrebe. Na záchod by ste mali ísť od 3-6-krát za deň. Ak idete menej, pijete vody málo. Ak chodíte, naopak, viac, znížte príjem tekutín počas dňa. 

Ideálna očista

Aká je teda ideálna očista? Očista podľa piatich elementov. Počas tejto očisty prečistíte všetky orgány vo svojom tele, výrazne naštartujete svoju energiu, zbavíte sa nánosov vo svojich črevách, schudnete niekoľko kíl (ak máte z čoho) a hlavne, nebudete vôbec hladovať (práve naopak, jesť môžete, koľko vám telo ráči). Podrobnosti o očiste podľa piatich elementov si môžete prečítať TU