Podvádzanie partnera sa dá vedecky vysvetliť: Kto má k tomu väčšie a kto menšie sklony a prečo?
Čo sa ale za touto ľudskou, nie príliš rytierskou vlastnosťou skrýva?
Podvádzanie partnera je nielen v našich končinách tabu. Nerozprávame sa o tom nahlas, iba ak za okrúhlym stolom, s tichým hlasom, ale so vztýčeným ukazovákom, keď napríklad ide o našu najlepšiu kamarátku, ktorá je buď podvádzaná, alebo podvádza.
Čo sa ale za touto ľudskou, nie príliš rytierskou vlastnosťou skrýva? Je za tým celá veda, tak čítajte. Iba tri percentá tvorov sú monogamní a naša rasa spadá do tejto škály. Už odpradávna to bolo rozdelené tak, že jeden z partnerov sa stará o to, aby bolo zabezpečené všetko, čo rodina potrebuje a druhá polovička sa stará o všetko ostatné.
Za všetko môže hormón šťastia
Áno, zvaľme to na biológiu a pozrime sa pod zúbok hormónu, ktorý za všetko môže. Dopamín, alebo aj inak zvaný hormón šťastia, sa uvoľňuje pri rôznych príjemných aktivitách, ako je napríklad cvičenie, jedenie, alebo sex. A máme ho. Tento hormón, ktorý na jednej strane motivuje ľudí byť šťastnými, na strane druhej, má na svedomí veľa mokrých očí.
Ľudia, ktorí majú v génoch predurčené striedať partnerov, alebo ich podvádzať, sú zväčša náchylní aj k alkoholizmu, návykovým látkam, alebo k hazardným hrám. Ruky od nich preč.
Staré známe ,podviedol raz, podvedie znova, má niečo do seba a ťažko s tým niečo spraviť, keď už to má raz človek v sebe.
Prečítajte si: Otestovať vernosť či odlákať milenku? Vyspovedali sme profíkov, ktorí to majú v náplni práce!
Ďalší na rade
Ďalší vypátraný hormón, ktorý nás nabáda na nekalé činnosti, akou je podvádzanie, je vazopresín. Tento pán na holenie, má na starosti ovplyvňovanie našej dôvery, empatie a sociálnych väzieb. Preto nedostatok, respektíve nízska hladina tohto hormónu, môže spôsobiť pokušenie k podvádzaniu, pretože naše vnímanie partnerského vzťahu nie je až tak o vernosti.
Posledný, no dôležitý faktor – peniaze
Ľudia, vo väčšine prípadov muži, ktorí zarábajú podstatne viac ako ich polovičky, majú sklony k podvádzaniu. Paradoxne prípady mužov na materskej, ktorí zostanú doma a starajú sa o domácnosť, majú taktiež k nevere blízko.
Pre zhrnutie, nevera má z veľkej časti biologické a genetické vysvetlenie, aj napriek tomu, že patríme do tých troch monogamných percent. Každý z nás je taký, alebo onaký, no predsa len sme ľudia a naše pudy snáď kontrolovať vieme. Preto je na našom uvážení, čo si v živote ceníme najviac a treba myslieť na možné následky našich činov.