Ples v opere 2016 sa niesol v duchu splneného sna: Takto to počas večera vyzeralo

Už po šestnásty raz sa v historických priestoroch SND konal dobročinný Ples v opere, ktorý pravidelne otvára plesovú sezónu na Slovensku.

Roman Juraško a Diana Hágerová si svoju premiéru na plese doslova užívali

Roman Juraško a Diana Hágerová si svoju premiéru na plese doslova užívali

Zdroj: Orange

Charitatívne podujatie, vďaka ktorému pribudne v Banskej Bystrici centrum pre deti s poruchami vývinu, otvoril úderom na gong svetoznámy a charizmatický hudobník Paul Young.

Už tradične je jedným z očakávaných bodov programu plesu jeho úvodný ceremoniál, ktorý je sám o sebe kultúrnym zážitkom. Tentoraz preniesol hostí 16. ročníka do atmosféry snívania. Pod palcom ho mala rovnako ako minulý rok renomovaná česká choreografka Jana Burkiewicz. „Symbolom snovej krajiny, ktorá sa pred divákmi rozprestrela, bol mesiac, ktorý je hýbateľom všetkého diania,“ vysvetľuje režisérka. Žiariaca guľa s priemerom až dva metre počas ceremoniálu voľne lietala priestorom divadla. Hostia sa v samotný večer mohli tešiť nielen z prepojenia hudby a tanca, ale priestor dostal i krátky prednes v podaní Borisa Farkaša. Netradičné boli tiež svietiace kostýmy účinkujúcich tanečníkov.  

Čítajte viac: Ples v opere 2016 otvorila svetová hudobná hviezda Paul Young!

Program spájal hudobníkov

V rámci programu sa organizátori rozhodli staviť na netradičné hudobné spojenia. O hudobnú dramaturgiu sa postaral špičkový slovenský muzikant Oskar Rózsa. Spolu s hudobníkmi Lehotským, Vizvárym, Griglákom, Valihorom a Knechtovou oživili hudbu legendárnej hudobnej skupiny Modus. Plesovým hosťom tiež zaspievala zlatá slávica Jana Kirschner s najznámejším domácim jazzmanom Petrom Lipom. V slávnostný večer sa predstavili  i českí muzikanti Dan Bárta, Ondřej Brzobohatý a Matěj Ruppert s kapelou. Pár minút po polnoci vystúpil v historických priestoroch SND svetoznámy britský spevák Paul Young, ktorý prítomných potešil svojimi najväčšími hitmi. 

Stáli hostia i nováčikovia

Plesu v opere sa pravidelne zúčastňuje 300 párov hostí, ktorí reprezentujú Slovensko v rôznych oblastiach ako je veda, kultúra, šport, medicína, hospodárstvo a charita. Medzi hosťami, ktorí ples navštevujú pravidelne, nechýbali manželia Malachovskí, herec Činohry SND František Kovár s manželkou či osobitný predstaviteľ OSN v Iraku Ján Kubiš. Po prvýkrát prijali pozvanie na ples riaditeľka Aliancie Fair-Play Zuzana Wienk, šéf Google na Slovensku Rasťo Kulich, predsedníčka najvyššieho súdu Slovenskej republiky Daniela Švecová, či vysokoškolská profesorka Eva Grey, ktorá v minulom roku získala ocenenie Slovenka roka v kategórii vzdelávania a podpory mladých talentov. Na plese nechýbali členovia Čestného plesového výboru, ktorý je každoročne zárukou jeho vysokej spoločenskej úrovne.

Neprehliadnite: Príchody na Ples v opere 2016: Monika Hilmerová nastavila vysokú latku, prekvapením večera bol Richard Lintner s manželkou

Moderátorka plesu podporuje CVI

I keď sa Vera Wisterová Plesu v opere v minulosti zúčastnila ako hosť, moderátorkou podujatia bola po prvýkrát. V róbe talentovaného slovenského módneho dizajnéra Marcela Holubca svojou krásou mnohým prítomným vyrazila dych. Mama dvoch detí nielen zvládla svoju úlohu na výbornú, ale tiež otvorene podporila vznik Centier včasnej intervencie (CVI) na Slovensku. Sama prežila chvíle strachu pri predčasnom narodení prvého syna, ktorému hrozili zdravotné riziká. Našťastie, všetko dobre dopadlo a z Harlowa je dnes zdravý takmer 5-ročný chlapec.

Vďaka hosťom ples pomáha chorým deťom

Ples v opere je jedným z najväčších charitatívnych podujatí na Slovensku. V partnerstve s odborníkmi a organizáciami v oblasti zdravotníctva sa systematicky venuje pomoci chorým deťom a ich rodinám. Akútna potreba Centier včasnej intervencie mnohých hostí plesu zaujala natoľko, že štedro prispeli i nad stanovenú hodnotu vstupenky pre pár. I keď celkový výťažok 16. ročníka ešte nie je známy, je isté, že v tomto roku štvrté centrum vznikne. „Vďaka špeciálnym prístrojom vieme zachraňovať detské životy. No dôležité je v starostlivosti pokračovať, preto hľadáme riešenia, aby všetky deti a ich rodiny mali na dosah pomoc odborníkov, ktorú tak veľmi potrebujú. Cieľom Plesu nie je otvoriť „len“ ďalšie Centrum včasnej intervencie, ale aktívne sa podieľať na riešení problému chýbajúcich zariadení včasnej intervencie na Slovensku,“ hovorí riaditeľka Plesu v opere, Andrea Cocherová.

Finančný výťažok od hostí Plesu v opere bol v minulosti použitý na podporu Detského kardiocentra, kultúrne podujatia pre zdravotne hendikepovaných spoluobčanov, na pomoc ľuďom zo sociálne slabších pomerov a tiež na zlepšenie prístrojového vybavenia kliník detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Zbierka 16. ročníka Plesu v opere priamo nadviazala na účel plesu z roku 2014, kedy vyzbierané príspevky plesových hostí smerovali na pomoc predčasne narodeným deťom. 

K pomoci sa pridávajú ďalší

Ples v opere na podporu rozvoja Centier včasnej intervencie na Slovensku v decembri spustil iniciatívu Prianie pre rodiny. Na webovej stránke www.plesvopere.sk/prianieprerodiny môže verejnosť stále venovať rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením či pracovníkom centier pár povzbudivých slov. Za každý 100 prianí vybraná osobnosť pomôže priamo v rodine alebo v CVI. Do iniciatívy sa zapojili známe tváre Patrik Herman, Miriam Šmahel Kalisová, Lenka Šóošová či Roman Juraško. Herman už svoju pomoc vykonal a malú Kristínku odviezol na dôležité vyšetrenie zraku do českej Opavy.

Foto:
Orange
Zdroj:
fem

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba