Presunúť na hlavný obsah

"Bulletproof coffee" alebo káva, ktorá spaľuje tuk zahltila internet: Čo si o tom myslí fitness tréner?

Zdravie

Čo je bulleproof coffee? Teda káva s maslom? Čítajte pozorne a nenechajte sa zmiasť množstvom informácií, ktoré sa šíria internetom.

Pseudoveda a pseudovedecké diétne odporúčania zahlcujú internet. Sám si veľmi rád prečítam rôzne štúdie, nové prístupy, diéty a odporúčania. Ale po dlhých rokoch praxe sa snažím byť viac skeptický ako dôverčivý voči rôznym tvrdeniam. Rovnako ako naposledy, keď sa mi istý čas dostala informácia o tuk spaľujúcej káve „Bulletproof coffee“, tak som neveril a začal pátrať. Zistil som si o tom svoje, ale pred pár dňami sa má to opýtal môj klient, čo si o tejto káve s maslom myslím. Moju odpoveď pozná. Ale keď vidím, ako sa daná informácia stále šíri,  je určite načase informovať aj ostatných, aby vedeli, ako tento zázrak funguje.

Čítajte: Nevedela schudnúť a vyhovárala sa na všetko: Keď zistíte, čo bolo príčinou jej priberania, pomôže to aj vám

Čo je bulleproof coffee? Teda káva s maslom?

Oficiálne ingrediencie sú jedna až dve šálky silnej kávy, ideálne pod značkou bulletproof, jedna až dve lyžice špeciálneho oleja, ktorý je podobný kokosovému oleju, jedna až dve lyžice kravského masla. Ingrediencie zmixujete mixérom, na vrchu sa vytvorí hustá pena. 
Lacnejší a jednoduchší prípavy tukožrútskej kávy je pridanie niekoľkých gramov masla alebo kokosového oleja do kávy. 

Čo očakávať od takejto kávy?

Samozrejme radikálnyň úbytok na váhe, zlepšenie kognitívnych funkcii, celkovú energizáciu tela. Teda zníženie telesného tuku  a zvýšenie svalovej hmoty. 

Pomocou tejto kávy nebudete pociťovať hlad a napriek nízkemu príjmu jedál budete plní energie. Je to logické – veď maslo v sebe obsahuje veľké množstvo energie vo forme tukov a káva je dobrý stimulant mentálneho a fyzického výkonu. Aj keď je dobrý dôvod príjmať viac tukov na úkor sacharidov, tak treba o tejto problematike vedieť viac než sa len bezhlavo pustiť do magickej kávy a čakať zázraky.

Treba si ale povedať jednu dôležitú pravdu: pridanie tukov do kávy či už masla alebo oleja nedokáže spaľovať náš tuk efektívnejšie prípadne s menšou námahou. Jediný zaručený, spôsob, ako  sa zbaviť tukov je prijať o niečo menej energie ako jej vydáme. 

O náraste svalovej hmoty, či už formovaní zadku, ovisnutých tricepsov alebo získanie sixpacku netreba ani hovoriť – príjem kalórií v káve nám svalstvo nebuduje, na to je potrebná fyzická práca svalov spolu s dostatočným príjmom živín. Nič zázračné neexistuje.

Keď zistíte, čo urobia tri šálky kávy denne s vašimi prsiami, dáte si radšej čaj!

Niekto sa možno oprie o zázračné účinky kokosového oleja. Áno, kokosový olej sa odporúča pridávať do jedálnička, ale jeho samotný príjem nestačí na odbúravanie tukov, treba ho zaradiť do komplexne rozdelenej stravy počas dňa. 

Ako vlastne takýto nezmysel vznikol? 

Za všetko môže marketing vychadzajúci z myšlienky príjmu takejto kávy podobnej tej, akú si pochutnávajú Tibeťania, ktorí prežívajú vo vysokých nadmorských\ výškach. Pijú kávu s maslom yak, od ktorej bulletproof kávu vyrábajú. To, že Tibeťania  majú už nejaké genetické predispozície marketingové oddelenie už nespomína. Odporúčajú preto používať iba originálne produkty, ktoré sú nadmieru drahé a ako už viete s nulovým účinkom.
Ľudí preto, aby ušetrili, si vymysleli lacnejšiu alternatívu pridaním masla alebo kokosového oleja do kávy. Samozrejme tiež s nulovým účinkom.

Pokiaľ vám teda káva s olejom chutí, tak smelo do toho, ale neočakávajte od toho nič len príjem tukov a zmenu chuti danej kávy.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus