Presunúť na hlavný obsah

Viete, ktorá antikoncepcia je spoľahlivá?

Zdravie

Spoľahlivosť antikoncepčných metód sa hodnotí tzv. Pearlovým indexom. Ak má antikoncepčná metóda index 30 znamená to, že pri jej používaní otehotnie počas roka 30 žien zo 100.

Čo je, mimochodom, veľmi vysoké číslo, a takýto spôsobo ochrany môžeme považovať za nespoľahlivý. Zaujímajú vás aké metódy antikoncepcie sú dostupné? Tu je stručný prehľad niektorých.

Sterilizácia, u mužov index 0,15, u žien 0,4

Trvalá antikoncepcia má úskalie v mimomaternicovej tehotnosti a vo svojej nezvratnosti. Obnovenie priechodnosti vajíčkovodov u žien a obnovenie priechodnosti kanálikov u mužov sa pozoruje len zriedkavo.

Hormonálna antikoncepcia, index 0,1 – 3

Spoľahlivosť ovplyvňuje pravidelnosť užívania tabletiek, príp. pravidelná výmena náplastí. Vzhľadom na to, že tieto metódy zabraňujú ovulácii, chránia aj pred vznikom mimomaternicovej gravidity.

Chemická antikoncepcia, korigovaný index 2

Možností je veľa, napríklad populárna nehormonálna antikoncepcia Pharmatex vaginálny krém. Ochrana je okamžitá a trvá minimálne 10 hodín. Účinnosť tejto formy antikoncepcie, je však závislá od správneho a systematického použitia pred každým pohlavným stykom. Nevyhnutnosťou pri tejto antikoncepčnej metóde je tiež fakt, že pred aplikovaním Pharmatex vaginálneho krému, ako aj po pohlavnom styku nie je vhodné použiť na intímne partie mydlo. Mydlo býva na citlivé prostredie intímnych partií aj tak dosť agresívne, a už jeho stopové množstvo môže oslabiť spermicídny (antikoncepčný) účinok. Hygienu pred a po pohlavnom styku je preto potrebné urobiť iba čistou vodou. Dobrá správa je, že pri použití tejto antikoncepčnej metódy nedochádza k narušeniu prirodzenej flóry v pošve, a ani k ovplyvneniu hormonálneho cyclu. 

Vo všeobecnosti používať agresívne mydlo na intímnu hygienu neodporúčajú ani odborníci. Vhodnejší je špeciálny intímny gél so zásaditým pH. Paradoxne práve takých nie je na slovenskom trhu veľa. Lekárne ponúkajú napr. francúzsku intímnu hygienu Saforelle. Neobsahuje mydlo, ale detergent (Cocamidopropylbetaine), vďaka ktorému len zľahka pení, avšak jemne a dôkladne čistí.

Vnútromaternicové teliesko, index 3 - 8 

Spoľahlivosť tejto metódy závisí od toho, či telo cudzie teleso prijme, aj od správnosti jeho aplikovania lekárom. Ojedinele môže teliesko z maternice vypadnúť. Nezabraňuje však mimomaternicovej gravidite.

Bariérové metódy antikoncepcie, index 2-15 

Pri pošvovom pesare, vaginálnej diafragme či kondóme ovplyvňuje index zlé nasadenie ochrany a jej porušenie, ktoré býva pomerne bežné. Ich nevýhodou je, že mnohým ľuďom nevyhovujú a často narúšajú harmóniu pri milovaní.

Prirodzené metódy, index 23 - 34

Prerušovaná súlož, počítanie plodných a neplodných dní, meranie bazálnej teploty či meranie hustoty hlienu v krčku maternice majú vysoký index. Spoľahlivosť prerušovanej súlože je silne závislá od skúseností a zohratosti mileneckého páru. Žena sa musí spoliehať len na partnera, jej možnosť ovplyvnenia výsledku je prakticky nulová.

Núdzová antikoncepcia 

Núdzová antikoncepcia inak označovaná ako „tabletka po“ alebo postkoitálna kontracepcia je súbor možných opatrení na zabránenie otehotnenia až po prebehnutom pohlavnom styku. Používa sa po neplánovanom pohlavnom styku u inak nechránenej partnerky, po zlyhaní inej antikoncepčnej metódy, napríklad pri prasknutí kondómu, pri zabudnutí užívania perorálnej antikoncepcie alebo v inej situácii, kedy už došlo k ejakulácii a žena si neželá otehotnieť. Je potrebné zdôrazniť, že spoľahlivosť a účinnosť „tabletiek po“ je závislá od momentu, kedy ich žena po pohlavnom styku užije a od účinnej látky, ktorú núdzová antikocepcia obsahuje. 

PHARMATEX vaginálny krém je liek pre vaginálne použitie, obsahuje Benzalkonii chloridum. Výdaj lieku nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O najvhodnejšom použití sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

- Najčítanejšie -