Presunúť na hlavný obsah

Mali ste už DEJA VÚ? Viete, čo sa presne pri ňom deje? Je to len klam alebo sa to naozaj stalo?

Lifestyle

Deja vú alebo aj tzv. falošná spomienka. Poznáme to bezpochyby všetci. Zdá sa nám, že presne tento moment sme už zažili a v zápätí si uvedomíme, že to predsa nie je možné. Prezradíme vám, prečo sa to deje...

Magický pocit deja vú alebo ako ho vedci odborne volajú „falošná spomienka“ postretne aspoň raz v živote každého. V jednej chvíli sa nám zdá, že je to pravda, že sa to stalo, v ďalšej všetko, čo sme pocítili, označíme za nemožné a zabudneme. 

Pripomienka minulého života? 

Podľa stránky science.howstuffworks.com existujú desiatky teórií ako k deja vú dochádza.  Jedno z najrozšírenejších vysvetlení je, že sa nám pripomína náš minulý život. Veci, ktoré sme urobili, mali urobiť a nestihli, ľudia, ktorých sme kedysi v minulom živote poznali a pod. V tejto domnienke nás podporujú aj ľudia ako veštci či „odborníci na minulé životy“, reinkarnáciu, vykladači snov a mnohí ďalší. Čo na to vedci?

Mohlo by vás zaujímať: Koľko hodín denne spíte? Tento fakt veľa napovie nielen o vašom zdravotnom stave, ale aj o povahe

Vedci v tom majú jasno

Vedci zistili, že deja vú, ktoré netrvá dlhšie než 10 až 30 sekúnd, súvisí ako napokon všetko, s drobnými odchýlkami nášho mozgu. Presnejšie jednej jej časti, hypokampu, čo je žľaza, ktorá zohráva dôležitú rolu pri prenose informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäti a pri vytváraní aj nových spomienok. Je to presne tá časť, ktorá utrpí, keď dostane človek napr. Alzheimerovu chorobu. Falošná spomienka teda vzniká tak, že táto žľaza je podráždená alebo rozrušená vonkajšími vplyvmi prostredia. Čiže stačí, ak niekedy prekonáme ochorenia ako zápal mozgu, kŕče, nesprávne nedokrvenie, epilepsiu, ktorými si podráždime hypoklamus. Alebo ho spôsobí aj zápach, vôňa, pocit, zvuk, niečo čo vnímame zmyslami z vonkajšieho prostredia.  Potom stačí malý impulz a deja vú je na svete. 

Neprehliadnite: Vedci zitili, prečo sa nám niektoré spomienky vytrácajú: Čo je v živote pre nás najdôležitejšie?

Čím viac dráždenia, tým viac falošných spomienok

V zásade podľa odborníkov platí, že čím častejšie bude táto žľaza podráždená, tým opakovanejšie deja vú budeme zažívať. Zaujímavosťou je, že napríklad pri spomínanej epilepsii je vysoké percento, že  deja vú sa dostaví. Je to vlastne niečo ako predzvesť alebo varovanie, že k záchvatu dôjde. 

Pre niekoho veci medzi nebom a zemou, ktoré nás lákajú, pretože ostanú vždy zahalené akýmsi rúškom tajomstva. Pre iného je to niečo, čo má logické vysvetlenie, preto tomu ani nevenuje zvlášť pozornosť. Do ktorej skupiny patríte vy? 

Čítajte tiež: Spomienky, ktoré sme ako deti nenávideli a dnes nám chýbajú: Za toto by sme dali čokoľvek