Aké vreckové dávate svojmu dieťaťu? Jeho výška by mala závisieť od nasledujúcich vecí

Pokiaľ neviete vyhodnotiť, či je vreckové pre dieťa nízke, poprípade príliš vysoké, pomôžeme vám. Pri jeho výške by ste mali zohľadniť viacero faktorov.

Zdroj: Profimedia

Niektoré deti nepotrebujú vreckové vôbec, kým iné si ho od vás začnú pýtať priskoro. Je však len na vás, akú veľkú sumu zvolíte. Ak máte pochybnosti, môžete sa inšpirovať nasledujúcimi slovami, ktoré vám rozhodovanie uľahčia.

Moho by vás zaujímať: Na túto vetu od mužov sú čerstvé mamičky najviac alergické: Hovorí ju aj váš muž?

Vek

V prvom rade je samozrejme podstatný vek dieťaťa. Menšie deti si nevedia vyhodnotiť sumu a preto im stačí zopár drobných mincí, ale vo veku piatich rokov, by ste mali dieťa naučiť, ako fungujú peniaze a že je potrebné si ich šetriť. Pokiaľ ste s tým stotožnená aj vy, dajte svojmu dieťaťu vreckové kľudne už v prvom ročníku, ale so sumou to nepreháňajte. Hlavne nech sa naučí, že pokiaľ si vreckové minie skôr, musí čakať na ďalší týždeň.

Povinnosti

Ak chcete, aby si dieťa vážilo peniaze, dávajte mu vreckové ako odmenu za povinnosti. Čím staršie dieťa, tým viac zodpovedností a tým pádom aj väčšie vreckové. Vďaka tomu sa naučí, že peniaze sa neobjavia len tak, ale ako výsledok predošlej práce. Kým niektorí rodičia dajú desaťročnému dieťaťu 10 eur za týždeň, iní pokladajú za vhodnejšie dať 5 eur. Suma je len na vás.

Výsledky v škole a celkové správanie

Výšku vreckového môžete určiť a meniť aj na základe výsledkov, ktoré dieťa v škole dosiahne a tiež podľa správania sa. Pokiaľ dieťa nevykazuje dobré výsledky, alebo vás dlhodobo ignoruje, vreckové v plnej sume si pravdepodobne nezaslúži. Sú to vaše peniaze a preto vy rozhodnite.

Finančná situácia

To, že sa vás dieťa snaží presvedčiť na rovnaké vreckové, ako má jeho kamarát, či kamarátka môžete kľudne prehliadnuť a ignorovať. Ak je vaša finančná situácia rozdielna a nemáte veľa peňazí nazvyš, nenechajte so sebou manipulovať. Dieťa si musí uvedomiť, že nie vždy sa to dá tak, ako chce ono.

Prečítajte si: 7 dôvodov, prečo by ste svojmu dieťaťu nemali dávať odmalička všetko: Šiesty bod by ste určite zažiť nechceli

Tým, že dáte dieťaťu vreckové sa to však nekončí. Naučte vaše dieťa vážiť si túto sumu peňazí a tiež ho občas nechajte, aby si zaplatilo za niečo vlastnými peniazmi. Až vtedy si uvedomí, že peniaze treba šetriť a nedajú sa míňať len tak bezhlavo. Povedzte mu aj to, na čo sa peniaze míňajú a na čo naopak nie a vždy mu peniaze dávajte v jeden konkrétny deň pokiaľ si ich samozrejme dopredu zaslúži.

Dávate vášmu dieťaťu vreckové?

áno
48
nie
56
je ešte príliš malé
5
Hlasovalo: 109

Foto:
Profimedia
Zdroj:
DD

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba