Presunúť na hlavný obsah

Poznáme skutočný dôvod, prečo moderné vzťahy nevydržia: Psychológovia v tom majú jasno

Feminity

Je dokázané, že moderné vzťahy vydržia oveľa kratšie, ako to bolo kedysi. Zaujíma vás, čo je za tým? Dôvod vás naozaj prekvapí.

Občas to v dnešnej dobe vyzerá, že čím kratšie ste v dlhodobom vzťahu, tým je to prirodeznejšie a normálnejšie. Skutočne odzvonilo láske na celý život? A kde sa stratilo staré známe - v dobrom aj v zlom?  Podarilo sa nám odhaliť, prečo to v súčasných vzťahoch takto funguje. 

Moderné vzťahy sú oveľa náročnejšie

Vysoké očakávania, idealistické predstavy a túžba po dokonalosti. Chceme aby náš partner bol láskavý, chápavý, milujúci, sexi, skvelý kamarát a zároveň obdivovateľ. Áno, všetky tieto atribúty by v našich očiach mala spĺňať jediná osoba. Keď sa však na to pozriete triezvo myslíte si, že je to reálne? Síce predstava je to skvelá, no skôr pre filmové plátno ako skutočný život. Práve takýto postoj vytvára totiž neuveriteľne veľký tlak na partnera a jeho vzťah voči vám. Je prirodzené, že najmä v začiatkoch randenia chceme byť pre toho druhého tým najlepším. Avšak prehnaná túžba po dokonalosti väčšinou končí rozchodom oveľa skôr, ako sa dostanete k statusu zadaný. ”Takýto tlak totiž naozaj ustojí málokto. Príliš vysoké nároky na vašu polovičku ju robia oveľa zraniteľnejšou a v podstate znižujú sebavedomie partnera. A to veru nie je najlepšia devíza pre svetlú budúcnosť,” vysvetľuje Mgr. Martin Miler, klinický psychológ. 

Skúste sa zamyslieť, čo je naozaj dôležité

Hneď na začiatku vzťahu je dobré si zadefinovať jasné pravidlá. Viete, čo od toho očakávate, čo môžete tomu druhému ponúknuť a čo chcete dostať. Potom je dôležité už len nájsť kompromis, ako svoje predstavy skĺbiť. Vždy keď však budete niečo chcieť od toho druhého, skúste sa najskôr zamyslieť nad tým, čo robíte vy sami pre váš vzťah. "Občas je naozaj základom začať od seba, hovorí Mgr. Martin Miler,” klinický psychológ. Verte nám, že ak uberite z nárokov, bude sa vám žiť oveľa ľahšie. Veď kedysi ľudia uvažovali oveľa jednoduchšie a ich manželstvá teda rozhodne nemali krátkodobú ”trvanlivosť”. Asi na tom niečo bude, nemyslíte? 

Neprehliadnite: Prince George a jeho list pre Santu je tá najúprimnejšia vec, čo dnes uvidíte: Na Vianoce si prosí len jediný darček!