Počas tehotenstva pribrala rapídne veľa kíl: Po pôrode bola jej snaha schudnúť beznádejná, pomohlo jej až toto

Po pôrode sa pre mnohé ženy začne boj s kilami navyše. Túžba po postave, akú žena mala predtým, je silná. Čo však robiť, keď kilá nejdú dolu a kde hľadať problém? Odpovedal tréner Michael Achberger.

Počas tehotenstva pribrala rapídne veľa kíl: Po pôrode však jej drina bola o to beznádejná, až kým jej nepomohlo toto

Počas tehotenstva pribrala rapídne veľa kíl: Po pôrode však jej drina bola o to beznádejná, až kým jej nepomohlo toto

Zdroj: Profimedia

Každá oblasť sa nejako rozvíja. Či sú to kadernícke služby, potravinárstvo alebo automobilový priemysel či iné. Aj fitness oblasť je v rozvoji. Ale tu vidím určitú rôznorodosť smerov, ako sa táto  oblasť vyvíja. A nie som si úplne istý, či názorová roztrieštenosť ide dobrým smerom. 

Prečítajte si: Slovenka Romana chcela do svadby schudnúť: Za 4,5 mesiaca zhodila 1 kg, no vizuálne je na nepoznanie

Na jednej strane vývoj nezastavíme a bolo by to na škodu, ale výrazná ziskovosť vo fitnesse vedie k 
slepým vetvám a namiesto pomoci k lepším výsledkom je plná dohadov, konšpirácií a nepotvrdených 
informácií. Veľa informácií vedie k zmätkom a človek, ktorý má záujem o zmenu a investuje peniaze 
do toho, tak sa často uchýli k pochybným postupom bez výsledkov. 

Počas piatich rokov vyskúšala rôzne cvičenia a diéty

V jeden januárový deň prišla za mnou zúfalá klientka, že má záujem o zmenu. Zúfalá nepíšem  náhodou. Podľa jej slov si prešla naozaj všeličím počas piatich rokov cvičenia a diét. 
Prejavil sa u nej klasický scenár: ako dievča príliš veľký záujem o šport neprejavovalo, z telesnej výchovy na strednej škole sa snažila vždy ospravedlňovať, počas dňa už vtedy mala minimálny vydaj. Ako dievča ju to nehnevalo, jej metabolizmus pracoval na plný výkon. Prvé kilá prišli až počas štúdia na vysokej škole, ale to nebol problém. Nabrané kilá jej vylepšili ženské tvary a ona bola spokojná, stále mala chudý pás a zadok a nohy primerane vyzerajúce. 

Kríza nastala po prvom dieťati

Kríza nastala po prvom dieťati. Už počas tehotenstva, ktoré bolo bezproblémové a kľudné, nabrala pri jej výške 163 cm z hmotnosti 55! kíl na 94 kíl. Keď mi ukazovala fotky, tak to bolo naozaj výrazné. Takéto rapídne zvýšenie hmotnosti má neblahé účinky na kolenné kĺby a chrbticu. Dôvodom nadmerného priberania podľa jej slov bolo to, že si dieťa pýtalo jesť. Ale to pochybujem, že by si naozaj pýtalo toľko, aby pomaly začalo ohrozovať život a bezproblémový priebeh pôrodu. Po pôrode čakala, že sa väčšina z nabraných kíl stratí a ona sa vráti do bežného života. Opak bol pravdou a ona zostala rovnako guľatá ako pred pôrodom. 

Vtedy sa začala dostávať do kolotoča pokusov a omylov v chudnutí a cvičení. Vyskúšala samozrejme aj svoje vlastné recepty, diéty typu mesiac nejem a bude dobre nezabrali. Potom skúšala diéty z časopisov, najprv ženských, potom športových. Bez úspechu. Každá diéta popierala princípy tej  predošlej. Prestala sa v tom vyznať, kúpila si rôzne knihy. Čítala si články na internete. Teoreticky všetko ovládala, ale nevedela to uviesť do praxe. Ale všetko riešila len úpravou stravy. Necvičila, nešportovala, bez zvýšeného energetického výdaju. 

Neprehliadnite: Špeciálna séria piatich cvikov na rozprúdenie lymfy v tele: Zbavte sa toxínov, ktoré máte v tele

Po takýchto dvoch rokoch, kedy s tým zaťažovala aj svojho manžela, sa rozhodla, že sama to nedá a vyskúša nájsť odborníka, ktorý jej s tým pomôže. Za dva roky schudla len na 82 kíl a nevedela to dať dole ani o gram. Našla si na odporúčanie trénera, ktorý jej zostavil ženský tréningový program – teda vysoko kondičný tréning bez použitia váh, iba jednoduché malé záťaže. Tréning bol zameraný na 
zvýšenie kondičného výkonu. Vďaka tomu sa jej hmotnosť pohla, ale výsledok nebol podľa jej očakávania ani po roku cvičenia. Stratila väčšiu časť svalovej hmoty, čo sa prejavilo aj v stratených kilogramoch. Čo sa týka tukov, tak na pohľad bez zmeny. Takto to samozrejme nemôže fungovať, aj žena má naberať svalovú hmotu. Taká postava nielen bude vyzerať lepšie, ale bude aj lepšie spaľovať tuky. Kondičný tréning v jej prípade je akurát pre dobrý pocit zo zničenia sa. 

Nádej umiera posledná, tak dala šancu ďalšiemu trénerovi. Ten samozrejme ohodnotil doterajší postoj ako nedostatočný, navrhol jej riešenie zložené z paleo diéty a funkčného tréningu. Po roku a 2 mesiacoch nielenže neschudla, ale dokonca pribrala ďalšie dve kilá. Cvičenie ju síce bavilo, ale cítila, že to nesmeruje nikam a rozlúčili sa. 

Dala si pauzu od odborníkov a zostala na rozmedzí diéty, pohybu a ďalších chýb v stravovaní. Neúspešne, ani kilo dolu. Naveľa sa nechala prehovoriť od kamarátky, ktorá úspešne schudla a začalo  ju baviť cvičenie na ďalšieho trénera – na mňa. Jej prístup bol logicky odmeraný, neveriacky. Najprv nechcela spolupracovať, keďže mi neverila. Ale presvedčil som ju. A potom to začalo, po piatich rokoch sa hmotnosť pohla dolu. Zaradili sme jednoduchú diétu, silové tréningy a veľmi striedme kardio. Za rok schudla so mnou 20 kíl!  Teraz už spolu nie sme v intenzívnom kontakte, ale mám informácie, že schudla sama ešte viac a  cvičenie a zdravý životný štýl ju začal veľmi baviť. 

Ako vo všetkom platí: dvakrát meraj a raz rež… skôr než sa do niečoho pustite.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
Michael Achberger

Súvisiace články

Vysetrenie.sk

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

TV programTV program Telkáč

Rozprávky, filmy a seriály

Starostlivosť o seba