Presunúť na hlavný obsah

Jej prírodná kozmetika pomáha deťom s ekzémom: Príbeh tejto dámy z Malaciek zaujme aj vás

Zdravie

Niekto sa začne venovať výrobe kozmetiky ako koníčku, u Lenky Špaldovej však išlo skôr o nevyhnutnosť. Jej trojmesačný syn totiž dostal atopický ekzém, ktorý sa mu neustále vracal. Keďže nechcela byť odkázaná na hormonálne prípravky, hľadala iné cesty, ako jeho stav zlepšiť. Podarilo sa. A nielen to...

Výsledkom jej snaženia je značka prírodnej kozmetiky Ťuli a Ťuli, ako aj rad určený špeciálne deťom a mamičkám Matej Bublinka. Názvy kozmetiky odrážajú jej rodinný charakter - Ťuli a Ťuli sú prezývky Lenky a jej manžela Janka, Matej Bublinka je ich synček.

Malé voňavé laboratórium

Priestory, v ktorých v Malackách varia prírodné šampóny, sprchovacie gély či prírodnú detskú kozmetiku, vyzerajú čisto a profesionálne. Vlastne by sa dali tak trochu prirovnať k malému voňavému laboratóriu. Od začiatkov vo vlastnej kuchyni prešla Lenka dlhú cestu. „Spomínam si, ako som varila úplne prvý prípravok, ktorý sa dostal aj mimo rodiny. Bol to balzam na pery. Mal medzi kamarátkami veľký úspech a každú chvíľu ma niekto prosil o ďalší. Tak sa to vlastne celé začalo,“ usmieva sa Lenka Špaldová.

Dnes sa vo výrobni pripravujú prírodné telové maslá, krémy, dezodoranty a desiatky ďalších voňavých prírodných produktov z rôznych surovín. ,,Používame množstvo olivového oleja, to je alfa a omega. Veľa pracujeme aj s maslami – bambuckým, kakaovým, výborný je aj avokádový olej. Dávame si veľký pozor na ich kvalitu a vyberáme si certifikovaných dodávateľov. Spomínaný olivový olej nám napríklad chodí priamo z gréckeho kláštora, kde sa jeho výrobe venujú mnísi.“

Receptúry z internetu aj od starých mám

Keď chce Lenka pripraviť nový produkt, hľadá inšpiráciu, kde sa dá. ,,Pomohol mi internet, ale aj iné ženy, ktoré sa venujú príprave domácich mastí či kozmetiky. Niektoré z nich majú naozaj rokmi overené postupy, ktoré dodržiavali ešte ich mamy alebo staré mamy. Získané receptúry si potom upravujem podľa vlastných predstáv,“ približuje. Zatiaľ čo niektoré výrobky sa jej podaria na prvý pokus, s inými sa musí pohrať dlhšie. Veľa času strávila napríklad prípravou prírodného pleťového krému či tekutého šampónu na vlasy. Na Slovensku je tento výrobok skôr výnimkou, pretože väčšina našich výrobcov prírodnej kozmetiky uprednostňuje jednoduchšie tuhé šampóny.

,,Mydlá na vlasy mi nesedeli, preto som chcela pripraviť prírodný šampón v tekutej forme. Dosť pokusov skončilo vo výlevke – raz bol priveľmi hustý, potom zase riedky. Ale nakoniec sa podaril a s výsledkom som veľmi spokojná. Je vhodný na všetky typy vlasov, obsahuje pantenol a fytokeratín. Vlasom dodáva lesk a obnovuje ich pružnosť. Menej šťastia som mala pri príprave pracieho prostriedku. Bielizeň mi nielenže nevyčistil, ale ešte aj smrdela. Všetko som musela prať nanovo. Zatiaľ preto ani prášok v ponuke nemáme,“ pobavene spomína Lenka. A ktorý výrobok je najnáročnejší na prípravu? ,,Asi dezodorant – má dosť tuhé zoskupenie, ťažko sa s ním pracuje a aj umývanie hrncov, v ktorých sa varí, dá zabrať.“

Olej pre deti vedie

Z Lenkinej ponuky si Slováci zatiaľ najviac obľúbili produkt zo skupiny prírodných výrobkov pre deti Matej Bublinka – Prírodný olej po kúpaní. ,,Som naň veľmi hrdá. Práve on pomohol aj nášmu synovi v boji proti atopickému ekzému. Bábätká ho môžu používať od narodenia, neobsahuje žiadne konzervanty a tak ako naše ostatné výrobky pre deti má certifikát z nezávislého skúšobného laboratória Eurofins EVIC France v Bordeaux. Najviac ma teší, že keď ho niekto vyskúša, zväčša sa k nemu aj vráti,“ hovorí spokojne Lenka. Dodáva, že hoci ide o detský výrobok, používať ho môže celá rodina – napríklad žena na tehotenské bruško. To platí aj pre mnoho iných výrobkov – napríklad balzam na pery možno vďaka obsahu hojivého včelieho vosku v biokvalite použiť aj na štípance, herpes či menšie popáleniny.

Obľúbená je nielen kozmetika, ale aj prírodné vonné silice, ktoré produktom dodávajú charakteristické vône. Citrónová tráva, gáfor, čajovník, jedľa, levanduľa... Stačí si vybrať. Využiť sa pritom dajú nielen do aromalampy. „Hodia sa aj do kúpeľa – vtedy ich treba najskôr rozmiešať v niečom tukovom, stačí napríklad lyžica klasického mlieka. Do masážnych olejov pri bolesti chrbta môžete pridať napríklad silicu z jalovca, pri problémoch s dýchaním zas pomôže rozmarín – a to aj bábätkám. Zmiešate ho s krémom a nanesiete na hrudník. Niektoré ženy používajú silice ako voňavku, hoci je to zakázané, pretože sú silné a môžu spôsobiť alergiu.“ Priaznivé účinky na zdravie majú aj prírodné liečivé oleje - avokádový, makadamový či arganový.

Riadi sa hlasom rodiny

A na čom Lenka pracuje práve teraz? Zvyčajne sa riadi tým, čím na začiatku – teda čo práve potrebujú členovia jej rodiny. Koniec koncov, nové prípravky testujú ako prví práve oni. V práci jej už dlhšie pomáha aj švagor Pali Petrovič, ktorý vďaka znalostiam z oblasti fyzikálnej chémie priniesol do tvorby nových výrobkov čerstvý vietor a cenné skúsenosti. Po prírodných sprchovacich géloch či prírodných pílingoch a mnohých ďalších prírodných produktoch prišla na rad prírodná detská zubná pasta. Tú dnes testuje vyše tridsať detí.

,,Som zvedavá na spätnú väzbu. Tá je totiž vždy dôležitá a my sme za ňu naozaj vďační. Keď nám zákazník povie, čo by mohlo byť inak, lepšie, praktickejšie, posúva nás to vpred. Nuž a vždy ma veľmi potešia mamičky, ktoré prídu a povedia, že aj ich deťom s ekzémom pomohla naša prírodná kozmetika. Vtedy som naozaj rada.“      

Zaujala vás prírodná kozmetika Ťuli a Ťuli a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac? Spoznajte všetky výrobky Lenky Špaldovej na www.tuliatuli.sk.

Tento článok sme pripravili v spolupráci s Ťuli a Ťuli

Advertoriál