Inštruktorka jogy Vierka Ayisi: Vysvetlí vám všetko, čo by ste mali vedieť o joge predtým, ako ju začnete robiť

V roku 2013 pôsobila dva roky aj v Dubaji, no a momentálne sa primárne venuje joge. Vierka pôsobí doma a v zahraničí ako inštruktorka jogy a trénerka Fit Inspirit cvičenia.

Vierka Ayisi nedá dopustiť na jógu

Vierka Ayisi nedá dopustiť na jógu

Zdroj: CARANGI PHOTOGRAPHY

V rámci Inspirit agentúry, ktorú založila, sa venuje výučbe a organizovaniu workshopov, pobytov a exotických sústredení. Na pravidelnych verejných prednáškach Vierka dokonca prednáša a vedie diskusie o zaujimavých motivačných a život inšpirujucich temách. Prednedávnom niekoľko dielov online cvičenia jogy. Cvičenie sa nazýva Inspirit yoga a dá sa nájsť na YouTube kanáli Inspirit Agency.

Videá slúžia ako forma cvičenia v pohodlí domova. Sú určené naozaj pre kohokoľvek kto sa chce rozhýbať, ponaťahovať sa, venovať sa na pár minút počas dňa samému sebe a zároveň získať flexibilitu, silu a schudnúť. Sú určené pre začiatočníkov aj mierne pokročilých. Nájdete v nich spôsob ako aspoň na chvíľku “vypnúť” po alebo pred uponáhľaným každodenným pracovným dňom.

Prečítajte si: 15 minút jógy s Vierkou Ayisi: Tieto cviky vám pomôžu nájsť rovnováhu a mať nadhľad

1. Vierka, ktorému typu jogy sa venuješ ty a prečo?

Venujem sa štýlu s nazvom Vinyasa flow, čo je v podstate v skratke prechádzanie z jednej jogovej asany do druhej v určitom rytme bez zastavovania, z čoho sa tvoria ľahšie alebo ťažšie jogove zostavy. Cvičí sa teda v jednom “prúde”. Páči sa mi na tom to, že môžem do toho zapojit vlastnú kreativitu a pospájať tradičné jogové asany /pozície/ so zaujímavými prechodmi do rôznych prevedení. Moje hodiny som nazvala Inspirit Yoga, pretože sa venujeme na tréningoch okrem fyzických pozícií aj meditáciám, duchovnejšiemu vnímaniu seba a prehlbovaniu kontaktu so svojím vnútrom.

2. Aký je duchovný hlbší aspekt jogy?

Joga je hlavne o duchovnom, hlbšom zámere. Je to životná cesta, filozofia a jej hlavným podnetom je pomôcť nám žiť pokojnejší, vyrovnanejší a zmysluplný život. Prostredníctvom jogy sa máme naučiť správať sa súcitnejšie, milosrdnejšie a láskyplnejsie k samým sebe a k celému nášmu okoliu. Pomáha nám vytvoriť pevné vnútro aby nami nelomcovali tak katastrofálne životné udalosti, ktoré niekedy nevieme ovplyvniť. Ak sa chceme venovať iba fyzickému aspektu jógy, samozrejme dostaneme silu, schudneme, vyrysujeme sa, dokážeme postupne robiť pozície ktoré sa na začiatku zdali ťažké s úplnou ľahkosťou. Naopak, ak hľadáme duchovnú stránku, joga nám prostredíctvom literatúry, meditácií môže priniesť odpovede na rôzne životné otázky.

3. Dá sa vďaka joge dosiahnuť krásne telo?

Určite áno, predsa len jóga je makačka. Človek sa pritom zapotí, posilňuje a zároveň získava flexibilitu. Ale takisto ako pri každom cvičeni je veľmi dôležité aj stravovanie a celková starostlivosť o správnu výživu. Ale áno, jógou sa dá dosiahnuť krásne, pružné a pevné telo.

4. Čo ak sa nám cvičiť niekedy nechce?

Chce to iba silnú vôľu a disciplínu. Čím viac si budujeme silnú vôľu a disciplínu, tým viac pevne naše vnútro a lenivosť sa posúva do úzadia. Niekoľkokrát sa do cvičenia donútime a neskôr si telo zvykne príde mu to prirodzené a vytvorí si nový zvyk, ktorý už potom nie je nasilu, ale prirodzený. 

Foto:
CARANGI PHOTOGRAPHY, Video: Carangi
Zdroj:
fem

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba