Týchto 5 vecí vo výchove nezanedbávajte: Ak chcete, aby sa vaše deti navzájom milovali, na toto nikdy nezabudnite

Vychovávať deti tak, aby k sebe navzájom pociťovali rešpekt a úctu je niekedy zložitejšie ako čokoľvek iné. Možno by ale stačilo myslieť na týchto zopár vecí.

Týchto 5 vecí vo výchove nezanedbávajte

Týchto 5 vecí vo výchove nezanedbávajte

Zdroj: Profimedia

Hádajú sa, tak ich nechajte

Veľa rodičov si myslí, že musí pri akejkoľvek roztržke medzi deťmi okamžite zasiahnuť. Opak je však pravdou. Podľa najnovších prieskumov je pre vzťah vašich detí oveľa lepšie, ak sa s problémami medzi sebou popasujú samé, akoby sa neustále utiekali za vami. V dospelosti sa totiž nebudú môcť spoľahnúť na rozhodcu, ktorý za nich ustojí všetky spory a už tobôž nie na vás. Budú mať len jeden druhého a čím skôr sa na malých a naivných detských škriepkach naučia, že hádanie sa skutočne nestojí za to, tým ľahšie a flexibilnejšie budú neskôr v budúcnosti riešiť všetky problémy.

Inšpirujte sa: Sú biomatky naozaj také šťastné, ako prezentujú na sociálnych sieťach?

Sadnite si s nimi

Nie na zmrzlinu či koláč. Ide skôr o to, aby ste si po hádke či škriepke na chvíľku spoločne sadli a na striedačku sa svojich detí pýtali, čo by od svojho súrodenca očakávali a ako by si predstavovali spätnú väzbu. Ide o to, aby deti pochopili, že sa musia navzájom počúvať, a že každý konflikt pramení väčšinou z toho, že ľudia nemajú záujem vypočuť si toho druhého až do úplného konca, nieto ešte pokiaľ ide o deti. Práve tak sa však naučia vzájomnému rešpektu.

Berte ich všade spolu

Musia sa cítiť tak, že sú obe rovnako hodné vašej pozorosti. Je jedno, ktoré dieťa je viac spoločenské, a ktoré má naopak uzavretejšiu povahu. Treba, aby sa všetky vaše deti cítili hodné vašej pozornosti, len potom budú schopné brať svojho brata či sestru ako niekoho, kto ich nechce obrať o čas a priestor, ale ako o partnera v boji. Deti nenávidia pocit, keď nevyrastajú v rovnakých podmienkach a svoj hnev a vzdor si následne najčastejšie prenášajú na svojich súrodencov.

Mohlo by vás zaujímať: Štýlová trojnásobná mamička Kate vyzerá skvele: Pozrite sa, čomu vďačí za super figúru, dokonalú pleť a vlasy

Správajte sa k sebe s partnerom slušne

Toto je snáď jedna z najdôležitejších rád. Ak chcete, aby vo vašej rodine vládol pokoj a harmónia, choďte svojim deťom príkladom. S partnerom sa snažte riešiť konflikty tak, aby ste namiesto hádky a osočovania, vždy prišli k efektívnemu a vzájomne vyhovujúcemu riešeniu. Nemôžete si totiž na jednej strane presadzovať svoju pravdu, kričať a jeden druhého urážať, a na strane druhej očakávať od svojich detí pokoru a vzájomnú lásku. Sú totiž zrkadlom rodičov a čo vidia, to reflektujú aj do svojho správania.

Vekový rozdiel nie je v skutočnosti nič

Neodstrkujte jedno z detí len kvôli tomu, že je mladšie alebo niečomu nerozumie. Samozrejme, že si potom k svojmu staršiemu súrodencovi vyvinie odpor a nechuť. Rovnako to však platí aj naopak. Starší súrodenec by nemal cítiť, že pre vás neznamená rovnako veľa len preto, že sa musíte o niečo viac venovať jeho mladšiemu súrodencovi. Deti majú rady, keď sú brané rovnocenne a o radosť sa môžu deliť. Neriešia vek alebo svoje schopnosti. Všetko berú viac s nadhľadom a veci robia viac menej inštinktívne. Aj preto im nedávajte dôvod na to, aby podvedome jeden druhé znenávideli len preto, že sa nenarodili v ten istý deň.

Nenechajte si ujsť: O deťoch narodených v januári je známa jedna vec: Zistite, čomu sa vaša ratolesť v budúcnosti určite nevyhne

Myslíte si, že Vaša výchova vplýva na vzťah, ktorý medzi sebou majú Vaše deti?

Áno
53
Nie
8
Hlasovalo: 61

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba