Presunúť na hlavný obsah

Letný manuál: Takto budete mať šťavnaté pery, hebkejšiu pleť aj krajšie vlasy

Krása

Leto je pre mnoho ľudí najkrajším časom roku. Čo robiť, aby bola krásna aj naša pleť a vlasy?

Dovolenky, pohoda pri vode, večerné posedenia – môže byť niečo lepšie? Popri týchto pôžitkoch neraz trochu zabúdame na starostlivosť o našu pleť či vlasy. Vyhnite sa opravovaniu napáchaných škôd na jeseň a zakročte hneď teraz. Pomoc vám pri tom poskytnú výrobky, ktoré nezaťažia vaše telo množstvom chémie. Ako správne používať prírodné oleje, maslá a ktoré sa na čo hodí, vám poradí zakladateľka značky prírodnej kozmetiky Ťuli a Ťuli Lenka Špaldová.

Telové maslo na vláčnu pleť

Pleť si v lete pýta hydratáciu. Dožičte jej ju v čo najväčšej možnej miere. Pre pokožku tela sú výborné prípravky s prírodnými olejmi – napríklad s avokádovým, mandľovým a kokosovým. „Pre maximálnu hydratáciu sa odporúča použiť telové mlieko, olej či maslo ihneď po sprchovaní alebo kúpaní na ešte vlhkú pokožku. Je to dôležité, aby sa nevysušovala. Doprajte pokožke čas, aby sa prípravok absorboval. Najmä pri suchšej pleti môžete vyskúšať prírodné telové maslá – napríklad avokádové či kakaové. Použiť sa dajú buď na natieranie celého tela, alebo len tých najsuchších častí tela, ako sú napríklad lakte, kolená, ruky a podobne,“ približuje Lenka Špaldová.

Špeciálnu pozornosť treba venovať pokožke po jej vystavení slnečným lúčom. Vďaka správnej starostlivosti bude vláčna a zároveň na nej opálenie vydrží dlhšie. „V tomto prípade je opäť vhodné siahnuť po kombinácii panenských olejov, ktoré pokožku po opaľovaní hydratujú a regenerujú a navyše pôsobia aromaterapeuticky. Opäť je veľmi dôležité nanášať tento olej na vlhkú pokožku, aby zostala krásne hydratovaná, jemná a vláčna,“ pripomína Lenka Špaldová.

A čo pokožka tváre?

Trápi vás suchšia pokožka na tvári? Možno treba upraviť spôsob starostlivosti. Už len umývanie vodou totiž pleť vysušuje. „Veľmi osvedčenou metódou sa stalo čistenie olejom. Ako sa hovorí, klin sa klinom vybíja. Vmasírujte si do pokožky tváre prírodný odličovací olej a následne ho zotrite odličovacím tampónom. Odstránite tak nielen zvyšky mejkapu, ale aj staré kožné mazivo, zanesené poveternostnými vplyvmi, prachom a baktériami,“ približuje Lenka Špaldová. Pokožka by mala následne ostať čistá a hydratovaná.

Zabúdať netreba ani na používanie pleťových krémov, ktoré chránia pleť pred vplyvmi počasia a môžu mať aj ďalšie vlastnosti. „My sme napríklad vyvinuli prípravky, ktoré sú antibakteriálne, antiparazitické, zbavujúce zápalov, regenerujúce, takže sú vhodné aj v prípade problematickej pleti,“ hovorí Lenka Špaldová. Nanášať sa môžu na suchú alebo vlhkú pokožku tváre ráno alebo večer pred spaním.

Počas dňa sa v horúčavách môžete zas osviežiť ružovou vodou. Pleť hydratuje, upokojuje a zároveň krásne vonia. Hodí sa tak ženám so suchou, ako aj mastnou pokožkou. Ideálne balenie je s rozstrekovačom, takže ju môžete nosiť so sebou a kedykoľvek pleť rýchlo občerstviť. 

Včelí vosk je pre pery naj

Pokožka pier je podstatne jemnejšia ako pokožka tela. O to viac pozornosti jej treba v letných mesiacoch venovať. Slnko a slaná voda ju dokážu vysušiť, občas sa objavia aj kútiky či herpes. Aj preto je kvalitný prírodný balzam na pery nevyhnutnosť. „Určite odporúčam balzamy s obsahom včelieho vosku. Ten má hojivé účinky, postará sa aj o suché kútiky, prípadne zacelí nepekný herpes,“ hovorí Lenka Špaldová. Sama ho využíva aj v produktoch Ťuli a Ťuli, kde napríklad v kombinácii so škoricou dodá perám objem, alebo s mätou zas príjemne ochladí.

Ak by ste si chceli pripraviť svoj vlastný prírodný balzam na pery, nie je podľa Lenky Špaldovej nič jednoduchšie. „Zohrejete na 45 stupňov tri časti 100-percentného prírodného panenského oleja (avokádového, jojobového, slnečnicového) a jednu časť včelieho vosku. Rozmiešate, môžete kvapnúť voňavú silicu, nalejete do nádobiek, necháte stuhnúť a je to.“

Vlasy zachráni makadamový olej

Vlasy a pokožka hlavy tiež v lete dostávajú zabrať. Pomôcť si opäť môžeme prírodnými olejmi, napríklad makadamovým. Ako ho pri starostlivosti o vlasy použiť? ,,Olej pri korienkoch vlasov dobre vmasírujeme do pokožky a nanesieme ho aj na vlasy, ktoré následne dobre umyjeme, aby nezostali mastné. Druhým spôsobom je použitie po umytí vlasov. Malé množstvo oleja vmasírujeme do vlhkých končekov a necháme prirodzene uschnúť. Stane sa malý zázrak,“ opisuje Lenka Špaldová z prírodnej kozmetiky Ťuli a Tuli.

Silou éterických olejov proti štipancom aj alergii

Skončite s nepeknými štipancami a zabudnite aj na rôzne páchnuce repelenty. Proti hmyzu pôsobia aj prírodné éterické oleje. A podľa čoho vyberať? ,,Vôňa mäty piepornej odháňa rôzne druhy hmyzu ako komáre, kliešte a pavúky. Citrón zas odpudzuje komáre. Proti červenénu nosu a očiam z alergie využijete kombináciu eukalyptu, levandule, mäty piepornej a kajeputu. Táto zmes sa vám osvedčí aj pri starostlivosti o alergické vyrážky či štipance. Stačí ho rozmiešať v malom množstve kokosového alebo olivového oleja a potrieť ním postihnuté miest,“ vysvetľuje Lenka Špaldová.

Vhodným spôsobom, ako obmedziť alergiu a jej prejavy, ale aj použiť iné prírodné éterické oleje je difuzér.  ,,Jeho výroba je jednoduchá. Stačí nasypať do misky za hrsť ryže a pokvapkať ju vybraným esenciálnym olejom. Zmes olejov proti alergii môžete však použiť aj do roztoku s octom a vodou a rozstriekať po domácnosti.“

Spoznajte prírodnú kozmetiku Ťuli a Ťuli

Chcete na vlastnej koži vyskúšať účinky spomínaných prípravkov? Širokú ponuku kvalitných prírodných produktov vám ponúka prírodná kozmetika Ťuli a Ťuli. Okrem nich tiež môžete vyskúšať aj prírodné šampóny, telové mlieka, deodorant, prípravky pre detskú pokožku Matej Bublinka, výrobky pre tehotné a dojčiace mamičky, ako aj vonné silice. Všetky produkty Lenky Špaldovej nájdete na Tuliatuli.sk.

Tento článok sme pripravili v spolupráci s Ťuli a Ťuli.

Advertoriál