Presunúť na hlavný obsah

Dostatok testosterónu = lepšia plodnosť i výkon muža v posteli

Zdravie

Až každý šiesty pár má v súčasnosti problémy s počatím potomka. Môže mužskú plodnosť i potenciu ovplyvniť hladina testosterónu?

Hoci si to muži neradi priznávajú, problém môže byť aj na ich strane a šanca je takmer polovičná. Páni sa bránia návšteve lekára a to isté sa dá tvrdiť o absolvovaní spermiogramu. Ako zistíte, či mu chýba testosterón?

Ovplyvňuje nielen plodnosť aj potenciu

Testosterón je hormón, ktorý zodpovedá za mnohé pochody v mužskom tele. Je potrebný na rozvoj svalovej hmoty, hustoty kostí, vznik červených krviniek, prispieva tiež celkovému zdraviu. Vo veľkej miere ovplyvňuje pohlavný styk, stojí za produkciou spermií, celkovou energiou, ovplyvňuje ľudské správanie. Vďaka nemu sú muži súťaživejší, dominantnejší, konkurencieschopní.

Jeho obrovský význam sa podpisuje v sexuálnej aj reprodukčnej oblasti. Keď ho nie je dostatok, muž môže mať problémy v intímnej oblasti:

  • so stoporením penisu (nedostatočná alebo žiadna erekcia)
  • nižšia kvalita a pohyblivosť spermií
  • padajúce vlasy
  • úbytok svalovej hmoty
  • únava, nedostatok energie
  • podráždenosť
  • gynekomastia (zväčšujúce sa prsia u mužov)

Príčiny nedostatku testosterónu

Za jeho nedostatkom môže stáť niekoľko faktorov.

Vek - spolu s pribúdajúcimi rokmi sa znižuje aj produkcia hormónov.

Obezita - produkciu hormónov dokáže ovplyvniť aj nadmerný telesný tuk.

Užívanie liekov - aj lieky, ktoré muž berie na rôzne problémy môžu značne ovplyvniť tvorbu testosterónu.

Stres - často za ním stojí nadmerné pracovné vyťaženie. Pri strese sa produkuje stresový hormón kortizol a testosterón hrá popri ňom “druhé husle”.

Nedostatok spánku - môže sa to zdať ako banalita, no spánok má obrovský vplyv na celkové zdravie, aj na produkciu testosterónu.

Alkohol a fajčenie - samostatná kapitola legálnych drog a ich vplyvu na organizmus. Prirodzene, negatívneho aj čo sa týka testosterónu.

Ako podporiť jeho testosterón?

Denný jedálniček

existujú mnohé potraviny, bylinky, ktoré môžu výrazne podporiť vznik mužského pohlavného hormónu. Je preto dobré vyskúšať zostaviť si jedálniček na podporu testosterónu. Nemali by v ňom chýbať ani prírodné afrodiziaká:

Kotvičník zemný - pýši sa vlastnosťou napomáhať prirodzenému nárastu hladiny testosterónu v tele. Môže stáť za zlepšením sexuálnej výkonnnosti, aj lepšej tvorbe spermií.

Maca peruánska - nazývaná aj “Andská Viagra”, pomáha udržiavať sexuálnu kondíciu, má pozitívny vplyv na početnosť a pohyblivosť spermií, dokáže sa podieľať na regulovaní mužského hormonálneho systému

Zinok - prirodzene zvyšuje hladinu testosterónu, prispieva k plodnosti, správnej reprodukčnej funkcii

Vhodnou alternatívou je aj doplnok výživy, ktorý obsahuje tieto prírodné “povzbudzovače” tvorby testosterónu. Zerex Ultragold obsahuje extrakty z tradičných bylín a vitamíny, ktoré prispievajú k udržaniu sexuálnej kondície a vitality v každom veku.

Zníženie úrovne stresu

Spomalenie tempa, relaxačné cvičenia, viac oddychu od pracovných úloh.

Pohyb

Dodržiavanie pravidelných fyzických aktivít niekoľkokrát do týždňa pomôže dostať pod kontrolu telesný tuk, vyhnúť sa užívaniu liekov, a byť vo forme. Ideálny je intenzívny silový tréning, začať sa však dá aj jednoduchými aktivitami.

Pravidelný sex

Toto vyznie ako paradox, keď má muž problémy so stoporením, ale aj vďaka pravidelným sexuálnym aktivitám sa produkuje v tele muža testosterón.

Spánok

ak sa muž má vyhnúť problémom so zdravím, potrebuje dostatočný spánkový režim, najmä ak sa snaží o splodenie potomka.

-reklamná správa-

- Najčítanejšie -