Presunúť na hlavný obsah

Plastická operácia očí nerieši len vzhľad, môže odstrániť problémy so zrakom

Zdravie

Vedeli ste, že koža očných viečok je najtenšia z celého tela? Nemá žiadny podkožný tuk a zároveň je táto časť tváre asi najviac zaťažovaná.

Očné svaly plnia nielen svoju primárnu funkciu (uľahčujú očiam pozorovanie okolitého sveta), ale pomáhajú dotvárať aj rozličné výrazy tváre. Napríklad nám zúžia oči, keď sa smejeme, alebo stiahnu pohľad do žmúrenia, keď o niečom intenzívne premýšľame. Aj preto sa na nej ohybové ryhy, teda vrásky, vytvárajú mimoriadne jednoducho a tie prvé môžeme spozorovať už v pomerne mladom veku.

Pokožka očí s pribúdajúcim vekom stráca elasticitu, čo postupne vplýva na celkový vzhľad tváre. Starnutie svalstva však môže zapríčiniť aj funkčné zmeny, kvôli ktorým sa nám už nebude okolitý svet sledovať tak ľahko ako predtým. Operácia očných viečok, teda blefaroplastika, je spoľahlivým riešením estetických aj optických problémov so zrakom.

Blefaroplastika ako riešenie problémov so zrakom

Odstránenie previsov horných viečok nemusí mať opodstatnenie iba v kráse. Mnohým pacientom lekár odporučí tento zákrok preto, aby zlepšil podmienky ich videnia. Prejavy starnutia okolo očí totiž môžu spôsobiť, že viečko nejakým spôsobom obmedzuje pacienta a spôsobuje mu ťažkosti v každodennom živote.

Stav, keď okraj horného viečka začne vekom aj s riasami smerovať dovnútra, nazývame entropium. Dráždi rohovku a spojovku a nielen, že narúša pohľad, kedy sa na svet pozeráte doslova cez mihalnice, ale spôsobuje aj nepríjemný pocit dráždenia.

Spodné viečko zase môžu vek v kombinácii s gravitáciou vytáčať von. Oko pacienta vtedy býva suché a prirodzene sa snaží regulovať svoju vlhkosť. Tento stav, nazývaný ektropium, tak pacientom spôsobuje nadmerné slzenie.

Väčšina pacientov prichádza z estetických dôvodov

Najčastejšie sa pacienti rozhodnú podstúpiť plastickú operáciu očných viečok kvôli korekcii vzhľadu. Trápia ich padajúce viečka a viditeľné tukové vačky, ktoré sa s pribúdajúcim vekom objavia u každého. Blefaroplastika práve tento problém rieši a chirurg pri nej odstránením nadbytočnej kože vráti očiam vzhľad ako pred rokmi.

Plastika očných viečok prebieha v lokálnej anestéze a trvá približne hodinu. Po zákroku sú oči prelepené náplasťami, avšak nie sú úplne zakryté, preto pacient dokáže samostatne fungovať aj v dňoch bezprostredne po operácii. Na tretí deň už dokonca môže vykonávať bežnú kancelársku prácu.

Najčastejšou obavou ľudí, ktorí zvažujú korekciu kože očných viečok, sú jazvy a stopy po zákroku. Mierny opuch či modriny sú, tak ako po každom chirurgickom zákroku, bežné, ale pomerne rýchlo sa stratia. A jazva je vďaka najnovších technológiám, ktoré umožňujú absolútnu presnosť, umiestnená v ohybe horného viečka, vďaka čomu je po zahojení doslova neviditeľná.

- reklamná správa -