Pociťujete diskomfort v intímnych partiách? Kedy je potrebné spozornieť?

Na internete existuje vyše desať miliónov návodov, ako sa starať o pleť alebo vlasy. Ale čo v prípade témy ako je starostlivosť o intímnu hygienu? Tejto téme sa nielen často vyhýbame, ale aj o nej nájdeme oveľa menej. My sme sa preto spýtali gynekológa Tomáša Faita.

Zdroj: Pexels

Sú témy a problémy, o ktorých ženy hovoria úplne bez ostychu prakticky s každým. Problémy s aknóznou pleťou, lámajúce sa vlasy a nechty dokonca nechtová mykóza. Niekedy sa však vyskytnú aj také, o ktorých sa hanbia povedať aj svojej najlepšej priateľke. Reč je v tomto prípade aj o problémoch a infekciách v intímnych partiách, napríklad výtoku či neželanému páleniu. Ich riešenie by ste však rozhodne nemali odkladať, a ani sa báť o tejto téme hovoriť. Pokiaľ dokonca takýmito infekciami trpíte častejšie, nepodceňujte ani prevenciu.

Len zdravá žena môže byť krásna - #somZENA

Pocit nekomfortu, neznesiteľné pálenie a svrbenie, biely hrudkovitý výtok alebo bolesti pri pohlavnom styku. To sú najčastejšie príznaky vaginálnej infekcie, ktorá znepríjemňuje život mnohým ženám. Určitú formu vaginálnej infekcie prekoná aspoň raz za život každá druhá žena. Minimálne 10 percent žien pritom trpí týmito nepríjemnými problémami opakovane. Problémom však zostáva, že mnohé ženy nevedia rozlišovať typ vaginálnej infekcie a tak volia nesprávnu liečbu,“ dopĺňa gynekológ Tomáš Fait. Ženy si často mylne myslia, že sa jedná o mykózu a zabúdajú na to, že existujú aj bakteriálne infekcie. Liečbu preto začínajú z prípravkami, ktoré ju nemusia vyliečiť, ale tak sa opätovne môžu vrátiť.

Pri akomkoľvek diskomfortev intímnej oblasti by sme mali spozornieť. Výtok je zväčša prejavom nerovnováhy v baktériami  osídlenej pošvovej  sliznici. Premnoženie niektorých baktérií alebo kvasiniek na úkor laktobacilov môže viesť k páleniu, svrbeniu, nepríjemným pocitom či dokonca bolesti pri pohlavnom styku,“ vysvetľuje gynekológ Tomáš Fait. Často pritom dochádza k výtokom v rôznych farbách – tvarohovitý kvasinkový, žltohnedý multibakteriálny – a intenzite. Pri dlhodobom odkladaní problému tak môže dôjsť k zmenám hrdla vaginálneho krčku. Môže vzniknúť zápal tohto hrdla, a  dôsledkom tohto zápalu môžu tam ľahšie prenikať ľudské papilomavírusy, výhradný pôvodcovia karcinómu hrdla krčka maternice. „Pri dlhšom ignorovaní problémov sa môže rozšíriť zápal až na vnútornú stranu rodidiel. Takýto zápal môže dlhodobo znížiť schopnosť otehotnieť,“ dopĺňa gynekológ.

Nepodceňujte prevenciu

Vznik vaginálnej infekcie nesúvisí len s nedostatočnou hygienou, ako si to mnohé z vás myslia. Naopak, sú reakciou vášho tela na stres, psychickú záťaž, náhle klimatické zmeny, tehotenstvo či menopauzu. Túto nepríjemnú nákazu si však môžete zapríčiniť aj kúpaním sa v termálnej vode či nosením sexi nohavičiek. Práve preto nepodceňujte dostatočnú hygienu a používanie prípravkov na ňu určených. Klasické parfumované mydlá vám totiž môžu uškodiť. „Bohužiaľ parfemované mydlá sú pre laktobacily škodlivé, oslabia prírodné laktobacily a ostatné baktérie či kvasinkysa premnožia a spôsobia nepríjemnosti. Preto je potrebné na intímnu hygienu používať iba čistú vodu alebo špeciálne gély na intímnu hygienu. U žien, ktoré pociťujú infekciu odporúčam používať špeciálne prípravky, ktoré obnovujú populáciu laktobacilov. Tie obsahujú prebiotiká,“ dopĺňa gynekológ Tomáš Fait. Práve pre takéto prípady sú určené napríklad prípravky Beliema od spoločnosti Idelyn, ktoré prinášajú riešenie pre oba typy ťažkostí. Napríklad vaginálne tablety Beliema® Effect obsahujú probiotické kmene lactobacillusacidophilus a kyselinu mliečnu, ktoré pomáhajú obnoviť a stabilizovať rovnováhu vaginálnej mikroflóry a zároveň redukovať nepríjemné príznaky vaginálneho zápalu, ako je svrbenie, podráždenie, pálenie, neobvyklý výtok či nepríjemný zápach. Naopak intímny umývací  gél a upokojujúci krém Beliema® Expert obsahuje špeciálnu ochrannú prebiotickú zložku BioEcolia®, kyselinu hyalurónovú, ktorá podporuje hojenie drobných kožných poranení a zvlhčuje sliznicu i pokožku. Okrem toho obsahuje aj kyselinu mliečnu a boritú, ktoré obnovujú prirodzené vaginálne pH, a upokojujúce zložky aloe vera a nechtík lekársky.

Pri liečbe a prevencií pred vznikom vaginálnych injekcií by ste sa mali zamyslieť aj nad zmenami svojho životného štýlu.

  • Odporúča sa nekonzumovať potraviny, ktoré obsahujú cukry.
  • Na pravidelnú intímnu hygienu používajte mydlá na to určené, ktoré obsahujú neutrálne pH. Vhodný je napríklad Beliema Expert Intim Gél, ktorý obsahuje kyselinu mliečnu a Aloe Vera. Svojím zložením tak podporuje zachovanie prirodzených pH hodnôt v intímnych partiách a zároveň chráni vaginálnu rovnováhu.
  • Namiesto syntetického a čipkovaného spodného prádla radšej siahnite po bavlnenej spodnej bielizni

Viac informácií na www.idelyn.sk

- reklamná správa -

Foto:
Pexels, Video: YouTube/Idelyn
Zdroj:
PR článok

Vysetrenie.sk

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

TV programTV program Telkáč

Rozprávky, filmy a seriály

Starostlivosť o seba