Presunúť na hlavný obsah

5 tipov pre zdravý spánok

Zdravie

Pre krásu i pre zdravie. Poriadny spánok vám urobí lepšiu službu ako drahý pleťový krém a s nachladnutím sa pobije lepšie ako kadejaký prášok. Čo ale robiť, keď sladké sny neprichádzajú tak ľahko a každé ráno je utrpením? Poradíme vám.

Cvičme v rytme

Vďaka pravidelnému pohybu budete večer príjemne unavení, zaspávanie bude ľahšie a váš spánok kvalitnejší. Je na vás, či si dáte za cieľ nachodiť denne 10 000 krokov alebo začnete navštevovať kurzy jógy. Pamätajte však na to, že zodrieť sa raz týždenne v posilňovni nestačí. Venujte športu radšej kratšiu dobu, ale častejšie. A nezabudnite, že hýbať by sme sa nemali aspoň 3 hodiny pred plánovaným večerným spaním.

Alkohol nie, radšej knihu

Pracovné tempo je vražedné, obed nestíhate, doma čaká ďalšia hromada povinností a bez litrov kávy to jednoducho nezvládnete. Večer potom usporiadate nájazd na chladničku. Spoznávate sa? Podobný životný štýl je všeobecne veľmi škodlivý - a váš spánok môže ovplyvňovať viac než absencia pohybu. Vyhýbajte sa ťažkým jedlám, kofeínu, sladkostiam aj alkoholu aspoň po 17. hodine. Snažte sa počas dňa piť veľa vody, jesť vyváženú stravu a večer si dopriať napríklad šálku bylinkového čaju pri dobrej knižke.

Do postele bez mobilu

Modré svetlo, ktoré vyžarujú obrazovky, dáva vášmu mozgu signál, že je stále deň. A kvalita vášho spánku sa vďaka zníženej produkcii melatonínu zhoršuje. Vypnite mobil aj počítač aspoň 2 hodiny pred spaním a večery venujte radšej rozprávaniu s blízkymi alebo počúvaniu ukľudňujúcej hudby.

Jarné upratovanie v hlave

Ustaranej mysli sa nezaspáva ľahko. Každý máme svoje starosti a splíny, je ale dôležité vedieť s nimi pracovať. Skúste sa nebrániť negatívnym emóciám, precíťte ich a nechajte zase odísť. Nezabúdajte na dôkladnú psychohygienu, venujte čas nielen svojim blízkym, ale aj sebe. Netrápte sa maličkosťami, odpočívajte a robte, čo vás baví a čo vás robí šťastnými.

Kvalitná výbava pre zdravý spánok

Miesto, kde sa ukladáme k spánku, má na naše zaspávanie veľký vplyv. V spálni udržujte nižšiu teplotu - okolo 18 až 20 ° C, často vetrajte a strážte vlhkosť vzduchu. Dbajte na kvalitu matraca i roštov, kúpte si vankúš s vhodnými ortopedickými vlastnosťami. Pomôžu vám k pokojnej noci a menej rozbolenému chrbtu. A ranné vstávanie prestane byť nočnou morou.

- reklamná správa -