Presunúť na hlavný obsah

Celosvetová kampaň za udržateľnosť módy: Fashion Revolution Week oslovil už 275 miliónov ľudí

Móda

Celosvetová kampaň na podporu udržateľnejšieho, transparentnejšieho, férovejšieho a etickejšieho módneho priemyslu Fashion Revolution Week štartuje na Svetový deň Zeme 22. apríla 2019. Počas jedného týždňa sa viac ako 100 participujúcich krajín bude venovať budúcnosti módneho priemyslu a trom hlavným témam: podmienkam na pracovisku, ochrane životného prostredia a rovnosti pohlaví.

Hnutie Fashion Revolution Slovakia sa do celosvetovej iniciatívy zapojí už po šiestykrát. V programe nebudú chýbať zaujímavé diskusie o pomalej móde, prednášky, študentská módna prehliadka a lokálne sprievodné podujatia po celom Slovensku.

Od katastrofálneho pádu textilnej továrne Rana Plaza v Dhake v Bangladéši ubehne 24. apríla šesť rokov. Táto nešťastná udalosť sa stala katalyzátorom pre vznik celosvetového hnutia Fashion Revolution, ktorého cieľom je dosiahnuť systémovú reformu v módnom priemysle na základe troch hlavných pilierov – udržateľnosti, transparentnosti a etickosti. Krásna myšlienka si získala priaznivcov vo viac ako 100 krajinách, ktoré počas Fashion Revolution Weeku diskutujú o otázkach týkajúcich sa nehumánnych podmienok na pracovisku, klimatických zmien, znečisťovania životného prostredia a rovnosti pohlaví.

Kto vyrobil moje oblečenie?  Práve táto otázka bude podľa odhadov rezonovať medzi 275 miliónmi ľudí od Austrálie, Brazílie, Uruguaju až po Vietnam či Slovensko. Haštag #whomademyclothes sa stal synonymom hnutia Fashion Revolution a vyjadruje angažovanosť ľudí dozvedieť sa čo najviac informácií o pôvode ich oblečenia a podmienkach, v akých bolo vyrobené. Medzi tisíckou podujatí, ktoré sa uskutočnia po celom svete, zastáva dôležitú úlohu aj Slovensko. Fashion Revolutuion Week štartuje tento rok symbolicky na Svetový deň Zeme 22. apríla a potrvá do 28. apríla 2019. Medzi kľúčové témy šiesteho ročníka patrí globálne otepľovanie a ľudské práva. Fashion Revolution Week opäť otvorí dialóg medzi výrobcami, farmármi, odevnými továrňami a spotrebiteľmi, aby spoločne hľadali riešenia, ako znížiť uhlíkovú stopu, eliminovať diskrimináciu na pracovisku a v neposlednom rade, ako ukázať ľuďom, čo znamená uvedomelý konzum.

Fashion Revolution Week na Slovensku odštartuje panelovou diskusiou v Berlinke v utorok 23. apríla o 18:00. Pozvanie do Fashion Revolution Talku Barbary Jagušák prijali dizajnérka udržateľných svadobných šiat Zuzana Kedroňová z Yoora Studio, Richard Wohlstein, marketingový a obchodný manažér odevnej firmy Alain Delon, Juraj Kunák, predstaviteľ slovenskej firmy EkocharitaZuzana Ryšavá, koordinátorka Fashion Revolution pre Českú republiku.

Vo štvrtok 25. apríla sa v priestoroch tlačiarní Svornosť o 18:00 uskutoční študentská módna prehliadka upcyklovaných modelov. Módna prehliadka študentov z ôsmich stredných škôl je slávnostným vyvrcholením polročného projektu Young & Eco, ktorý organizuje Žiacka školská rada #INAK. Zakľadateľky projektu Michaela Suchá, Henrieta Zezulová a Karin Tóthová, stredoškoláčky masmediálnych a informačných štúdií, pripravili komplexnú dramaturgiu, ktorá počas šiestich mesiacov priblížila mladým ľuďom princípy etickej módy. „Teší nás záujem stredoškolákov o problematiku súčasného módneho priemyslu. V programe vidíme veľký potenciál, preto sme sa ho rozhodli priamo podporiť. Pevne verím, že takýmto spôsobom im vieme ukázať, že aj oni majú silu zmeniť svet. Už len tým, že sa zúčastnia tohto programu, dokazujú svoj smäd po lepšej, etickejšej a ekologickejšej spoločnosti,” hovorí Martina Mareková Kuipers, koordinátorka Fashion Revolution Slovakia  a zakladateľka slow fashion značky Bartinki. Po prehliadke sa bude Barbara Jagušák  rozprávať o princípoch udržateľnej módy so vzácnymi hosťami Alžbetou Irhovou a Zuzanou Dutkovou, zakladateľkami Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy - IPRUM, Petrou CsefalvayovouInštitútu cirkulárnej ekonomiky a Katarínou Peterovou, slow fashion blogerkou tvoriacou pod menom La Florita.

Fashion Revolution Week tento rok zavíta aj do Banskej Bystrice, Popradu a Košíc. Organizátori košického Fashion Revolution Weeku si pre návštevníkov pripravili premietanie filmov v kine Úsmev, diskusiu s módnymi návrhármi, pop-up obchod s udržateľnými značkami, workshopy pre deti a dospelých a SWAP, v rámci ktorého si môžu zúčastnení vzájomne vymieňať svoje oblečenie. V závere týždňa, 26. apríla predstaví svoju novú kolekciu Efemerida o 18:00 v štúdiu Bless v Bratislave módna dizajnérka Andrea Pojezdálová za hudobného doprovodu Romana Samotného.

Čo môže urobiť každý z nás?

Počas Fashion Revolution Weeku budú sociálnym sieťam dominovať haštagy #milovanykusok a #fashionrevolutionslovakia. Stačí sa odfotiť v obľúbenom kúsku a demonštrovať, že netreba mať plné skrine zbytočných a lacných vecí. V prípade, že chcú  priaznivci Fashion Revolution Weeku sledovať aj celosvetové aktivity hnutia, je potrebné vyhľadať si haštagy #WhoMadeMyClothes
#IMadeYourClothes #FashionRevolution.


O projekte Fashion Revolution  – Medzinárodnú kampaň Fashion Revolution spustilo nešťastie, ktoré sa stalo pri páde textilnej výrobnej budovy Rana Plaza v Bangladéši, 24. apríla 2013. Zahynulo pri ňom viac ako 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Táto tragédia zmobilizovala všetkých ľudí, ktorým záleží na udržateľnosti, ekológii a budúcnosti našej planéty. Hnutie Fashion Revolution vzniklo s cieľom vyvíjať aktivity proti neetickým podmienkam masovej výroby, ktorá si ročne vyžiada tisícky obetí. Iniciatíva chce dosiahnuť zmenu vďaka transparentnosti odevného priemyslu, zlepšeniu pracovných podmienok, dodržiavaniu ekologických štandardov, ochrane prírodných zdrojov a v neposlednom rade edukácii spotrebiteľov.

O projekte Fashion LIVE! – Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám etablovaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní, ktoré sa konajú v priestoroch Starej tržnice, si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne. Na mieste si môžu zároveň zakúpiť modely v show roomoch od svojich obľúbených dizajnérov.

Viac informácií nájdete na:

fashionrevolutionslovakia@gmail.com alebo www.fashionrevolution.org/europe/slovakia