Presunúť na hlavný obsah

Pôvodom je z Japonska, vyrástla vo Viedni a už osem rokov tancuje v Bratislave. Ako žije baletka Isa Ichikawa?

Móda

Baletka Isa Ichikawa má japonský pas, hoci sa narodila v Nemecku a vyrástla vo Viedni. Na našej prvej scéne tancuje už osem rokov a tvrdí, že Slovensko je jej tretím domovom. Hrdo ho reprezentuje svojim tancom doma aj v zahraničí.

Do krajiny vychádzajúceho slnka

V Japonsku nikdy nežila, ale napriek tomu sa tam každý rok vracia. Z Japonska pochádzajú obaja jej rodičia a žije tam veľká časť ich rodiny. Niektorí ľudia si šetria na exotické dovolenky a Isa si každý mesiac odkladá na návštevu rodiska jej rodičov. „Vracať sa do Japonska je pre mňa veľmi dôležité, a to napriek tomu, že som tam nikdy nežila. Bez týchto návštev by som mala pocit, že neviem kto som. Vidieť rodinu je pre mňa všetkým,“ vysvetlila s úsmevom.

Isa navštevuje Japonsko vždy cez letné prázdniny, kedy má aj v divadle voľno. Každé leto sa snaží vycestovať aspoň na tri týždne. Sama seba charakterizuje ako kombináciu japonskej a európskej kultúry: „Vďaka svojmu pôvodu mám kultúrne blízko k Japonsku, ale zároveň ma ovplyvnila Európa, v ktorej som vyrástla. Som zato vďačná. Myslím, že to zo mňa urobilo európsky uvoľneného a japonsky slušného človeka so špecifickým zmyslom pre humor.“

Členkovú obuv DeeZee nájdete v predajniach CCC

Balet nikdy nebol jej snom

Byť baletkou je snom mnohých malých dievčatiek, ktorým v ich snoch buď zabránia rodičia, alebo si to postupom času rozmyslia. O to prekvapivejšie je, že práve Isa, ktorá sa v súčasnosti klasickým baletom živí, po tejto kariére nikdy netúžila. „Balet bol pre mňa na začiatku len krúžkom, na ktorý ma zapísali rodičia. Bola som veľmi živé dieťa a stále som niekde poskakovala. Nikdy som však nechcela byť baletkou. Vyplynulo to až z ďalších okolností. Na to, aby som sa vtedy rozhodla, som bola príliš malá,“ vysvetlila s úsmevom.

Sandále DeeZee nájdete v predajniach CCC

Do Bratislavy z Ostravy

Po absolvovaní Akadémie vo Viedni pôsobila v divadle Moravskoslezkém v Ostrave, ale kvôli vzdialenosti od rodiny sa rozhodla tam nezostať. „Obdobie v Ostrave bolo pre mňa náročné, pretože dochádzať za rodinou do Viedne bolo veľmi náročné a často som sa domov nedostala celý mesiac. Aj preto som sa rozhodla vyskúšať konkurz do Bratislavy a našťastie ma prijali,“ vysvetlila Isa. Do Bratislavy sa dostala v roku 2011 trojkolovým konkurzom, ktorý trval celý deň. „Otvorené konkurzy prebiehajú tak, že sa môže prihlásiť ktokoľvek, kto má o prácu záujem. To je iné voči konkurzom na pozvanie, kedy si vás vedúci súboru osobne vyhliadne. Nemusíte získať miesto, ale pravdepodobnosť, že sa vám to podarí, je o trochu väčšia. Na prvom type konkurzov sa zúčastní aj tristo tanečníkov, z ktorých môže získať miesto jeden, traja, ale aj nikto.“

Tancuje pre divákov

Najnáročnejšie je pre ňu obdobie skúšania titulu. O čo viac tanečníkov v balete vystupuje, o to je príprava náročnejšia. Najväčšou odmenou je pre ňu potlesk, pretože vtedy má pocit, že to čo robí má zmysel. „Na predstaveniach, keď ste tam aj vy – diváci, zažívame najväčšie šťastie. Nielen kvôli potlesku, ale aj energii, ktorá sa nám od publika vracia. Ak sa to ešte spojí s predstavením, ktoré sa podarilo, tak je ten pocit šťastia neopísateľný,“ priznala sa.

Sandále DeeZee nájdete v predajniach CCC

Ak by mohla, špičky by najradšej vymenila za podpätky. Tie si však si dopraje najmä na špeciálne príležitosti, ako sú párty po premiérach, ale aj návštevy divadla, plesy a iné spoločenské akcie. Vždy má však v kabelke rezervnú obuv, ak by sa potrebovala prezuť. „Halux ma dokáže potrápiť asi najviac a do bežných topánok to riešim špeciálnymi náplasťami. Čo sa týka vyššej obuvi, väčšinou nakupujem v CCC, kde majú kolekcie Jenny Fairy či DeeZee. Tieto značky ponúkajú širšie modely, ktoré mi úžasne sedia. Ak niekoho trápi podobný problém, tak odporúčam ísť nakúpiť práve tam. Modely od CCC sedia aj na  „neeurópsku“ nohu,“ dodala so smiechom.

Členkovú obuv DeeZee nájdete v predajniach CCC

Všetko, čo má rada

Isa sa odlišuje od predstavy klasickej baletky aj tým, ako trávi svoj čas. Rada si zájde na párty, do klubu a nevyhýba sa ani fast foodu. Každý rok navštevuje legendárny Octoberfest a pivným festivalom sa nevyhýba ani v Bratislave. Má svoju obľúbenú vináreň a keďže na diéty neverí, môžete ju stretnúť nielen vo food courtoch, ale aj na festivaloch venovaných street foodu. Život v Bratislave ju zaujíma a rada ochutnáva nové veci. Niekoľkokrát sa vybrala na drobné cesty a často aj po Slovensku. „Lásku k cestovaniu som zdedila po rodičoch, ktorí dávali prednosť zážitkom pred materiálnymi vecami. Cestovať sa snažím  vždy, keď sa dá. Ak našetrím pár dní voľna, vydám sa aj do odľahlejších kútov,“ priznala na záver.

Trendovú kolekciu topánok DeeZee a Jenny Fairy, ktorú má baletka Isa Ichikawa na fotografiách nájdete v kamenných predajniach CCC alebo na www.ccc.eu

-reklamná správa-

- Najčítanejšie -