Presunúť na hlavný obsah

Príznaky, diagnostika a liečba vredov na žalúdku

Zdravie

Žalúdočné vredy sa vyskytujú až u 10 % populácie. Ich príznaky sa zvyčajne zhoršujú v jarnom a jesennom období. Preto ak vás poslednú dobu bolieva brucho alebo sa u vás vyskytli iné symptómy súvisiace s tráviacim traktom, môže sa jednať aj o vred na žalúdku.

Veľa ľudí netuší, že sa u nich nachádza vred na žalúdku. Spoznajte rizikové skupiny a faktory, ktoré prispievajú k rozvoju tohto ochorenia.

Žalúdok a jeho (ne)rovnováha

Potrava, ktorú skonzumujete je na začiatku trávenia spracovávaná žalúdočnými šťavami. Tie sú silne kyslé a ich hlavnou zložkou je kyselina chlorovodíková. Má silné antibakteriálne účinky a ak sú prítomné nejaké patogény, vplyvom HCl sa odstránia. Okrem toho bráni znehodnocovaniu vitamínov a pripravuje vhodné prostredie pre tráviace enzýmy.  Ochranné faktory, ktoré sa v žalúdku nachádzajú sú mucín (hlien) a pepsín. Ich funkciou je ochrana citlivej žalúdočnej steny pred kyselinou chlorovodíkovou. Na povrchu žalúdka sa vďaka nim tvorí ochranná vrstva, ktorá bráni samonatráveniu žalúdka.

Čo sa podieľa na vzniku vredov

Žalúdočné vredy sú otvorené rany, ktoré sa nachádzajú v sliznici žalúdka. Inak sa nazývajú aj gastrické alebo peptické vredy. Vredy na začiatku tenkého čreva (duodena) sa nazývajú duodenálne vredy.

Pri nerovnováhe ochranných a silne kyslých faktorov dochádza k narušeniu rovnováhy a sliznica žalúdka sa stáva náchylnejšia na vznik vredov. Okrem kyseliny chlorovodíkovej prispievajú k vzniku vredu na žalúdku aj enzým pepsín, žlčové kyseliny a v niektorých prípadoch aj pečeň a pankreas.

Silný vplyv má aj genetika. Je preukázané, že vredy na žalúdku sa najčastejšie objavujú u ľudí s krvnou skupinou 0.

Významným pokrokom v liečbe bolo aj objavenie súvislosti medzi helikobakterom pylori a vredovou chorobou žalúdka. Mnoho vredov je spôsobených práve touto baktériou, ktorá sa pomocou bičíkov uchytí na stenu tráviaceho traktu. Na neutralizáciu silne kyslého obsahu helikobakterovi slúžia enzýmy, hlavne ureáza. Helikobakter je v súčasnosti veľmi dobre liečiteľný a jeho eradikáciou sa vylieči aj samotné vredy. V liečbe sa používajú kombinácie antibiotík a blokátory protónovej pumpy.

Vplyv na rozvoj vredov majú aj lieky zo skupiny nesteroidných antiflogistík (ibuprofen, diclofenac, naproxen), kyselina acetylsalicylová, kortikoidy a cytostatiká. Ak tieto lieky užívate, nikdy ich neužívajte na prázdny žalúdok. Pre pacientov, ktorí už vredy na žalúdku majú, tieto lieky nie sú vhodné.

V minulosti bola veľmi rozšírená myšlienka, že vredy na žalúdku sú vyvolané stresom a nesprávnou životosprávou. Faktory ako fajčenie, pitie kávy nalačno, dlhšie hladovanie a následne prejedanie sa, prípadne konzumácia nezdravých, priveľmi korenistých jedál je rizikovým faktorom pre vznik vredov, priama súvislosť sa však nepotvrdila. Kvalitnou životosprávou však znížite riziko rozvoja vredov.

Príznaky vredov na žalúdku

  • bolesť v hornej alebo strednej časti brucha
  • bolesť trvá od niekoľko minút po pár hodín
  • u niektorých ľudí je bolesť intenzívna hlavne v noci
  • čiastočnú úľavu od bolesti poskytnú antacidá, no následne sa vráti v pôvodnej intenzite
  • bolesť sa zhoršuje po jedle (naopak, vredy dvanástnika sú bolestivé nalačno)
  • chudnutie (pacienti začnú menej jesť, pretože sa bolesť po jedle zhoršuje)

Približne 10 % pacientov s vredmi nemá žiadne, prípadne len veľmi nešpecifické príznaky (nevoľnosť, zvracanie, búšenie srdca, pálenie záhy).

Diagnostika

Pri podozrení na žalúdočné vredy sa lekár bude informovať ohľadom liekov, ktoré užívate. Dôležitá je aj rodinná anamnéza, preto si zistite, či sa vredy objavili u niekoho vo vašej rodine.

Pomerne bežným vyšetrením pri podozrení na vredy je gastroendoskopia. Pri čiastočnej alebo úplnej anestéze sa cez ústa do žalúdka vsunie hadička, na ktorej je kamera. Lekár následne podrobne preskúma okolie žalúdka. Ak je to potrebné, odoberie sa aj časť tkaniva - v tom prípade hovoríme o biopsii.

Na diagnostiku helikobaktera sa využíva viacero metód, napríklad odber krvi a vzorka stolice. Najspoľahlivejší je rýchly ureázový test, pri ktorom pacient vypije tekutinu s obsahom urei. Ak je helikobakter prítomný, vo vydýchnutom obsahu bude vyšší podiel oxidu uhličitého.

Liečba

Na začiatku liečby vredov je dôležité určiť ich príčinu, lebo liečba môže byť rôzna. Vo väčšine prípadov liečba trvá 1 - 2 mesiace.

Ak sú vredy na žalúdku spôsobené helikobakterom pylori, používa sa zväčša  dvojkombinácia antibiotík spolu s inhibítormi protónovej pumpy. Je dôležité, aby ste lieky nevysadzovali skôr, ako určí lekár. U niektorých pacientov sa pri vyššom množstve užívaných liekov vyskytnú vedľajšie príznaky ako hnačka a bolesti brucha. Ak sa to stane, kontaktujte svojho lekára, ktorý zváži ďalší postup v liečbe. Liečba helikobaktera je pri dodržaní správneho postupu liečby veľmi úspešná, k odstráneniu vredov dochádza u veľkej väčšiny pacientov.

Pri vredoch spôsobených nadmerným užívaním liekov, ako sú nesteroidné antiflogistiká, sú dostatočné inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol) a do budúcna užívanie iných liekov pri bolesti, napríklad paracetamolu. Inhibítory protónovej pumpy regulujú produkciu žalúdočnej kyseliny, čím sa zvyšuje kyslé pH žalúdka. Zvyčajne sa užívajú 4 - 8 týždňov.

Podobným mechanizmom ako blokátory protónovej pumpy fungujú aj blokátory H2 receptorov (ranitidin, famotodin), ktoré sa tiež používajú v liečbe vredov žalúdka pre svoju schopnosť neutralizovať žalúdočný obsah.

Na krátkodobé uľavenie od nepríjemných bolestí a pocitu pálenia v žalúdku sú vhodné antacidá. Antacidá sú voľnopredajné, kúpiť si môžete napríklad Talcid alebo Rennie Ice cukríky.

Po liečbe vredov žalúdka by mala nasledovať kontrolná gastroendoskopia alebo ureázový test, aby sa overilo, či bola liečba dostatočne účinná.

Komplikácie vredov

Ak sú vredy liečené, komplikácie nie sú veľmi časté. Ak však ku nim dôjde, môžu byť až život ohrozujúce. Preto je dôležité, aby pacienti s vredmi poznali tieto varovné signály.

  • Vnútorné krvácanie z vredu - pri pomalom, postupnom krvácaní sa objavujú príznaky ako bledosť, problémy s dýchaním, palpitácie (búšenie srdca), bledá koža a únava. Pri rapídnom krvácaní sú bežné symptómy ako vracanie krvi alebo zafarbenie stolice na tmavočerveno až čierno.
  • Perforácia vredu - pomerne zriedkavá, no veľmi nebezpečná situácia, kedy vred spôsobí dieru v stene žalúdka. Rizikom perforácie vredu je prenesenie baktérie smerom do okolitých tkanív a následnému zápalu. Vtedy hovoríme o peritonitíde - zápal vonkajšej steny žalúdka (periotena). Baktérie následne môžu prestupovať do celého organizmu a vyvolať šok. Perforácia vredu je sprevádzaná silnými bolesťami, ktoré sa rýchlo zhoršujú.
  • Obštrukcia žalúdka - zapálený vred opuchne a mechanicky zablokuje prechod potravy cez žalúdok. Stav sa prejaví častým a nadmerným vracaním, v zvratkoch je veľký podiel nestrávenej potravy, pacient má pocit plnosti, je prítomné nafukovanie. Ak je obštrukcia bez komplikácii, postačí liečba H2 blokátormi alebo blokátormi protónovej pumpy. Náročnejšie formy obštrukcie je nutné urgentne operovať.

Záver

Vredy na žalúdku majú viacero príčin. Časté sú vredy spôsobené bakteriálnou infekciou helikobakterom pylori. U niektorých ľudí vznikajú vredy ako následok nadmerného užívania niektorých liekov. Prognóza liečených vredov je veľmi dobrá, preto ak máte podozrenie, že by sa u vás mohli vyskytovať, vyhľadajte lekára. Diagnostické metódy nie sú v dnešnej dobe také invazívne a vyhnete sa komplikáciám, ktoré sú spojené s neliečenými vredmi.

- reklamná správa -