Poznáte ovocné octy? Nepodceňujte ich výber pri dochucovaní
Tvári sa skromne, v kuchyni s ním však dokážete divy. A stačí tak málo. Zaujímavý recept, čerstvé suroviny a pri výbere octu siahnuť po tom správnom druhu. Hoci existuje viac druhov, u českých gazdiniek väčšinou nájdete iba štandardný variant liehového 8 % octu. Pozvite do kuchyne i tie ďalšie - ovocné.
Nakladať a zavárať s liehovým octom
Nevyhnutný pomocník, ktorého pozícia v kuchyni je takmer neotrasiteľná. 8 % ocot nájde najlepšie uplatnenie pri zaváraní a nakladaní. Uhorkový nálev sa bez neho nezaobíde rovnako ako konzervácia ďalších produktov zo záhrady či farmárskych trhov. Niektoré tradičné octy, ako napríklad Bzenecký ocot, obsahujú aj ďalšie látky ako napríklad karamel, ktoré vôňu i chuť vašich domácich nálevov výrazne ovplyvní. Ocot však vyberajte obozretne, nech vás neprekvapia zmäknuté, šedé a chuťovo úplne iné uhorky, ako ste boli zvyknutí! Prečítajte si niekoľko tipov v užitočnom radcovi.
Šalátovým zálievkam dominuje jablčný ocot
Recepty na pokrmy zo studenej kuchyne majú svoje špecifiká. Čerstvé a chrumkavé ingrediencie v rôznych zeleninových šalátoch potrebujú väčšinou chuťovo zvýrazniť. Pre túto úlohu je najvhodnejší jablčný ocot. Jeho výraznejšia, ostrá chuť dodá zálievkam patričný šmrnc a napríklad ku grilovanému mäsu tak získate vynikajúcu prílohu. A aj v grilovacej kuchynskej disciplíne si jablčný ocot nájde svoje miesto. Použite ho na marinády pri nakladaní mäsa, predovšetkým toho bravčového. Odvďačí sa vám krehkými sústami a jemnou chuťou. Čo by to bolo za grilovanie bez palety rôznych dresingov? S jablčným octom bude ich príprava rýchla a efekt dokonalý. Ku kvalitnému oleju pridajte bylinky, soľ, korenie a v kombinácii s jablčným octom sa nemusíte báť použiť ani všetky druhy horčice, cesnak, kôpor a dokonca aj med. Takmer dve stovky ďalších zaujímavých receptov nájdete na blogu o varení s octom, kde novými receptami prispievajú známe foodblogerky.
Biela a červená symbolizujú vínny ocot
Obidva vínne octy majú svoju špecifickú chuť, ktorá sa výborne hodí predovšetkým k studenej kuchyni. Nezaobíde sa bez nich takmer žiadny šalát, používajte ich v kombinácii s olejom do zálievok. Prešľahaním octu a oleja metličkou vznikne kalná, zľahka zahustená zálievka, ktorú dochutíte soľou, čiernym mletým korením, prípadne cesnakom alebo bylinkami, podľa konkrétneho receptu.
Ocot z bieleho vína sa bude výborne hodiť k rybám a morským plodom, dochutí predovšetkým stredomorské recepty. Červený ocot je vhodný takmer do všetkých pokrmov, kam ocot patrí - pozrite sa na vhodné tipy.
Obidva druhy octu sa hodia do najrôznejších čatní a marmelád. Môžete ich používať pri nakladaní mäsa, dochucovaní omáčok aj polievok, na prípravu šalátovej zálievky vinaigrette, na výrobu domácej majonézy.
A ako vyberať, či do receptu použiť biely, alebo červený vínny ocot? Skúste si odpovedať, aké víno by ste k hotovému pokrmu zvolili. Podľa toho použite taktiež ocot.
Inšpirujte sa novými receptami od oceňovaných českých foodblogeriek v magazíne www.milujemeocet.cz.
- reklamná správa -