Presunúť na hlavný obsah

5 vecí, ktoré by sme bez Talianov nepoznali

Cestovanie

Taliani sú nepochybne temperamentný národ preslávený excentrickou gestikuláciou, láskou k jedlu a pitiu a svojou tradičnou siestou. Pre nás je Taliansko hlavne obľúbenou dovolenkovou destináciou s krásnymi plážami, neuveriteľnými historickými pamiatkami a výborným jedlom. Taliansko je kolískou opery, rodiskom Leonarda da Vinciho, ale aj krajinou, v ktorej majú 400 druhov cestovín. Za čo všetko im ešte vďačíme?

Moka kávovar

Vďaka Talianom si môžeme vychutnať doma pripravené skoro pravé espresso. Stačí nám moka kávovar, všeobecne známy pod názvom „koťogo“ a espresso s plnou chuťou môžeme mať nielen v kaviarni.

Za tento vynález do kuchyne môžeme poďakovať talianskemu inžinierovi Alfonsovi Bialettimu, ktorý v roku 1933 priniesol do talianskych rodín novú kultúru prípravy kávy v podobe hliníkového kávovaru. Tento revolučný výrobok bol určený Talianom, takže mysliac na jeho dizajnho vytvoril v štýle art deco do osemuholníkového tvaru so štýlovou rúčkou.

Po viac ako 80tich rokoch si zachoval svoj vzhľad bez výraznejších zmien a je rozšírený po celom svete. Neustálym zlepšovaním použitých materiálov kopíruje potreby milovníkov kávy dodnes a je dostupný aj vo verzii vhodnej na plynové a elektrické sporáky, ale aj na indukčné varné dosky.

Syry

Pravý taliansky parmezán, gorgonzola či mozzarella sú neodmysliteľnou súčasťou dovolenkového jedálnička. Syry patria k tradičným talianskym pochúťkam, ktorých sa počas dovolenky nevieme nasýtiť. Každý syr má jedinečný výrobný proces a špecifickú chuť,ktorá sa hodí k iným pokrmom.

Mozzarella sa hodí do teplej, ale i studenej kuchyne a je ideálna na zapekanie, pizzu alebo do šalátov. Jej vznik je stále zahalený rúškom tajomstva, keďže sa k jej pôvodu viaže príbeh o talianskom výrobcovi syra, ktorý niesol čerstvý syrový tvaroh a pri zakopnutí mu spadol priamo do vriacej vody. Či je to pravda alebo nie je, to sa už asi nedozvieme, nopotrebných bolo ešte mnoho vylepšení ako pasterizácia a vákuové balenie, aby sa mozzarella dostala na náš trh v takej podobe ako ju poznáme. Za mozzarellu vo vákuovom balení môžeme poďakovať firme Galbani, ktorá s týmto variantom predaja prišla v roku 1965.

Parmezán a gorgonzola majú v kuchyni tiež všestranné využitie. Parmezán je ideálny na cestoviny a gorgonzola sa pridáva do šalátov alebo do omáčok. Prvá zmienka o parmezáne sa viaže k parmským mníchom, ktorí chceli vytvoriť syr, ktorý by vydržal niekoľko rokov. Podarilo sa, a čím je syr starší, tým je jeho hodnota a kvalita vyššia. Gorgonzola pochádza tiež z Talianska a modrá pleseň, ktorá je pre tento syr charakteristická vznikla vďaka podnebiu. Dnes je výsledkom procesu, ktorý trvá niekoľko mesiacov.

Zmrzlina

Letné prechádzky mestom, posedenia v kaviarničkách a sladké kornútiky s topiacou sa zmrzlinou. Obdobie, na ktoré sa niektorí tešia celý rok. Ponuka zmrzlinární je bohatá a na svoje si prídu aj tí, ktorí túžia po nových príchutiach, sorbetoch alebo vegánských zmrzlinách.

Horúce dovolenkové dni si mnohí z nás nevedia predstaviť bez kopčekavýbornej zmrzliny. Taliansko je obľúbeným dovolenkovým cieľom Slovákov a tradičnú taliansku zmrzlinu – gelato, nájdeme v každej talianskej uličke. Gelatérie už z diaľky lákajú farbami a ponúkajú osvieženie počas letných dní. Taliani, preslávení svojou gastronómiou, stáli pri zrode aj tejto pochúťky.

Zmrzlina je populárna oddávna a jej história siaha až do starej Číny, kde konzumovali mliečnu ryžovú zmes, ktorú dávali stuhnúť do snehu.  Rímski cisári si zase pochutnávali na ochutenom snehu. Trochu umenia do prípravy zmrzliny priniesol umelec a architekt Bernard Buontalenti v 16. storočí, ktorý pre španielskeho kráľa pripravil smotanový lahodný dezert. Toto bol okamih, kedy vznikla pravá talianska zmrzlina – gelato. Kto raz ochutná talianske gelato, ten bude túto chuť hľadať v každom ďalšom kopčeku aj doma.

Husle

Talianske ulice sú popretkávané pouličnými hudobníkmi, ktorí sprevádzajú bežný deň všetkých obyvateľov, čim uličky nadobúdajú ešte väčší pátos. Pamiatky sa razom zdajú historickejšie, krajšie, pompéznejšie, keď v ich pozadí znejú tóny hudby. Niet sa čomu čudovať, že Taliansko priam dýcha hudbou, keďže aj husle sú dielom Talianov.

Podľa zachovaných nákresov vznikli začiatkom 16. storočia.Prvé moderné husle, ktoré sa aj zachovali,zhotovil Andrea Amati na žiadosť rodu Medici.Práve tieto husle mali slúžiť pouličným umelcom. Od tejto doby sa používajú dodnes v takmer nezmennej podobe po celom svete. Najznámejší výrobcovia huslí žili v 16. – 18. storočí. Jedným z nich bol aj Talian Antonio Stradivari, ktorého hudobné nástroje majú hodnotu milióny eur.

Opera

Pre milovníkov tohto hudobno-dramatického žánru nie je prekvapením, že rodiskom opery je Taliansko. Tento typ hudby nie je pre každého, no kto si raz operu obľúbi, stane sa jej verným obdivovateľom. Prvá operasa síce nezachovala, ale bola ňou opera Dafne, ktorej hlavným tvorcom bol v 16. storočí Talian Jacopo Peri. Jeho vrcholným dielom bola Eurydice, ktorú napísal pri príležitosti svadby Henricha IV. a Márie Medici. Prvé opery boli veľmi jednoduché a krátke a ich vývoj bol postupný. V 17. storočí sa opera rozšírila aj do iných krajín okrem Talianska,až sa vyvinula do dnešnej podoby literárno-hudobno-vizuálneho diela. Slávni operníspeváci nie sú neznámi ani pre úplných laikov. Dodnes sa hrajú opery, ktoré vznikli pred niekoľkými storočiami na najväčších pódiách po celom svete a útržky z árii v podaní Bocelliho, Pavarottiho, Dvorského počul snáď každý.

Taliansko je krajina, ktorá svojimi nádhernými plážami zláka milovníkov kúpania, na svoje si prídu gastronomický nadšenci ale aj ľudia, ktorých zaujíma história. Keď už túto krajinu navštívite, vychutnajte si jej atmosféru so všetkým čo k nej patrí. Posaďte sa, doprajte si výhľad na historické uličky a vychutnajte si pohár vína s najlepšími talianskymi syrmi.

- reklamná správa -