Presunúť na hlavný obsah

Pneumatiky Michelin a michelinské hviezdy sú v jednej rodine

Zábava

Hviezdny systém hodnotenia. Aj tak môžeme nazvať svetoznámy bedeker Michelin Guide. To, že michelinská hviezda patrí medzi najvyššie ocenenie medzinárodného kulinárskeho priemyslu, vieme, azda, všetci.

Jedna hviezda označuje reštauráciu vynikajúceho štandardu v rámci svojej kategórie, ktorá pravidelne ponúka jedlá na vysokej úrovni. Dve hviezdy si podľa michelinských kritérií zaslúžia miesta s excelentnou kuchyňou a jedlami mimoriadnej kvality, kvôli ktorým sa oplatí urobiť cestu navyše. Tri hviezdy znamenajú najvyššiu možnú kvalitu jedla a recenzenti nimi odmeňujú reštaurácie, za ktorými sa vyslovene oplatí vycestovať.

Že by známy bedeker založila rodina s pneumatikami?

Meno Michelin je práve to, čo spojilo biznis s pneumatikami s dobrým jedlom. Dvaja bratia André a Édouard Michelin založili vo Francúzsku roku 1889 spoločnosť s pneumatikami. V tom čase bolo málo áut i kvalitných ciest, a tak sa výrobcovia pneumatík Michelin rozhodli pre svojich zákazníkov vytvoriť sprievodcu dobrými reštauráciami, ktorý by ich motivoval viac cestovať automobilom. Prvými „michelinskými inšpektormi“ boli zamestnanci firmy, ktorí jednoduchými symbolmi 1-3 hviezd ohodnocovali reštaurácie, ktoré navštívili. Oficiálnych anonymných recenzentov začal Michelin posielať do reštaurácií až o takmer 30 rokov neskôr - v roku 1926.

Michelinskí inšpektori nerozdávajú len hviezdičky

Hodnotenie reštaurácií vykonávajú anonymní inšpektori, ktorí udeľujú reštauráciám 1-3 hviezdy. Okrem základných hviezd však používa Michelin´s Guide aj ďalšie označenia. Bib Gourmand získajú napríklad reštaurácie, ktoré ponúkajú výborné jedlo za priaznivú cenu. Tá sa určuje podľa ekonomickej situácie konkrétnej krajiny. Príbory označujú úroveň reštaurácie: 1 pár (vidlička + nôž) označuje neformálnu atmosféru, 5 párov luxusnú reštauráciu. Tanier je akýmsi „bezhviezdnym“ ocenením pre podniky so slušnou úrovňou, ktoré však nedosahujú úroveň hviezdy.

Michelinskú hviezdu nemusia získať len luxusné reštaurácie

Hoci mnoho ľudí vníma michelinskú hviezdu ako „ocenenie drahých reštaurácií“, držiteľmi nemusia byť len luxusné zariadenia. V roku 2016 získal napríklad toto ocenenie „street food“ stánok v Bangkoku či sushi-bar, do ktorého sa zmestí len 10 ľudí v stanici metra v Tokiu.

Pochybili už inšpektori niekedy?

Zostavovatelia rebríčka pre rok 2017 si pomýlili bistro v kraji Cher, kde obedové menu stojí 12,50 eur, s rovnomenným podnikom v meste Boutervilliers v departemente Essonne, kde za obed zaplatíte 48 eur. Kvôli technickej chybe bola v rebríčku niekoľko dní chybne uvedená adresa druhého z podnikov, a tak zástupy gurmánov smerovali do malého bistra v kraji Cher. Táto chyba sa objavila len v elektronickej verzii michelinského sprievodcu, v tlačenej už nie.

Sú aj takí, ktorí sa michelinských hviezd radšej vzdali

Niektorí šéfkuchári sa rozhodli michelinské ocenenie vrátiť a zbaviť sa tlaku, ktorý prináša. O ich odobratie požiadal vo Francúzsku Sébastien Bras, šéfkuchár reštaurácie Le Suquet, ktorá dostala v Michelin´s Guide na rok 2017 až tri hviezdy. Ide o vôbec prvý prípad, keď šéfkuchár dobrovoľne požiadal, aby ho vyškrtli z exkluzívneho sprievodcu bez toho, aby to "ospravedlnil zmenou konceptu reštauráciealebo zatvorením podniku".

Bras svojho času priznal, že michelinské hviezdy, ktoré zdedil po otcovi, keď po ňom prebral rodinnú reštauráciu, mu priniesli slávu, ale aj obrovský tlak. Známy je aj prípad šéfkuchára Alaina Senderensa, ktorý sa vzdal troch michelinských hviezd a svoju ocenenú parížsku reštauráciu Lucas Carton zmenil na podnik nižšej cenovej kategórie. Raan Jay Faiová získala michelinskú hviezduza svoj „street food“ v thajskom Bangkoku. Preslávila sa krabou omeletou. Ale 72-ročná kuchárka si slávu dlho neužila. „Mnoho ľudí k nám chodí len preto, aby si urobili fotku,“ hovorí. Preto plánuje hviezdu vrátiť.

Michelinský kuchár varí v materskej škole na Liptove

Poviete si, že sa zbláznil? Roman Kováč varil v Británii v michelinskej reštaurácii, no ťahalo ho to domov. Dnes je spokojný ako kuchár v materskej škole. Učí tam mladých kuchárov variť a tipy na vylepšenie svojich jedál počúva od malých škôlkarov.

Slovensko nemá michelinskú hviezdu, avšak výnimočné zážitky si môžeme dopriať aj doma

Anonymní recenzenti na Slovensko – zatiaľ –  nechodia. Zaostávame v propagácii krajiny ako gastronomickej destinácie aj na diplomatickom poli. To však neznamená, že zaostávame aj v kvalite gastronomických služieb. Na Slovensku nájdeme dnes už mnoho vynikajúcich reštaurácii, ktorých návšteva je doslova zážitkom. Jednou z nich je rozhodne reštaurácia Sissi v Hoteli Lomnica, v ktorej gastronomická špička z Milána– Enrico Bartolini – predvedie počas dvoch novembrových večerov svoje kulinárske „Crème de la Crème“, pamätné 9-chodové menu s názvom „Back to the Roots“ – „Návrat ku koreňom“. Návštevníci večere sa majú na čo tešiť. Enrico je totiž fenoménom michelinského bedekra. Počas jeho doterajšej kariéry jeho skvostné umenie ocenili inšpektori už šesťkrát!

- reklamná správa -