Presunúť na hlavný obsah

Varte spolu, budete si bližší

Zábava

Staré známe príslovie hovorí, že láska ide cez žalúdok. Mnohí s ním nesúhlasia, ale už od dávna sa s rodinou a priateľmi stretávame pri spoločných sviatočných jedlách. Pamätáte si z detstva klasické nedeľné obedy alebo oslavy, kedy sa prestieral biely obrus, servítky sa skladali do všakovakých tvarov a stôl sa prehýbal pod váhou dobrôt? Tradícia milovaná i nenávidená, ale dodnes ju máme v spomienkach, keď zacítime vôňu vysmážaných rezňov. Pri tejto vôni si aj dnes vieme vybaviť ornamenty na sviatočnom servise a pocit, ktorý sme zažívali pri krájaní torty.

Čuch je zmysel, vďaka ktorému si vieme vybaviť situácie a pocity, keďže práve vône sa dostávajú hlboko do podvedomia a sú zdrojom rôznych nečakaných asociácii. Okamihy, ktoré sú sprevádzané výraznou vôňou sú zapamätateľnejšie, a preto vôňa dokáže ovplyvniť našu náladu. Spoločné jedlo a jeho príprava je príležitosť ako budovať vzájomné vzťahy a vytvoriť nezabudnuteľné chvíle s ľuďmi, ktorí sú nám blízky.

Príchod jesene je ideálnym obdobím, kedy začať s týmto novým rituálom a nahradiť ním niektorú letnú aktivitu. Nie je dôležité, či budete variť s partnerom, s deťmi alebo s kamarátmi. Podstatné je, že vďaka spoločnému vareniu a stolovaniu si nájdete čas byť spolu a oddýchnete si po hektickom dni.  

Deti určite ocenia spoločnú prípravu hravých raňajok, vďaka ktorým im dokážete do stravy prepašovať aj menej obľúbenú zeleninu. Pri príprave sovy budete potrebovať minimum ingrediencii: mini paradajky, uhorku a mozzarellu. Keď deti uvidia výsledok, radi to budú opakovať každý víkend.

Stačí zapojiť fantáziu a vytvoríte veselé raňajky a zároveň aj príjemnú víkendovú aktivitu, pri ktorej budete mať dosť času porozprávať sa o zážitkoch z celého týždňa.

Pozvanie na večeru je milým darčekom a jedným zo spôsobov trávenia spoločného času. Potešte sa navzájom a večeru si spolu vytvorte. Vyberte si recept, ktorí nikoho neodradí svojou náročnosťou a z nakupovania urobte tiež spoločnú aktivitu. Spríjemnite si tak rutinnú povinnosť, ktorá patrí k takmer každému všednému dňu.

Naučíte sa pracovať v tíme a preveríte si tak navzájom svoje komunikačné schopnosti. Príprava jedla je hlavne o komunikácii a tieto spoločné zážitky prinesú do vášho vzťahu nový vietor.

Taliani využívajú spoločné stolovanie asi najviac so všetkých. Väčšinu času delia medzi priateľov a rodinu. Uprednostňujú jedlá jednoduché na prípravu s málom surovín. Na druhej strane preferujú kvalitné potraviny, ktoré nie je potrebné výrazne dochucovať, správnymi kombináciami zvýrazňujú ich prirodzenú chuť. Pripravte si spoločne napríklad cestoviny s cuketou a mozzarellou. Recept je nenáročný, rýchly a chutný zároveň. Na jeho prípravu potrebujete ingrediencie, ktoré sa nachádzajú v každej kuchyni a postup nie je zložitý.

Ingrediencie:

2 cukety

1 cibuľa

Strúčik cesnaku

Čerstvá petržlenová vňať

Olivový olej

2 balenia mozzarelly Galbani

500 g cestovín

Soľ a korenie

Postup prípravy: Cuketu nakrájajte na menšie kúsky a cibuľu nadrobno.  Na rozpálený olivový olej vhoďte cuketu, cibuľu a olúpaný strúčik cesnaku a osmažte. Cestoviny uvarte al dente. Po uvarení ich preceďte a vložte k cuketovej zmesi do hrnca.  Premiešajte, dochuťte a dajte na tanier. Na záver ozdobte nasekanou petržlenovou vňaťou a na plátky nakrájanou mozzarellou.

Nabitý týždenný program nie je naklonený každodennému spoločnému vareniu, no snažte sa jesť spolu aspoň raz za deň. Vychutnať si raňajky v dobrej spoločnosti je vynikajúcim štartom do každého náročného dňa. Spoločné varenie vám prinesie nové zážitky  a pohodová atmosféra v príjemnom prostredí sprevádzaná dobrým jedlom zanechá ten pravý pocit blízkosti.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -