Presunúť na hlavný obsah

Doprajte si kráľovské raňajky každý deň

Zábava

Správne raňajkové menu dokáže s východom slnka dokonale naštartovať každý metabolizmus. Vravíte, že nestíhate, či dokonca sa vám nechce ráno kmitať v kuchyni? Tak si privstaňte a na chvíľu sa zastavte...

Jednoducho, zmeňte svoje rána na rituál, kedy telu doprajete sacharidy, tuky, bielkoviny i vlákninu, pretože práve raňajky by mali tvoriť 25 % celkového denného energetického príjmu potravy. Či už doma, alebo cestou do práce...  Ideálnymi potravinami sú po prerušení nočného hladovania (čo prezrádza aj doslovný preklad anglického slova - breakfast) najmä vajíčka, jogurty, pečivo, ovocie a zelenina.  

Raňajkový rituál

S optimálnym zložením raňajok získavame pre naše telo i myseľ mnoho benefitov. Ak sa totiž nenaraňajkujeme, telo „kradne“  potrebné živiny so svojich zásob, čo spomaľuje metabolizmus. Telo i myseľ sú potom unavené a nezriedkavá nie je ani mizerná nálada a znížená produktivita.  Ak sa naraňajkujeme, získaná energia nás vzpruží nielen fyzicky, ale podporí aj správnu činnosť mozgu. Pravidelné raňajky udržiavajú naše celkové zdravie – lepšiu kontrolu hmotnosti, predchádzanie chorobám, akými sú cukrovka, ischemická choroba srdca, či žlčové kamene. Nesmieme tiež zabúdať, že k správnym raňajkám patrí pohár čistej vody, ktorá môže byť ochutená citrónom či bylinkami. Vhodný je tiež nesladený čaj alebo kvalitná káva.

Pravidelné raňajkovanie z vlastnej skúsenosti podporuje aj Milan Sedliak, ktorý je vedeckým pracovníkom a odborníkom na výživu*: „Pre dospelých je význam raňajok často spochybňovaný a ani veda nedáva v súčasnosti jednoznačné stanovisko. Z mojej skúsenosti sú raňajky benefitom, pretože pomáhajú, okrem iného, rozdeliť príjem energie do menších dávok a znižujú riziko večerného prejedania sa. Práve to je s nedostatkom spánku častou príčinou priberania.“ Pre deti sú raňajky podľa M. Sedliaka nevyhnutnou súčasťou dňa, hlavne, ak športujú: „Deti sú totiž náchylnejšie na pokles glukózy v krvi. Existujú deti, ktoré odmietajú raňajkovať tuhú stravu. Pri nich je alternatívou na doplnenie nápoj, ktorý ju obsahuje. Môže to byť, napríklad kakao, ovocné smoothie alebo jogurt.“

Raňajkový základ

Výber surovín a ich kombinácií je skutočne neúrekom. Vajíčka sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov D, A a B2. Obsahujú tiež dôležité minerály, luteín, ktorý chráni pred očnými chorobami či cholín, ktorý prospieva mozgu a pamäti. Jedno vajíčko má zhruba 60 až 80 kalórií, je výživné a neobsahuje veľa tuku. Obsahuje síce cholesterol (LDL), avšak ten sa nedostáva do krvi v plnom množstve a málokto vie, že obsahuje aj dobrý cholesterol (HDL), ktorý plní úlohu „vychytávača“ LDL cholesterolu. Pôsobí dokonca protizápalovo a antioxidačne.

Pečiva sa tiež netreba báť. Je zdrojom sacharidov, ktoré sú zdrojom energie pre náš mozog. Počas dopoludnia, ktoré zvykne bývať hektickejšie, nám sacharidy dajú pocit sýtosti na dlhšiu dobu. Mäsové výrobky či jogurt? Voľba je na každom z nás. Šunka či jogurt sú dobrými zdrojmi bielkovín. Záleží na ich kvalite. Šunka by mala obsahovať ideálne čo najviac mäsa a jogurtová alternatíva by mala byť bez prídavného cukru. K šunke spolu s pečivom prináleží aj vláknina vo forme čerstvej zeleniny. K jogurtu prospeje zopár kúskov ovocia, hrsť cereálií, orechov alebo semiačok.

Slané či sladké? Raňajky podľa odborníka

Alternatívy majú oba tábory – aj tí „slaní“, aj tí „sladkí“. Milan Sedliak vysvetľuje: „Slané, či sladké – dôležité je, aby mali raňajky vyvážený pomer živín.“ Sladké raňajky majú podľa neho tieto úskalia: „Ľudia často konzumujú narýchlo rôzne cereálie s trochou „presladenej tekutiny“, rôzne sójové alebo ryžové „mlieka“, ktoré obsahujú veľa sacharidov a málo bielkovín a tukov. O dve hodiny ich potom prepadne „vlčí“ hlad a zjedia prvú vec, čo im príde pod ruku. K cereáliám, či k chlebu s medom sa preto hodia orechy a rôzne semiačka.“

V rámci slanej verzie odporúča M. Sedliak k pečivu ľahšie stráviteľné syry – mozzarellu alebo rikotu. K vajíčkam dopĺňa: „Vajíčka sú takisto výborným zdrojom bielkovín a tukov. Najnovšie odporúčania povoľujú až sedem slepačích vajíčok týždenne, ak je zabezpečený v priebehu dňa aj prísun zeleniny, ovocia a dostatočná pohybová aktivita, teda aspoň 3-krát do týždňa po 30 minút.“

A čo takto raňajkové menu a´la McDonald´s?  

Začal sa školský rok a niektorí rodičia síce stíhajú ráno pripraviť proviant pre svoje ratolesti, no zabúdajú pri tom na svoj prázdny žalúdok. Na Slovensku čoraz obľúbenejší McDonald´s ponúka svojim návštevníkom od roku 2007 priam kráľovské raňajkové špeciality v mnohých reštauráciách každý deň vždy do pol jedenástej doobeda. „Najväčšia časť našej raňajkovej ponuky je postavená na čerstvých slovenských vajíčkach, a to v rôznych verziách a kombináciách. Či už si zákazník objedná miešané vajíčka, vajíčkové McMuffiny či vajíčkové toasty, vždy dostane čerstvú porciu, ktorá ho ideálne energeticky naštartuje do nového dňa,“ vysvetľuje Lucia Poláčeková, PR Supervízor McDonald´s Slovensko.

Navyše, vajíčka do McDonald´s na Slovensku dodáva slovenská spoločnosť Babičkin dvor, a.s. z Veľkého Krtíša. Filozofiou spoločnosti Babičkin dvor je produkovať a dodávať poctivé, kvalitné a čerstvé vajcia, ktoré sú produkované v súlade s programom dodržiavania ochrany hospodárskych zvierat. „Pre sýtejšie raňajky považujem  z ponuky mekáča vhodné miešané vajíčka a McMuffin™ s vajíčkom a syrom, ideálne vo verzii Fresh, teda so zeleninou. Ako ľahšie jedlo by som volil biely jogurt, ktorý je chutný a kvalitný a dá sa doplniť o ovocie. Z môjho pohľadu je dôležitá aj dobrá kvalita používaných surovín,“ dodáva M. Sedliak.

Profil Milana Sedliaka:

* Milan Sedliak, PhD., vedec na Fakulte telesnej výchovy a športu UK Bratislava. Známa je jeho spolupráca s viacerými vrcholovými športovcami, napr. s Veronikou Velez - Zuzulovou, Dominikou Cibulkovou, Richardom Pánikom, Andrejom Meszárošom, Martinom Marinčinom alebo futbalovým A-tímom ŠK Slovan Bratislava. Je predsedom Slovenskej spoločnosti pre športovú výživu a členom Obezitologickej sekcie slovenskej diabetologickej spoločnosti a Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu.

-reklamná správa-

- Najčítanejšie -