Presunúť na hlavný obsah

Laserové zákroky, ktoré spôsobili revolúciu: To, čo sme v minulosti nevedeli na pleti riešiť, dnes vieme

Krása

O pleť sa treba starať v každom veku a nezanedbávať ani prvé nedostatky. To, čo sme v minulosti nevedeli riešiť, vieme dnes rýchlo a efektívne odstrániť alebo zmierniť pomocou laserov a IPL (intenzívne pulzné svetlo). Viac o týchto zákrokoch nám prezradila dermatovenerologička z Concept Clinic, MUDr. Diana Višňovská.

Čo všetko je možné pomocou laserových a IPL ošetrení riešiť a kedy je ideálne obdobie takýto typ ošetrení absolvovať?

Laserové a IPL ošetrenia nám pomáhajú  s elimináciou problémov, ako sú rozšírené cievky na tvári a tele, rôzne hyperpigmentácie, nadmerné ochlpenie, jazvy a strie, akné. Častým problémom býva rosacea, ktorou trpí až 10 % európskej populácie. Toto sú diagnózy vyžadujúce viacero ošetrení lasermi alebo IPL, no jednorazovo môžeme lasermi odstrániť rôzne výrastky – fibrómy, hemangiómy – červené znamienka a seboroické, vekom pribúdajúce keratózy na pokožke. Ideálny čas na všetky laserové zákroky je neslnečné obdobie od jesene do jari.

Spomínali ste rosaceu. Do akej miery vieme vďaka laserom a IPL takéto zápalové ochorenia eliminovať?

Nielen rosacea, ale aj akné sú veľmi frekventované zápalové ochorenia, ktoré vyžadujú komplexnú liečbu, t.j. lokálnu, niekedy aj celkovú perorálnu, zároveň treba dodržiavať režimové opatrenia a eliminovať spúšťacie faktory. Lasery a IPL v tomto prípade výrazne pomáhajú pri redukcii príznakov zápalu, ale riešia aj jednotlivé problémy typické pre  akné, ako sú pozápalové hyperpigmentácie a jazvičky. V prípade rosacey jedine IPL a lasermi vieme eliminovať okrem  zápalových prejavov aj  rozšírené cievky a erytrózu – červeň pleti, rozšírené póry a mazové  žľazy. Opakovanými zákrokmi vieme dostať ochorenie dlhodobo pod kontrolu s výrazným ústupom príznakov alebo ho celkom vyliečiť.

Mnohých, hlavne po lete, trápia pigmentové škvrny. Čo s nimi?

Odstránenie pigmentových škvŕn lasermi alebo IPL je závislé od hĺbky uloženia pigmentu. V praxi to znamená, že čím je pigment uložený povrchovejšie, tým ľahšie je ho odstrániť, čím hlbšie je uložený, tým je jeho odstránenie problematickejšie. Vždy je dôležité v rámci konzultácie s odborníkom stanoviť dôkladnú diagnózu, lebo nie každá pigmentová škvrna je vhodná na laserové odstránenie. Zdôrazňujeme konzultáciu s dermatológom pred absolvovaním takéhoto zákroku.

Aké by bolo teda Vaše odporúčanie pre ženy rôznych vekových kategórií a prečo ?

O pleť sa treba starať v každom veku, nezanedbávať prvé nedostatky. Ak sa v mladosti, ale nie vždy len v mladosti vyskytuje akné, treba ho komplexne liečiť, pričom, ako som spomenula vyššie, lasery a IPL sú vhodným pomocníkom nielen pri riešení zápalových prejavov, ale aj ich následkov ako sú  hyperpigmentácie a jazvičky. V strednom veku pribúdajú postupne rozšírené cievky, pigmentové škvrny, melazmy vplyvom hormonálnych zmien, zvýšený mazotok a rozšírené póry, nežiadúce ochlpenie.

Po 40-tke pleť stráca tonus, prehlbujú sa vrásky a zvýrazňujú sa nedokonalosti na pleti, okrem cievok a pigmentových škvŕn pribúdajú aj seboroické zhubnutia pokožky a rôzne výrastky, ktoré nám uberajú na kráse. Lasery a IPL sú  ideálnymi pomocníkmi, ktorý  vedia šetrne odstrániť všetky  tieto nedostatky. Treba myslieť hlavne na prevenciu, vždy je lepšie predchádzať a eliminovať zavčasu drobné chybičky krásy, ako prichádzať so zanedbaným zhoršeným stavom. Vek je len číslo, treba riešiť problém včas a predchádzať jeho zhoršeniu.

Viac informácií sa dozviete na www.cclinic.sk

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -