Presunúť na hlavný obsah

Ďuďo, Jobs aj Swayze: táto diagnóza nám berie manželov a otcov a jej príznaky sú smrteľne nenápadné

Zdravie

Sú to tri mesiace, čo prehral svoj boj s rakovinou pankreasu. Ďuďo, spevák kapely HEX mal len 46 rokov a jeho priskorý odchod nás upozorňuje na fakt, že Slovensko má celosvetovo druhý najvyšší výskyt tohto ochorenia. Ako je to možné?

Pankreas sa v našom tele správa nenápadne. Keď je zdravý a funguje a žiaľ, aj keď ochorie na rakovinu. Tá sa prejavuje zákerne, takmer nijako, môžu to byť neurčité príznaky ako bolesti brucha, strednej časti chrbta, únava, nechutenstvo... Môžu a nemusia. Dá sa považovať za šťastie, ak nádor upchá žlčové vývody, vtedy človek "ožltne" a to je už dôvod na podrobné vyšetrenie.

Prečo sa tomuto ochoreniu u nás tak „darí?“ Nemôžeme to veru ani zvaľovať na dedičnosť, je to hlavne vďaka životnému štýlu, typickej ťažkej strave, fajčeniu, alkoholu, obezite a najmä tomu, že až zhruba 70 percent ľudí príde na vyšetrenie neskoro. Včas je to čarovné slovíčko, v prípade rakoviny pankreasu obzvlášť. Základom úspechu je chirurgický zákrok a ten prichádza do úvahy, len ak pacient príde do ordinácie včas. Pankreas je totiž aj nešťastne lokalizovaný za žalúdkom, v obkľúčení ďalších dôležitých orgánov, takže jedine a práve včas je tým svetlom na konci tunela a záchrannou brzdou. Ide o jediný typ rakoviny, ktorej úmrtnosť u oboch pohlaví rastie a zároveň je takisto jediná, ktorá postihuje obe pohlavia rovnako.

Ďuďov odkaz rezonuje o to viac, že november je mesiac osvety o karcinóme pankreasu a Svetový deň boja s karcinómom pankreasu pripadá na 21. november.  V tento deň sa spája viac ako 80 organizácií z 30 krajín v podpore chorých a ich blízkych, a v šírení osvety. U nás túto úlohu zastrešuje už dlhé roky Aliancia NIE RAKOVINE. „Ak by sme nič neurobili, a tejto chorobe ďalej nevenovali pozornosť, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia,“ hovorí  Jana Pifflová Španková, prezidentka aliancie. Spolu s Patrikom Hermanom a Bibianou Ondrejkovou založili aj združenie Europacolon Slovensko, ktoré už roky vzdeláva a robí množstvo záslužnej nesmierne dôležitej práce medzi pacientmi ale aj lekármi a vedcami.

Fialová a prúžkovaná výzva 

Na znak podpory chorým s karcinómom pankreasu a na počesť jeho obetiam sa  Slovensko pripája k svetovým aktivitám, pretože je dôležité vyjadriť NIE RAKOVINE. Buďte aj vy v tento deň oblečení do prúžkov alebo fialovej.

Fialová je totiž už tradične farbou tohto dňa, preto budú 21. novembra na fialovo žiariť Most SNP s reštauráciou UFO v Bratislave, Twin City Tower, Europa Business Center v Banskej Bystrici, Župný dom v Prešove a samozrejme vo svete tiež množstvo známych stavieb. A prečo pásiky? Mal ich veľmi rád Ďuďo, spolu so spomienkou na výnimočného človeka tak budeme šíriť osvetu na pomoc iným.  

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -