Presunúť na hlavný obsah

Kalcium bez kalórií? Dá sa to

Zdravie

Pri zostavovaní jedálnička sa, bohužiaľ, nemôžeme vždy rozhodovať iba podľa chuti. Niekedy sa musíme, alebo iba chceme, rozhodovať aj podľa obsahu energie, tukov či cukrov, ktorý nám jednotlivé chody dodajú.

A ak máme pri tom dodržať aj správy pomer živín a minerálnych látok, a nebodaj ešte prihliadať aj na potravinové alergie, máme pred sebou poriadny rébus. Ako tento rébus vyriešiť pri vápniku, ktorý naše telo bezpodmienečne potrebuje nielen pre zdravé kosti a svaly, ale aj správnu funkciu srdca, trávenie, či hormonálnu rovnováhu?

Najväčším zdrojom vápnika v našich zemepisných šírkach je mlieko a mliečne výrobky. Tie sú však rovnako bohaté aj na kalórie. Navyše, mnohí dnes kvôli laktózovej intolerancii alebo alergii na mliečne bielkoviny musia hľadať iné hodnotné zdroje vápnika. Ako teda dostať do tela dostatok kalcia? „Podľa údajov z literatúry je biologická dostupnosť vápnika z minerálnych vôd porovnateľná ako z mlieka,“ vysvetľuje výživový odborník MUDr. Peter Minárik. A presne preto sú minerálne vody bohaté na vápnik vhodným zdrojom tejto životne dôležitej látky pre všetkých, ktorí si strážia príjem kalórií alebo musia obmedziť mliečne výrobky v strave. Minerálna voda Kláštorná Kalcia v jednej fľaši obsahuje 411 mg vápnika a aj dostatočné množstvo horčíka, takže telo dokáže obe látky využiť. Navyše táto minerálna voda má aj nízky obsah sodíka, preto dobre doplní pitný režim a vápnik všetkým, ktorí si musia dať aj na príjem tejto látky pozor.

Vápnikoví šampióni

Pre naše telo je najlepšie prijímať vápnik v jeho prirodzenej forme, v potravinách, ktoré sú na túto minerálnu látku bohaté. Stačí zaradiť do jedálnička napríklad zeleninu, ako je brokolica, čínska kapusta, biela fazuľa, sladké zemiaky, rebarbora, či zdravé tofu, ktoré výrobcovia už aj obohacujú o dodatočný vápnik. Okrem vápnika dodajú aj nízkotučné bielkoviny a ďalšie minerály a vitamíny. Ak neviete žiť bez rýb, pre váš kalciový fit-program sú najlepšie sardinky vo vlastnej šťave alebo v oleji aj s kosťami. Okrem dostatku vápnika obsahujú aj veľa vitamínu D, ktorý je spolu s ďalšími minerálmi zásadný pre jeho dobré vstrebávanie. Ak sa objaví vo vašich jedlách vaječný žĺtok, mak, mandle a ďalšie jadrá a semienka a tiež kakao a horčica, tiež si, čo sa týka vápnika, polepšíte. A zapiť to môžete minerálnou vodou bohatou na vápnik, napríklad Kláštornou Kalcia. Pri takomto jedálničku budete mať cieľ doplniť si vápnik určite splnený.

Minerálky so zvýšeným obsahom vápnika sú ľahká a dobrá cesta na jeho príjem

V pitnom režime, teda v minerálnych vodách so zvýšeným obsahom vápnika, treba hľadať aj najviac dobre vstrebateľného vápnika. Konzumácia minerálnej vody navyše väčšinou nie je nárazová, takže dochádza k postupnému príjmu vápnika, ktorý je pre organizmus optimálny. Takto pomáha udržiavať správnu hladinu vápnika v krvi a fyziologické hospodárenie s vápnikom. Toto je dobrý predpoklad pre uplatnenie jeho zdravotných účinkov, ako sú udržiavanie kostného zdravia, prevencia kardiovaskulárnych ochorení, prevencia močových kameňov, či optimalizácia procesu trávenia,“ vysvetľuje MUDr. Alexandra Frolkovičová, všeobecná lekárka a odborníčka na výživu.

Minerálka bohatá na vápnik a so správnym zložením ďalších minerálov, teda s dostatkom horčíka a nízkym obsahom sodíka, je podľa lekárov vhodná aj pri redukčnej diéte alebo pri problémoch s obezitou. Dôvodom je, že vápnik ovplyvňuje aj správne fungovanie enzýmov viazaných na trávenie a podporuje vylučovanie tráviacich štiav. Minerálne vody sú tiež vynikajúcim zdrojom vápnika pre ľudí s nutnosťou jeho vyššieho príjmu. Napríklad deti, adolescenti, gravidné ženy a seniori. Pre športovca po väčšom fyzickom výkone sú priam ideálnym zdrojom vápnika, nakoľko riešia dva problémy naraz: straty minerálov aj tekutín počas výkonu,“ dodáva MUDr. Alexandra Frolkovičová.

Sila vápnika

Vychutnajte si Kláštornú Kalcia, minerálnu vodu priamo zo srdca Turčianskej kotliny. Je bohatým prírodným zdrojom vápnika a obsahuje aj dostatočné množstvo horčíka, takže naše telo vie obe látky dobre využiť. A čo je najlepšie, neobsahuje žiadne kalórie, čo určite oceníte pri dopĺňaní stratených minerálov pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe. Kláštorná Kalcia. Pevná ako skala. www.klastorna.sk.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -