Presunúť na hlavný obsah

Hrozí vám vyhorenie? TOTO je 5 varovných signálov, ktoré neradno ignorovať

Zdravie

Nežiaduci úbytok hmotnosti, strata sily či pretrvávajúca dýchavičnosť - aj tieto symptómy môžu byť predzvesťou vyhorenia. Hrozí to aj vám?

Zistite, ako rozpoznať 5 najčastejších príznakov skôr, ako dôjde k nervovému kolapsu a predíďte tak zbytočným problémom. Pomôžu vám zmeny v dennej rutine, doplnky stravy “na nervy” alebo niečo iné?

#1 Zmätok v hlave

Prvým a jedným z najčastejších príznakov vyhorenia býva výrazná zmena správania. Tá je často zapríčinená neschopnosťou sústrediť sa, udržať pozornosť a skutočnosťou, že máte nekľudné nervy. Stav často sprevádza nervozita a nevysvetliteľné výbuchy hnevu aj kvôli zdanlivo bezvýznamným veciam (dopravná zápcha, telefonát, neporiadok v byte).

Tip: Relax uprace neporiadok v hlave

Nie je nič zlé na tom, keď si doprajete oddych od práce, povinností, rodinných problémov. Docieliť to môžete:

  1. pravidelným cvičením - pomôže odbúrať stres, lepšie vás naladiť a povzbudí tvorbu “hormónov šťastia”, 
  2. doplnkami stravy na pevné nervy - podporu duševného zdravia a psychickej činnosti vám môžu zabezpečiť bylinky ako medovka lekárska, valeriána lekárska alebo mučenka pleťová. K dobrej nálade prispievajú aj vitamíny C a B6. Zamerajte sa preto na doplnky stravy, ktoré ich obsahujú, napríklad novinka Zerex Zenaden. Jeho unikátne zloženie plné byliniek a vitamínov vám pomôže zaceliť nervy a prinavrátiť duševnú rovnováhu. 

#2 Chudnutie (proti vašej vôli)

Stratiť pár kíl “len tak” je snom väčšiny žien, ale v tomto prípade by sme mali byť na pozore. Prísť o svoje prsia, boky alebo ženské oblé stehná preto, že sme na pokraji nervového zrútenia, nie je ten najlepší dôvod. Vlastne vôbec nie je dobrý. Ak ste zaznamenali v posledných mesiacoch výraznejší úbytok váhy a nesnažili ste sa oň, poraďte sa so svojím lekárom.

#3 Nie a nie zaspať?

Problémy so zaspávaním alebo časté prebúdzanie počas noci, svedčia o nízkej kvalite spánku. A nízka kvalita spánku sa rovná aj nízkej kvalite dňa, ktorý po ňom nasleduje. Ako sa nízka kvalita spánku prejavuje?

  1. zaspávanie vám trvá dlhšie ako 30 minút,
  2. prebúdzate sa viackrát počas noci,
  3. nemôžete po prebudení zaspať aj dlhšie ako 20 minút,
  4. ráno sa prebúdzate s únavou.

Tip: A čo tak skúsiť prírodné čaje a bylinkové doplnky?

Vyhorenie môže byť príčinou, že sa skutočne nemôžete vyspať. Čo v tomto prípade môže podniknúť, je:

  1. uvariť si skutočný protistresový elixír vo forme čaju - budete prekvapená, ako veľa dokáže zmeniť obyčajná šálka tekutiny so správnym zložením,

alebo

  1. siahnuť po prírodných doplnkoch výživy na spanie - mali by obsahovať najmä ľubovník bodkovaný, medovku lekársku, či valeriánu a mučenku. 

#4 Dýchavičnosť

Zadýchať sa pri fyzickej činnosti je bežná vec. Ak sa vám však do bežnej dennej rutiny vkráda dýchavičnosť bez opodstatnenia, môže znamenať väčší problém a mali by ste mu venovať patričnú pozornosť. Rovnako môže byť výstrahou pred kolapsom.

Tip: Hlavne plynule a pomaly dýchajte

Uvoľnite sa a nepodliehajte panike. Snažte sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnuť, až kým nebudete dýchať plynule a pomaly. Zopakujte si to viackrát počas dňa.

#5 Bolesť na hrudníku, náhla strata zraku alebo silné bolesti v oblasti brucha

Každý z vymenovaných symptómov si vyžaduje okamžité privolanie lekárskej pomoci bez zbytočného otáľania, keďže môžu byť zdravie (aj život) ohrozujúce. 

Akonáhle máte pocit, že sa vám život vymyká spod kontroly a že na to nestačíte, vyhľadajte odbornú pomoc. Alebo aspoň blízkeho človeka. Vyhorenie je závažný problém a nie je hanba o tom hovoriť.

-Reklamná správa- 

- Najčítanejšie -