Presunúť na hlavný obsah

Neviete sa zbaviť obhrýzania nechtov? Stačí, ak zmeníte jeden návyk a zlepší vám to život celkovo

Krása

Obhrýzanie nechtov alebo kožičky okolo nich môže mať fatálne následky. My máme pre vás skvelú radu, ako sa tomu vyhnúť a vypestovať si krásne ruky, na ktoré budete pyšné.

Zlozvyk, s ktorým ešte stále bojuje veľa dospelých, zvyčajne začína už v detstve. Obhrýzanie nechtov a kože okolo nich pritom z dlhodobého hľadiska spôsobuje hneď niekoľko problémov. Najčastejšou príčinou je pritom pocit úzkosti, stresu a strachu. Psychika zohráva v našom zdraví skutočne väčšinu, ale je ťažké naučiť sa ju ovládať. Často sme si vedomí daného problému, ale zmeniť to v praxi nevieme.

Jeden milimeter nechtu narastie zhruba za 10-15 dní, pričom ľuďom, ktorí majú dlhé prsty, rastú nechty rýchlejšie. Rýchlejšie rastú nechty dokonca na ruke, ktorá je používanejšia. Strihanie nechtov nakrátko je tak prvým z odporúčaných riešení. Ak to však nepomáha, skúšajte pracovať s manikúrou ďalej.

Lak na nechty proti obhrýzaniu nechtov

V súčasnosti existujú rôzne prípravky, medzi ktorými je napríklad aj lak proti obhrýzaniu nechtov. Má špecifický zápach a „chuť“, čo je dôležité v boji s kontaktom s ústami. Keď sa zabudnete a začnete si totiž obhrýzať nechty, vedzte, že vás táto horkastá a nepríjemná chuť ihneď od tejto závislosti odtrhne. Niektoré laky však obsahujú acetón alebo kajenské korenie, a to si zapamätáte.

Krásna manikúra vám dokáže zmeniť život

Ak bojujete s týmto zlozvykom a chcete to skutočne zmeniť, odporúčame navštíviť profesionálnu manikérku, ktorá vám nechty upraví a vďaka krásnej manikúre a laku odpúta vašu pozornosť od tohto zlozvyku zase o čosi viac. 
Pravidelná návšteva vás bude viesť k tomu, aby ste pristupovali k nechtom, ale aj k svojmu zdraviu zodpovednejšie a postupne uvidíte zmeny, ktoré budú len a len vo váš prospech. Nikdy totiž nie je neskoro. A prečo je dôležité dať si nechty do poriadku?

  • koža okolo nechtového lôžka má zároveň ochrannú funkciu, pri jej narúšaní dochádza k častým záderom a zápalom
  • zlozvyk v podobe obhrýzania nechtov narúša ich prirodzený rast a otvára dvere plesňovým ochoreniam
  • obhrýzanie nechtov silno poškodzuje aj zuby a ďasná, čím dochádza k náchylnosti na infekcie a zápaly 
  • dochádza zároveň k oslabeniu skloviny
  • infekcie a baktérie si posúvame bližšie do tela a dôsledky môžu poškodiť tráviaci systém alebo vyvolať ťažkosti 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus