Presunúť na hlavný obsah

Dizajn pre pokojnú myseľ

Bývanie

Čo ak by nám dizajn nášho domova mohol pomôcť viesť zdravší životný štýl? Predstavte si, že máte vo svojom dome zónu, ktorá vám dáva možnosť uniknúť pred každodenným stresom, nabiť si telo fyzicky aj psychicky a udržať si životnú rovnováhu.

Aj keď pri vytváraní relaxačnej miestnosti neexistuje špeciálny zoznam pravidiel, môžete sa nechať inšpirovať nasledujúcimi možnosťami, ale čo je najdôležitejšie, využívajte iba tie prvky, ktoré máte radi. Návod ako zvýšiť pohodlie vášho domova začína hľadaním správneho nábytku, doplnkov a farieb.

Príroda je najlepšou inšpiráciou

Väčšina z nás zažíva pocit pokoja, keď sme v prírode. Príroda je organicky relaxačná a liečivá, takže do miestnosti, v ktorej chcete načerpať energiu, vneste akékoľvek prírodné prvky, ktoré uprednostňujete. Napríklad drevo ako základný prírodný materiál je hrejivé a príjemné. Skúste farebnosť tónovanú z prírodného dreva a zeme, aby ste získali domov inšpirovaný lesom alebo farebnosť naplaveného dreva inšpirovaného plážou.

Pridanie elementov prírody do vašej domácnosti vás okamžite upokojí a naplní rovnováhou. Váza rezaných kvetov, rastliny (zvážte vôňu jazmínu), misa plnená pieskom a mušľami alebo malá vodná fontána vám môže pomôcť priblížiť sa k prírode. Niekedy všetko, čo potrebujeme na rozjasnenie priestoru je pridať trochu prírodných doplnkov a zelene. Rastliny menia teplotu domácnosti a pri pohľade na ne sa cítime dobre. Dizajn sviežich zelených rohov zvýši dekor miestnosti a naplní ju harmonickou energiou.

Svetlo ako súčasť dizajnu

Bez slnečného svetla sa môže váš domov zdať pochmúrny a tmavý, čo nevyhnutne ovplyvní aj vašu náladu. Na druhú stranu, privítanie prirodzeného svetla do vášho domova nielen zvýrazní jeho krásne vlastnosti, ale aj vás naplní pohoda. Mali by ste teda viac odostrieť okná či odstrániť hrubé závesy, aby ste maximalizovali zásah slnka do interiéru. V prípade závesov zvoľte priehľadnú tkaninu v odtieni, ktorý rozptyľuje svetlo a kompenzuje tmavé alebo neprirodzene osvetlené priestory.

Takisto je možné využiť zrkadlá, ktoré dokážu odrážať svetlo v celom príbytku a robiť ho ešte jasnejším. Ak v miestnosti chýba prirodzené svetlo, je nutné zamerať sa na výber správnych svietidiel. V závislosti od osobných preferencií môžete mať záujem o tlmené alebo jasné svetlo. Uistite sa, že máte možnosť mať obe možnosti, pretože vaša nálada sa môže meniť zo dňa na deň a podľa toho si prispôsobíte osvetlenie. Nikto sa však necíti najlepšie pod bielym svetlom žiariviek. Preto navrhujeme pohrať sa s príkonom a farbou žiarovky a uistiť sa, že vybrané svietidlá sú vybavené stmievačmi. Odporúčame žiarovky skôr v teplejších ako v chladnejších tónoch.

Taktiež farebné schémy v našich domovoch môžu byť prekvapujúcimi prostriedkami na zlepšenie nálady. Upokojujúci priestor dosiahnete neutrálnou farebnou paletou a prírodnými materiálmi. Mäkké hnedé, béžové, jemné zelené a žlté odtiene vám môžu pomôcť vytvoriť štýlový vzhľad, ktorý bude pôsobiť relaxačne. Príliš živé alebo vysoko kontrastné farby znižujú vibrácie a nadmerne stimulujú myseľ a telo. Avšak, nielen po vizuálnej stránke sme ovplyvňovaní. V príjemne prevoňanom dome sa podnecujú naše zmysly. Pravidelne zapaľujte sviečky s aromaterapiou a čoskoro sa dostaví výsledok.

Žiadna technológia

Radi by sme odporučili zaviesť jedno pravidlo – okrem prehrávača hudby by vo vašej oddychovej časti nemala pôsobiť žiadna elektronika. Doprajte si chvíľu bez rušivého „cinkotu“ textových správ, e-mailov a telefonických hovorov, stačí vysloviť nie telefónom a inej elektronike.

Prijatie týchto jednoduchých trendov vám pomôže zariadiť si domov, ktorý vyžaruje pohodu a vyrovnanosť. Pamätajte, že žiadna domácnosť nie je príliš malá na vašu osobnú svätyňu.

Kika Nábytok

-reklamná správa-

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe