Presunúť na hlavný obsah

Kráľovská farba, symbolizujúca vášeň, úspech i revolúcie – doprajte si ju aj vy

Móda

Spája sa s ohňom, vášňou a láskou, ale i so starorímskym bohom vojny, Marsom. V čínskej tradícii je farbou šťastia, v Hollywoode zase po koberci tejto neprehliadnuteľnej farby kráčajú najväčšie celebrity. Reč je o kráľovskej červenej farbe, ktorá sa tešila mimoriadnemu postaveniu už za čias antického Ríma. Naučte sa ju nosiť v spoločnosti rodinnej značky F&F a známej štylistky Andrey Ziegler.

Červená farba sa v umení a kultúre objavuje už od jej ranných čias. Oker, alebo inak povedané červenú linku, používali ľudia na ozdobu tela už pred tisíckami rokov. Je súčasťou jaskynných malieb, a rovnako tak ju už starovekí Egypťania zaradili medzi svojich šesť základných farieb, ktoré svojho času používali. V odtieni purpurovej a sýtočervenej sa niesli tógy a plášte najvýznamnejších Rimanov, neskôr  i katolíckej cirkvi. Nepohrdli ňou ani králi, vysoká šľachta, ba dokonca ani slávny Napoleon, ktorý sa nechával vyobrazovať vo svojom výraznom červenom plášti.

Kráľovská červená patrí dodnes k dominantným farbám, vyskytujúcim sa asi v každej kolekcii či módnej sezóne. Je farbou lásky, radosti, vášne ale aj hnevu, agresivity či revolúcie. „Niekomu mimoriadne červená farba pristane, niekomu práve veľká plocha tejto farby nemusí až tak pristať, ale tiež sa nemusí osobnosť v nej dobre cítiť. Samozrejme, červená farba má rôzne odtiene od teplých a studených odtieňov až po žiarivé a tlmené. Niekomu pristane odtieň viac dooranžova, inému zase viac s ružovým nádychom. Aby sme v červenej dobre vyzerali, je dôležité vybrať ten správny odtieň ladiaci s podtónom pokožky,“ upresňuje štylistka známa Andrea Ziegler.

Ako nosiť farbu vášne, odvahy a revolúcie?

Napriek svojej výraznosti a sile, červená sa môže zakomponovať do každodenného stylingu rôzne. Ako Andrea upresňuje: „Môže to byť veľká plocha, materiál s potlačou s touto farbou alebo len v detailoch či doplnkoch. Závisí to od nálady, príležitosti a tiež vzťahu k tejto farbe.“

Známa štylistka radí, že niekedy pokojne stačí len farebný akcent, akým sú napríklad červené lodičky zladené s farbou rúžu. Príliš veľa červenej totižto nemusí vyzerať dobre. „Červené šaty budú vyzerať lepšie s telovými lodičkami ako s červenými. Bude to pôsobiť jemnejšie. Príliš veľa červenej môže rušiť až spôsobovať nervozitu. Môže to mať aj za následok, že sa nemusia ľudia dobre cítiť v našej prítomnosti. Dôležité je vedieť vyvažovať a vyhýbať sa prvým plánom,“ radí Andrea.

Voľba odtieňu podľa typológie

Rovnako ako je tomu v prípade iných farieb, aj výrazná červená si pýta náš cit pri voľbe vhodného odtieňa. Andrea radí, ako k rafinovanej voľbe pristúpiť v závislosti od toho, aký sme typ. V prípade jarného je najvhodnejšie siahnuť po žiarivom odtieni až s oranžovým akcentom. Letnému typu, naopak, pristane jemnejší odtieň, niekde medzi červenou a ružovou. Pokiaľ sa radíte medzi jesenné typy, vaším odtieňom je jednoznačne tehlová červená. Zimný typ vyzerá úžasne v žiarivej studenej červenej. „Samozrejme,  toto je všeobecné pravidlo podľa farebnej typológie. Aký presný odtieň sa komu hodí je na veľmi individuálne analyzovanie. Ako pri ostatných farbách, nemusí byť červená v blízkosti tváre. Môže sa zvoliť v spodnej časti oblečenia a tiež v doplnkoch (topánky, kabelky, bižutéria, brošne),“ upresňuje Andrea.

Kedy nie je vhodnou voľbou

Červená farba si z titulu svojej výraznosti a dominancie zaslúži náš opatrný prístup a rešpekt. Ako štylistka radí, opatrní by sme pri nej mali byť napríklad v biznis móde, kde sú vhodnejšie skôr tlmenejšie farby. Červená vie totiž pôsobiť aj vyzývavo. A tiež treba zvážiť či chceme pripútať na seba pozornosť v danej situácii či príležitosti. Rovnako citlivo by sme mali pristupovať aj v prípade jej kombinovania: „Červená je dominantná farba, preto by som bola opatrná pri jej kombinácii. Červená a čierna je určitým spôsobom klasika, ale za mňa prvý plán. Pôsobí stroho až surovo. Rozhodne je lepšia voľba s bielou či sivou. Pôsobí to viac jemnejšie a červená má krajšie farebné vyznenie. Rozhodne je lepšia voľba miesto čiernej tmavomodrá. Červená vyzerá fajn aj s tyrkysovou ale zaujímavá kombinácia je aj s ružovou. Veľa závisí od odvahy, povahy, nálady osobnosti, ale tiež príležitosti. Možností je vždy neúrekom,“ upresňuje Andrea.

Dajte aj vy šancu červenej farbe, a to i teraz, keď trávime všetok možný čas v komforte svojich domov. Urobte si voľnú chvíľu pre seba a svoj šatník. Prevetrajte ho a objavte v ňom nové modely. Predpripravte si ich na čas, kedy bude opäť aktuálne prejsť sa v nich mestom.

Inšpirujte sa napríklad blogerkou Alexxiew:

-Reklamná správa-

- Najčítanejšie -