Presunúť na hlavný obsah

Farba bohatstva i večnosti. Ako ju zaradiť do svojho šatníka?

Móda

V tradičnom západnom umení je farbou bohatstva, ale aj otcovstva, či závisti. Smerom na východ vždy symbolizovala čínskych cisárov. Je veľmi výrazná a ľudské oko je na ňu mimoriadne citlivé, vďaka čomu sa používa na upútanie pozornosti. I preto je v prírode signálnou farbou.

V umení, naopak, častokrát zastupuje zlatú, ktorá je symbolom večnosti. Reč je o nezameniteľnej žltej farbe. Mnohí sa jej stránime, no k tomu nie je dôvod. Naučte sa ju nosiť v spoločnosti rodinnej značky F&F a známej štylistky Andrey Ziegler, s ktorou sme sa na tému žltej farby rozprávali.

Ako nás hneď v úvode známa štylistka oboznamuje, žltá farba reprezentuje slnko, nádej, šťastie, optimizmus, ale na druhej strane tiež zbabelosť a úskok. Ovplyvňuje ľavú časť mozgu, kde je hlboké myslenie a vnímanie bytia. Žltá farba je farbou kreativity a vyskytuje sa v móde hlavne v kolekciách jar/leto. Má rôzne odtiene, cez pastelovo žltú až po oranžovo žltú. V módnych kreáciách sa preto objavuje ako v podobe celofarebných kúskov, tak i len vo forme potlače, nápisov či jemných zdobení, napríklad vo výšivke. Pozrime sa teda bližšie na túto výraznú farbu.

Ako nosiť žltú farbu v každodenných outfitoch?

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, no i žltá farba sa môže nosiť každý deň. Rovnako tak je výbornou a doslova  oslnivou voľbou aj na spoločenskú príležitosť. Svoje vie o tom napríklad známa herečka Julianne Moore, ktorá túto farbu obľubuje. Žltá bola i farba dnes už ikonickej róby z dielne Christian Dior Couture, v ktorej si preberala ocenenie Emmy Awards. Andrea upresňuje, že žltá má naozaj všestranné uplatnenie pre náš šatník. „Môžu to byť žlté šaty, kombinácia žltých nohavíc a bielej blúzky a naopak alebo len v doplnkoch ako sú topánky, kabelka či bižutéria. Nemusí to byť celá farebná plocha. Napríklad, žltá sa dá zakomponovať do šatníka v podobe kvetinových šiat či nohavíc, kde figuruje práve v potlači kvetov. Stačí si vybrať len ten správny odtieň ladiaci s farbou pokožky.“ Táto farba sa náramne hodí aj k blížiacemu sa letu, keďže vyjadruje teplo a pozitívnosť. Naopak, nie je úplne ideálna v konzervatívnej móde, a taktiež nemusí byť ideálna voľba pri určitých „dress codoch“ či firemných kultúrach.

Žltá verzus typ našej postavy

Farba optimizmu a dobrej nálady sa hodí každému, no je potrebné, vybrať si ten správny odtieň. Ideálna voľba žltej farby súvisí so strihom. Je to skôr svetlejšia farba, a tie majú tendenciu pridávať na objeme. Aby zbytočne nerozširovala, pokiaľ si to neželáme, je dôležité siahnuť po správnom strihu. „Ak chceme kamuflovať pevnejšie stehná, potom je dôležité, aby šaty, sukňa či nohavice mali voľnejší strih a boli s ľahšieho materiálu,“ upresňuje známa štylistka.

V spoločnosti ktorých farieb vynikne?

Čo sa týka kombinovania žltej farby, aj tu platí, že nemusí mať výrazné obmedzenia. „Vyzerá skvele s neutrálnymi farbami, ako je biela, čierna, sivá, béžová alebo hnedá. Získava tiež zaujímavý punc s výraznými farbami ako je červená, cyklámenová, tyrkysová či zelená. Krásne vynikne aj s pastelovými odtieňmi. Výber ladenia závisí od príležitosti nálady a samozrejme od osobnosti. Niekto v móde rád experimentuje a niekto naopak má radšej klasiku, konzervatívnosť či overenú nadčasovosť,“ dodáva Andrea.  

Dajte aj vy šancu žltej a jej hravosti. A to aj teraz, v pohodlí domova, kde trávime všetok svoj čas. Urobte si voľnú chvíľu pre seba a svoj šatník. Objavte nové outfity a pripravte si ich vopred na čas, kedy bude opäť aktuálne prejsť sa ulicami mesta.

Inšpirujte sa napríklad blogerkou Special edition life a jej žltými kombináciami

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -