Začína sa obdobie slovenských paradajok i šalátu: Na čo sa môžeme tešiť?
Ako domácej produkcii paradajok a šalátu pomáha pestovanie v skleníkoch?
Po dlhej zime si na jar môžeme konečne pochutiť na zdravej zelenine z domácej produkcie, ako sú paradajky či šalát. Listový šalát je prvou jarno-letnou zeleninou s dlhou tradíciou pestovania. Pozornosť si získava bohatým obsahom vitamínov a minerálnych látok ako železo, vápnik, sodík či horčík. Paradajky sa u nás tešia veľkej obľube, ročne ich spotrebujeme až 60-tisíc ton. V sezóne od apríla do septembra môžeme dokonca hovoriť o sebestačnosti pri pestovaní tejto chutnej plodiny. Na domácej pôde dokážeme dopestovať 20-tisíc ton paradajok.
Moderné pestovanie plodín v skleníkoch počas celého roka
Za posledných desať rokov bolo na Slovensku vybudovaných 50 hektárov moderných skleníkov, v ktorých dokážu pestovatelia vypestovať dostatok paradajok na to, aby v sezóne uspokojili chute Slovákov.
Typickou zeleninou, ktorej sa u nás darí, je i šalát. Na Slovensku sa v súčasnosti pestuje na 20 hektároch ornej pôdy, podľa Jozefa Šumichrasta zo Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska by si však zaslúžil väčšiu plochu. Rovnako ako paradajky je možné pestovať ho v moderných skleníkoch a produkovať ho celoročne, čo predstavuje pracovné príležitosti aj pre menších pestovateľov. „Pestovanie v moderných skleníkoch môže byť síce finančne náročnejšie, avšak šalát či bylinky dokážu byť rentabilné už pri ploche 0,5 hektára,“ konštatuje Šumichrast a dodáva, že je dôležité zamerať sa na pestovanie vyhľadávaných druhov a odrôd.
Moderné skleníky predstavujú možnosť ekologického a celoročného pestovania, čo potvrdzuje aj Zsolt Bindics, predseda družstva Green Coop, ktoré v Zlatnej na Ostrove spravuje 30 hektárov skleníkov a dáva prácu 350 ľuďom z regiónu. „Naším prvoradým cieľom je pestovať s čo najmenšou ekologickou stopou. Práve preto vykurujeme geotermálnou energiou, zachytávame dažďovú vodu na zavlažovanie a používame biologickú ochranu rastlín, čo v praxi znamená používanie ekologického listového hnojiva, opeľovanie rastlín čmeliakmi, ale aj využívanie dravých roztočov na boj so škodcami. Naše združenie pestovateľov Veselých paradajok produkuje o 15-tisíc ton oxidu uhličitého ročne menej. Už len to, že pestujeme ako združenie, znamená zdieľanie a spoločné využívanie mnohých vecí, ako napríklad technológie na čistenie skleníkov, na balenie a skladovanie či spoločné nákladné autá. Vďaka tomu zaťažujeme prírodu v čo najmenšej miere a sme odhodlaní v tom pokračovať aj ďalej,“ vysvetľuje Bindics.
Slnko na Žitnom ostrove svieti až 2-tisíc hodín ročne a paradajky sú zberané výlučne úplne dozreté na slnku. Aby sa však dostali k veľkému množstvu zákazníkov, je dôležitá spolupráca medzi pestovateľom a obchodným reťazcom. Družstvo Green Coop ročne vypestuje 9-tisíc ton paradajok, z ktorých dokáže pravidelne a v dostatočných dávkach zásobovať aj taký reťazec, akým je Kaufland. Je to možné najmä vďaka spoločnej komunikácii a plánovaniu. „Kaufland je naším dlhoročným odberateľom a najstabilnejším partnerom, s ktorým spoločne vyberáme vhodné odrody ešte pred výsadbou a zaručuje nám pravidelné objednávky počas celého roka. Je to pre nás veľmi dôležité, lebo záruka odberu znamená pre pestovateľa istou a pre zákazníka kvalitu a čerstvosť,“ hovorí Bindics. Počas leta je družstvo schopné dodať pre Kaufland až desať odrôd. Najväčším hitom sú Koktejlové paradajky, z ktorých sa ročne predá viac ako milión kusov.
Pestovateľská kreativita a dobré vzťahy sú plusom pre zákazníka
Tento rok začali na Žitnom ostrove aj s pestovaním šalátu v skleníkoch, kde sa zamerali na špeciálne druhy listových šalátov a bylín. „Naše šaláty sú špeciálne nielen odrodou, ale aj balením. Balia sa totiž spolu s korienkom, čo predlžuje ich životnosť a čerstvosť. Po kúpe odporúčame korene šalátu ešte namočiť do vody, aby si zachoval čerstvosť a krehkosť čo najdlhšie. Koreňov sa treba zbaviť až priamo pred konzumáciou,“ vysvetľuje Bindics. Aj tieto šaláty aktuálne nájdete na pultoch reťazca Kaufland. „Sme hrdí na to, že sme súčasťou spolupráce, ktorá odomyká pestovateľskú kreativitu, umožňuje ponúkať zákazníkom rôznorodé plody prírody, a pritom stále zachováva jedinečnosť pestovateľa,“ dodáva Bindics na margo spolupráce s Kauflandom. Je zrejmé, že dobré vzťahy pestovateľov a reťazca môžu znamenať pravidelnú a bohatú ponuku slovenskej zeleniny.
„Ak dokáže spolupracovať reťazec a pestovateľ, v konečnom dôsledku je to výhra pre zákazníka, ktorý si môže vyberať zo širokej ponuky domácej zeleniny, o ktorú má záujem. Ako reťazec poznáme potreby spotrebiteľa a spolu s pestovateľom hľadáme odrody, ktoré by mohli byť pre zákazníka zaujímavé. Zároveň podporujeme domácich pestovateľov a to je dôležité, v súčasnej situácii azda ešte o čosi viac,“ uvádza hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová. Zdôrazňuje, že Kaufland je neustále otvorený novým spoluprácam.
-reklamná správa-