Presunúť na hlavný obsah

Pozrite si 3 jednoduché inšpirácie a vytvorte si doma oázu súkromia

Bývanie

Uponáhľaná doma, „ASAP e-maily“, milión aktivít a povinností v práci i domácnosti, a k tomu klasický domáci blázinec. Pravdou je, že často nepotrebujeme výpravné dovolenky, adrenalínové zážitky alebo extravagantné aktivity. Stačí nám chvíľa pre seba v našom vlastnom domove.

Súkromný priestor alebo kútik, ktorý je iba náš a my si v ňom vychutnáme chvíle samých so sebou a s tým, čo nás napĺňa. Napokon, ako ukázala najnovšia globálna IKEA Správa o živote v domácnosť, mať takúto oázu pokoja je nanajvýš dôležité. Dokonca až 45% z nás sa cíti frustrovane, keď doma nemá súkromie. Prinášame vám preto tri jednoduché, trendové nápady ako na to.

Balkón, naše útočisko

Patríte k tým šťastným z nás, ktorí majú v rámci bytu balkón či terasu? Bola by škoda, využívať ho iba ako úložisko, či na občasné postávanie. Zapojte trocha fantázie a premeňte svoj „obyčajný“ balkón na  obľúbenú kaviarničku, čajovňu či rozprávkový kútik. Okrem pohodlného sedenia, stavte na zeleň a textílie. 

Ukryť sa nielen pred zvedavými pohľadmi susedov, ale pred celým svetom i členmi domácnosti môžete pomocou textílií v rôznych podobách, ako slnečník, roleta, vzdušný záves či moskytiera, ktorá vás zároveň ochráni aj pred dotieravým hmyzom. Nevieme ako vy, ale my sme ako malé snívali o princeznovskej posteli s baldachýnom. Tak toto je exteriérová verzia  vhodná na posedávanie. K tomu dobrá kniha a niečo sladké a pocit dovolenky je na svete. Významnú rolu pri celkovom ladení tu zohráva i zeleň. Skombinujte voňavé rastliny, bylinky a ak bývate v meste, zvoľte niekoľko väčších rastlín, ktoré vytvoria tieň a pocit súkromia. Dobre poslúžia aj popínavé rastliny, z ktorých si môžete spraviť vlastnú živú stenu. K tomu ešte LED sviečky a svetelné reťaze a je to.  

V spoločnosti izbových rastlín

Zeleň bude výbornou voľbou aj pre váš interiér. Mimo iné je vedecky dokázané, že má na náš organizmus blahodarné účinky. Pre vytvorenie zelenej oázy stačí i zopár rastlín, ale čím viac ich bude, tým lepšie. Umiestnite svoje obľúbené sedenie vedľa okna, okolo poukladajte rastliny, pridajte lampu, príručný stolík a mäkké textílie. Svetlých a slnečných miest často v domácnosti nie je veľa. Ak také nájdete, využite ho po celej výške. Štíhla polica vám pomôže využiť priestor bez toho, aby obmedzila výhľad. 

Z vecí, ktoré milujeme, zástena pred svetom

Niekedy stačí v obývačke alebo v inej vybranej izbe umiestniť  vkusný „predel“ a je to. Aby to nebolo len o umiestnení policových dielov, podčiarknite svoj kútik esteticky, umiestnením predmetov, ktoré pre vás majú istú symboliku. Ak ste zberateľ, bude miesta možno i málo. Rovnako môžete voliť i spomienkové predmety. Kútik, ktorý patrí iba vám, môže byť pokojne veľmi malý, no na atmosfére mu výrazne dodajú práve osobné veci. Policová stena ho symbolicky oddelí od zvyšku miestnosti. Pre doladenie použite jasné a výrazné farby na stenu, ako aj poličky na stenu. Vystavené predmety krásne vyniknú.

Ak radi zbierate krehké veci, ako napríklad mušle, alebo drobné veci ako perly a koráliky, vyskúšajte sklenené nádoby. Veľké množstvo vecí spolu bude pôsobiť atraktívne a ešte znásobí ich hodnotu. Špeciálne predmety uložte pod sklenený kryt, ktorý upúta pozornosť a ochráni vystavené veci pred prachom.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -