Presunúť na hlavný obsah

Ste nonstop unavená? Tieto zložky v strave vás postavia na nohy

Zdravie

Cítite sa stále unavene alebo vám chýba energia už od rána?

Mnohí ľudia siahajú po káve, aby v nich kofeín naštartoval chuť púšťať sa do nových úloh. Dá sa to však aj inak. Častou príčinou únavy je totiž nedostatok vitamínov a minerálov, ktoré môžete prijať vo forme jedla a doplnkov stravy na únavu.

Magnézium a vitamín B6

Kombinácia horčíka a vitamínu B6 prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a môže slúžiť aj ako forma antistresovej terapie. Navzájom sa skvele dopĺňajú. Pri strese je horčík pod vplyvom hormónov vylučovaný z tela viac ako obvykle. Vitamín B6 však uľahčuje jeho bunkovú absorpciu. Preto tvoria skvelý tandem, ktorý vás môže účinne zbaviť únavy.

Vitamín D

Jednou z príčin nadmernej únavy je aj nedostatok tohto “slnečného vitamínu”. Môže za to fakt, že väčšinu dňa trávime zatvorení v kanceláriách, slnko vidíme len spoza okna a v strave chýbajú jedlá, ktoré “déčko” obsahujú. Pritom vitamín D má ohromné množstvo pozitívnych vplyvov na náš organizmus:

  • pomáha udržiavať zdravé svaly, kosti a zuby,
  • pomáha lepšiemu vstrebávaniu a udržiavaniu v tele vápnika a fosforu,
  • zlepšuje hojenie rán,
  • je dôležitý v boji proti zápalom a infekciám,
  • vďaka nemu môžeme lepšie bojovať s depresiou.

Zlepšiť hladinu energie a teda aj jeho prísun môžeme pomocou vystavenia sa slnečným lúčom, konzumáciou mastných rýb alebo cez doplnky vo forme kapsúl.

Omega 3 mastné kyseliny

Tieto zdravé tuky si telo nedokáže vytvoriť samo, preto by sme ich mali pravidelne dopĺňať. Podporujú totiž správnu funkciu mozgu, zraku a srdca, sú zdrojom prírodných antioxidantov.

Vedecké zistenia potvrdzujú, že ľuďom trpiacim únavou, zlyhávajúcou pamäťou alebo bolesťami, často chýba niektorá z omega 3 kyselín. Navyše má tento nedostatok súvis s chronickou únavou aj depresiou.

Všimli ste si, že nedostatok dôležitých látok v strave má okrem únavy za následok aj napríklad depresie? Skúste preto pozornejšie sledovať to, čo denne v strave prijímate - telo sa vám iba poďakuje.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -