Presunúť na hlavný obsah

Ženy sa stresujú viac než muži. Prečo? Dá sa s tým niečo robiť?

Zdravie

Každý človek zažíva stres. Vedeli ste však, že ženy reagujú na stres inak ako muži a sú naň dokonca náchylnejšie?

Odhaľte najčastejšie príčiny stresu a súčasne praktický návod na to, ako sa s ním čo najlepšie vysporiadať. Zistite, ako k tomu prispievajú adaptogény na stres a čo môže zlepšiť vaše vyhliadky.

Prečo ženy trpia stresom viac ako muži?

Stres je reakciou na bežné denné situácie. Táto reakcia na stres je u žien odlišná. Ženy sú vystavené viacerým stresovým faktorom, pretože v každodennom živote musia prevziať veľa úloh. Navyše majú oproti mužom úplne aj odlišný hormonálny systém. Ten je príčinou toho, že reakcie na stres viac súvisia s emóciami, čo viac vyčerpáva aj na emocionálnej úrovni.

Bežné prejavy “ženského stresu”

Ide najmä o fyzické, emočné a psychologické príznaky. Medzi najbežnejšie patria: problémy so spánkom, neustála únava, nevyvážený tráviaci systém, zvýšená/znížená chuť do jedla, konzumácia nezdravých potravín alebo emocionálna nerovnováha.

Zo zdravotného hľadiska trpia ženy úzkosťou pod vplyvom stresu oveľa častejšie než muži.

Aké sú najčastejšie príčiny stresu u žien?

#1 Kariéra

Podľa štatistík musia ženy vynaložiť väčšie úsilie, aby boli rovnako úspešné ako muži, ak chcú stúpať po kariérnom rebríčku. Navyše majú preukázateľne nižšie mzdové ohodnotenie ako muži a hoci majú potenciál pracovného postupu, je väčšia pravdepodobnosť, že postupu sa dočká ich mužský kolega skôr ako ony.

Stres na pracovisku spôsobený pracovným zaťažením je jednou z najčastejších príčin rozvoja chronického stresu u žien.

#2 Starostlivosť o rodinu

Často je kladený dôraz na to, aby žena zvládla okrem všetkých pracovných povinností aj úlohy, ktoré súvisia s rodinným životom. Výchova detí, pomoc s učením, vyzdvihnutie v škôlke, účasť na ich športových akciách… Spoločnosť automaticky pripisuje všetky povinnosti súvisiace s deťmi matke.

#3 Chod domácnosti

Hoci v starostlivosti o domácnosť si partneri zvyknú “podeliť úlohy”, rozdiel je v ich povahe a rozsahu. Neustále pripisovanie “tradičných ženských povinností” môže spôsobovať tlak, ktorý býva zdrojom stresu.

#4 Čas súvisiaci so zosúladením úloh

Ženy majú tendenciu byť pod intenzívnym časovým tlakom, aby zvládli pracovné, rodinné a všetky ďalšie povinnosti.

Čo sa dá robiť proti pôsobeniu stresu?

Výbornou trojicou v boji za život bez stresu sú spánok, výživa a cvičenie.

Spánok

Zanedbávanie spánku je jednou z príčin, prečo sú ženy viac vystavené pôsobeniu stresu. Nepretržitých 8 hodín v posteli strávených spánkom je “terapiou”, za ktorú nemusíte platiť a navyše je zadarmo. Je ale potrebné ju presne dodržiavať.

Výživa

Správna strava je jedným z faktorov, ktoré dokážu zmierniť stres. Okrem výživy obsahujúcej množstvo ovocia a zeleniny poznáme aj adaptogény na stres.

Sibírsky ženšen (eleuterokok ostnatý) je druh malého kríka, ktorý má dlhú históriu používania v tradičnej čínskej medicíne. Významnou vlastnosťou ženšenu je to, že je považovaný za adaptogén, ktorého účinky napomáhajú k obnove telesnej a duševnej rovnováhy. Sibírsky ženšen je dostupný v praktickej forme kapsúl na čisto prírodnej báze. Navyše je vhodný aj pre vegánov.

Cvičenie

Cvičenie v akejkoľvek podobe je ideálnym prostriedkom na odbúranie stresu. Ak sa praktizuje pravidelne, jeho zdravotné a psychologické vplyvy na organizmus sú skutočne nesmierne priaznivé. Postará sa o produkciu endorfínov, podporí optimizmus, pomôže dobiť baterky.

Ženy stále vykonávajú tradičné úlohy v domácnosti a dosahujú skvelú kariéru. Pokiaľ sa naučia zvládať stres a odbúrať ho vďaka cvičeniu, kvalitnému spánku alebo adaptogénov, budú vedieť lepšie čeliť výzvam a získajú podporu, ktorú tak veľmi potrebujú.

- reklamná správa -