Presunúť na hlavný obsah

Oslava slovenského filmu: Slnko v sieti spúšťa divácke hlasovanie

Zábava

O necelý mesiac spoznáme víťazov národných filmových ocenení Slnko v sieti za rok 2019. O tom, kto získa Divácku cenu rozhodne verejnosť, ktorá môže za svoju obľúbenú snímku oddnes hlasovať.

Jubilejný 10. ročník Slnka v sieti sa bude niesť v duchu osláv filmu a umenia. O ocenenie sa za rok 2019 uchádzali hrané, dokumentárne a animované snímky. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 z nich. Laureátov prestížnych filmových cien vyhlásia v stredu 9. septembra v bratislavskej Starej tržnici. Program odvysiela RTVS o 20:30 v priamom prenose na Jednotke.

Počas galavečera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii a Divácka cena Slnko v sieti, o ktorej v online hlasovaní rozhodne verejnosť. Na zisk Diváckej ceny ašpiruje dohromady 24 filmov, ktoré vznikli v slovenskej produkcii alebo koprodukcii a v minulý rok boli uvádzané v kinách. Každý hlasujúci môže spomedzi nich vybrať jeden, ktorý považuje za najlepší a vo formulári na webovej stránke Slnka v sieti mu udeliť svoj hlas. Hlasovanie potrvá do 3. septembra. Snímka, ktorá získa najviac hlasov, bude vyhlásená počas slávnostného večera. Historicky prvú divácku cenu získal film Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka.

Ocenenia laureátom odovzdajú významné osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry. Svoju účasť prisľúbili Zuzana Mauréry, Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Dušan Jamrich či Martin Huba. Úlohy moderátora sa tento rok zhostí Branislav „Bruno“ Ciberej, ktorý je známy svojím prehľadom a pozitívnym vzťahom k slovenskej i svetovej kinematografii.

Slávnostný večer bude obohatený aj o unikátne hudobné vystúpenia. „Vzhľadom na to, že oproti minulým ročníkom bol rok 2019 veľmi silný na filmy, ktoré majú ústrednú pieseň a v oceneniach kategóriu Najlepšia filmová pieseň nemáme, rozhodli sme sa niektoré z nich zaradiť do programu. Na jednom pódiu sa tak stretnú David Koller a Viki Olejárová, ktorí zaspievajú pieseň Karla Kryla – Pasážová revolta z filmu Amnestie, či Jana Kirschner s piesňou Dunaj, ktorá zaznela ako titulná vo filme Ostrým nožom. Pôjde o komornejšie verzie piesní, o to viac sa diváci budú môcť tešiť na jedinečný hudobný zážitok. O pozdvihnutie ducha i nálady sa postará Ľudová hudba Štefana Cínu, ktorá zahrá a zaspieva pieseň z filmu Loli Parádička,” prezradil detaily Richard Raiman, režisér galavečera Slnko v sieti.

Udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti je celospoločenskou udalosťou. V minulosti odovzdávala akadémia ocenenia najlepším filmom a filmárom raz za dva roky, už piaty rok ich udeľuje každoročne. Nominácie v jednotlivých kategóriách vyhlásila akadémia 26. februára 2020.  Slávnostný galavečer sa mal pôvodne konať 17. apríla. Tento dátum musel byť v súvislosti s opatreniami a prevenciou proti šíreniu koronavírusu a ochoreniu COVID-19 z preventívnych dôvodov presunutý na september. „Pevne verím, že sa nám i napriek striktným bezpečnostným pravidlám obmedzujúcim počet ľudí v hľadisku podarí divákom pri televíznych obrazovkách priniesť výnimočný zážitok z odovzdávania filmových cien,“ uviedla Wanda Adamík Hrycová, prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA). 

Generálnym partnerom národných filmových ocenení Slnko v sieti je Prvá stavebná sporiteľňa.

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

Viac informácií o národných filmových cenách Slnko v sieti nájdete na stránke

www.slnkovsieti.sk

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) je verejnoprospešnou záujmovou organizáciou združujúcou významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry, iniciátorom a usporiadateľom výročných prehliadok slovenskej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby, ako aj zakladateľom a garantom Národnej filmovej ceny Slnko v sieti. V spolupráci s partnerskými organizáciami v zahraničí nominuje slovenský film na európske filmové ceny a cenu americkej filmovej akadémie Oscar za najlepší neanglicky hovorený film. Venuje osobitnú pozornosť tvorbe mladej nastupujúcej generácie filmových tvorcov, vytvára podmienky pre ich profesionálne uznanie a podporu a prezentáciu ich diel v zahraničí.

- reklamná správa -