Presunúť na hlavný obsah

Viktor Vincze Slovenkám: Chcete byť ako moja žena? Tak teraz môžete!

Sex

Známa dvojica je známa tým, že nemá problém ani s intímnymi témami. Ale nie je za nimi exhibicionizmus, ako u ostatných celebrít. Ak to robia, tak len aby pomohli.

Dnes, kedy skloňujeme slovo vírus z každej strany, vám chceme povedať, aby ste nezabudli ani na iných nebezpečných tichých zabijakov. Nenápadne čakajú (takmer) v každej posteli a vďaka našej nezodpovednosti sa im darí stále viac.

Stačila by polhodinka v našom kalendári raz za rok, dva a ak by sme sa toho naozaj držali, nemali by sme 600 Sloveniek ročne diagnostikovaných na rakovinu krčka maternice. Až tretina týchto mám, manželiek, sestier, úžasných kamarátok či kolegýň zomiera. Úplne zbytočne, len preto lebo podcenili prevenciu a dovolili vírusu HPV zmutovať na zákernú smrteľnú chorobu.

Vymažme ju z našich životov!

Rakovina krčka maternice je dlho bezpríznaková, rovnako ako infekcia vírusom HPV, ktorá ju spôsobuje. HPV má drvivá väčšina ľudí, opakovane, prenáša sa pri pohlavnom styku a áno, zaručene aj pri orálnom! Imunita si zväčša s vírusom poradí, no ak nie, nebudete o tom vedieť. Zato gynekológ dokáže včas odhaliť, ak sa niečo s krčkom deje a nastaviť potrebnú liečbu. Hocičo je nám prednejšie, termíny u gynekológa odsúvame, rušíme, zato na svoje vlasy či nechty si vždy nájdeme čas… a keď už aktívne neriešime napríklad antikoncepciu, či tehotenstvo, je to ešte horšie. V disciplinovanosti, čo sa týka pravidelných gynekologických prehliadok, sme na chvoste Európy. Žiaľ.

Čo môže každá z nás urobiť? Hneď teraz sa objednať k svojmu gynekológovi. Zbavme svet tejto rakoviny, ktorej je možné predísť, aj ju úspešne liečiť. Máme k dispozícii všetko čo potrebujeme na to, aby sme ju úplne vymazali z našich životov.

V Austrálii sa k tomu približujú, nielenže tu ženy uvedomelo chodia na preventívky, ale  majú proti HPV zaočkovaných aj vyše 80 percent detí, čo je číslo, o ktorom sa nám ani nesníva. Pritom vakcína je aj u nás v trinástom roku života plne preplácaná zdravotnou poisťovňou.

Týka sa nás všetkých

Rakovina krčka maternice útočí na ženy v každom veku, nedávno kvôli nej absolvovala operáciu modelka Agáta Hanychová.

Moderátor Viktor Vincze na svojom Instagrame napísal o nedávnom zákroku svojej manželky, Adely: „Mnohé z vás mi píšu, že chcete byť ako ona. Dobre teda, teraz máte možnosť. Objednajte sa k svojmu gynekológovi! Vďaka Adelkinmu dlhodobému poctivému prístupu jej nedávno lekári vyriešili nabiehajúcu rakovinu krčka maternice.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Lucie Bittalová, česká aktivista, zomrela na túto diagnózu ako 27 ročná. Gynekologické prehliadky vynechala len na 5 rokov a už nebolo pomoci. Vedeli ste, že tejto rakovine podľahla aj legendárna Evita Perón? Mala iba 33 rokov. 

Mladé aktívne tridsiatničky, výnimkou nie sú ani 60 ročné dámy. Stačí prísť do styku (doslova) s agresívnym typom vírusu HPV napríklad v období stresu, oslabenej imunity… a ten dokáže prerásť do rakoviny krčka maternice za rekordné dva roky. Niekedy to trvá aj pätnásť! Ster z krčka maternice, teda cytológia, je to najmenej, čo môžete urobiť pre seba a tým pádom aj pre svojich najbližších.

- reklamná správa -