Presunúť na hlavný obsah

Jej čokolády sú sen! Varovanie: Pri čítaní tohto článku majte po ruke niečo sladké

Zábava

Išla za srdcom a potvrdzuje, že aj v malom meste sa môžu zrodiť svetové veci, pričom na veku vôbec nezáleží! Zuzana Vargová zavesila účtovníctvo na klinec a robí famózne ručne maľované čokoládové pralinky.

Začala ich robiť pre radosť a svoju rodinu pred desiatimi rokmi. Prvé pralinky boli všelijaké, kým pochopila, aké formy, aká čokoláda, aká teplota... Je to skrátka veda. Ale dnes je už top čokolatiérka, za svoju marakujovú pralinku získala tento rok striebornú medailu v Londýne na prestížnej Academy of Chocolate. Čo je na tejto práci najťažšie? „Neustále treba sledovať teplotu a vlhkosť, lebo to je alfa a omega úspechu. Kedy zapnúť klímu, kedy vypnúť - od toho sa odvíja výsledný produkt. Od rána do večera som vo výrobni a musím všetko kontrolovať, lebo pri pralinkách stačí pokaziť drobnosť, a celá várka je zničená,“- vysvetľuje Zuzka.

V malej výrobni na juhu Slovenska vyrábajú stabilných 23 druhov, a potom sú tu rôzne limitky a nálady. Tie majú aj zákazníci sladkých dobrôt, raz sú v kurze čisto ovocné chute, inokedy skôr orieškové. „Veľmi dobre ide karamel, kokos, Baileys, aj jogurt malina, a spomínaná marakuja. Ľuďom veľmi chutilo aj lesné ovocie, limetka,“ vyratúva autorka krásnych bonbónov. Jej najobľúbenejšia je plnka s červeným vínom, tzv. ganache, ktorú zvládnete vyrobiť aj doma. „Je to vlastne čokoládový krém zo smotany a čokolády. Absolútne jednoduchá vec, len ja som namiesto smotany dala červené víno,“- usmieva sa. Keďže je kreatívna duša, zakrátko pridala k pralinkám aj úchvatné tabuľkové čokolády – hotové umelecké diela a nátierky, napríklad jej osobnú lieskovo orieškovú „Zsutella“, ktorej názov nie je náhodný.

Ešteže nám v čase pandémie fungujú e-shopy a donášky, takto môže pred Vianocami aj u vás zazvoniť kuriér s božskou sladkou nádielkou.

Pozrite sa do galérie na výtvory šikovnej Komárňanky, pri ktorých neodoláte chuti na čokoládu alebo priamo na www.zaxchoco.sk .

Zapojte sa do súťaže prebiehajúcej na facebookovej stránke Topky.sk a vyhrajte balíček čokoládových produktov od ZAX.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -