Presunúť na hlavný obsah

Robotický vysávač dokáže ušetriť veľa času: Ako vybrať ten správny?

Bývanie

Ak bývate vo väčšom byte alebo dome, vysávanie vám môže zabrať pomerne veľa času a tiež energie. V domácnostiach sa k vysávaniu väčšinou nikto dobrovoľne nehlási, a tak je to stále na vás. Túto nevyhnutnú, no občas namáhavú činnosť si však môžete uľahčiť alebo sa jej aj úplne zbaviť.

Riešením je robotický vysávač. Toto zariadenie je navrhnuté tak, že za ideálnych podmienok urobí všetku prácu za vás. Ušetrí vám tak energiu aj čas, ktorý môžete venovať niečomu inému.

V súčasnosti je ponuka týchto vysávačov už pomerne široká. Vybrať ten správny vysávač do vašej domácnosti a pre vaše potreby je však mimoriadne dôležité. Do úvahy musíte brať niekoľko zásadných skutočností.

Typ podlahy

Najdôležitejšou otázkou je, aký typ podlahy by mal váš nový vysávač čistiť. Je to hladká podlaha alebo koberce, či kombinácia hladkej podlahy s kobercami?

Hladkú podlahu zvládnu prakticky všetky typy vysávačov. Ak však od robotického pomocníka budete očakávať, aby vysával aj koberce, mali by ste vedieť niekoľko vecí. Po prvé, vyberajte vysávač so silnejším výkonom. Po druhé, robotické vysávače sú schopné zvládnuť iba klasické koberce s krátkym, maximálne 15 milimetrov dlhým, vlasom. Inak môžu mať problémy.

Mopovanie

Ak doma koberce nemáte a potrebujete dobre vyčistiť hladké povrchy, v ponuke nájdete aj vysávače so zabudovaným mopom. To znamená, že podlahu vysávajú a utierajú zároveň. Na výber potom máte vysávače so suchým alebo mokrým mopovaním. Tento typ vysávačov s mopom je však, pochopiteľne, o niečo drahší.

Veľkosť zbernej nádoby

Koľko toho dokáže robot povysávať, kým ho budete musieť vyprázdniť? Ak ide o samotné vysávanie, zvážte, aký veľký byt máte a koľko znečistenia musí vysávač zvládnuť. Podľa toho sa budete vedieť rozhodnúť, či potrebujete väčšiu alebo stačí menšia zberná nádoba.

Vysávače, ktoré majú aj funkciu mopovania, obsahujú tiež nádobku s vodou. Čo je ďalší parameter, na ktorý by ste v takomto prípade mali brať ohľad.

Orientácia

Tou najinteligentnejšou vlastnosťou robotických vysávačov je ich automatický a samostatný pohyb v priestore. Rôzne typy sú vybavené rôznymi navigačnými prvkami.

Najlepšie modely majú vo výbave senzory, kamery alebo lasery, podľa ktorých sa dokážu prakticky v akomkoľvek priestore orientovať natoľko zručne, že nebudú do ničoho narážať a efektívne povysávajú celú podlahu dokonca aj miestnosť po miestnosti.

Tie lacnejšie sa orientujú iba na základe nárazníkov, takže smer menia až po zrážke so stenou alebo iným predmetom. Na to musíte mať prispôsobený priestor, aby vysávač nenarážal do krehkých prekážok, ktoré môže poškodiť.

Väčšina vysávačov obsahuje aj príslušenstvo s tzv. virtuálnymi zábranami, ktoré slúžia na to, aby ste vysávaču v otvorenom priestore vymedzili plochu, po ktorej sa môže pohybovať. Môžu to byť napr. magnetické nálepky, infračervené lúče a pod. Tie sa dajú naprogramovať na určitý časový interval podľa vašej potreby.

Na to, aby ste vedeli, čo presne idete kupovať, je pri takomto sofistikovanom zariadení nevyhnutné, aby ste si predtým prečítali recenzie na robotické vysávače, porovnali parametre rôznych modelov, ich funkcie, výbavu a pod.

Filtrácia

U vysávačov veľmi dôležitý parameter. Najmä, ak máte doma alergikov, astmatikov a deti. Väčšina robotických vysávačov obsahuje mimoriadne účinný HEPA filter a jeho rôzne typy. Ak si chcete byť istý, že váš vysávač odfiltruje všetky nečistoty, hľadajte taký s čo najvyšším HEPA filtrom.

Niektoré druhy vysávačov, dokonca ja tých drahších, majú svoj vlastný filter. Ten môže byť učinný, ale taktiež nemusí. Tieto typy vlastných filtrov od rôznych výrobcov každopádne nie sú tak overené ako známy HEPA filter, ktorý sa používa prakticky všade. Je však na vás, čomu budete veriť a ako sa rozhodnete.

Batéria a nabíjanie

V tomto prípade sa bavíme o kapacite batérie, to znamená, akú výdrž má vysávač na jedno plné nabitie. Ďalším dôležitým faktorom je návrat do nabíjacej stanice.

Tie kvalitnejšie modely to dokážu odhadnúť a do dokovacej stanice sa zaparkujú samé. Keď sa dobijú, čo môže trvať aj pár hodín, dokážu pokračovať v čistení tam, kde skončili. Lacnejšie vysávače sa však vybijú a zostanú stáť na mieste. Musíte ich dať nabiť manuálne.

Hlučnosť

Samozrejme, keď už ide o moderný automatický prístroj, ktorý bude pracovať za vás, pokiaľ vy môžete sledovať televíziu, očakávate od neho, že vás nebude príliš rušiť. V súčasnosti sú však robotické vysávače veľmi tiché. Dá sa povedať, že o nich prakticky ani neviete.

Tie najlepšie modely nie sú hlučnejšie ako 50 decibel. Lacnejšie zariadenia môžu pri práci prekračovať aj 60 decibelov.

Ďalšie vybavenie a parametre

To, čo robí medzi jednotlivými vysávačmi na trhu najväčšie rozdiely, sú ich funkcie a výbava. V závislosti od vášho rozpočtu a očakávaní môžete potrebovať rôzne veci. Ako napr. už spomínaná funkcia automatického nabíjania, taktiež mopovanie, UV lampa na likvidáciu baktérií, senzory na rozpoznávanie nečistôt, diaľkové ovládanie, no a dajte si pozor aj na rotačné kefky vysávača.

Veľmi dôležité sú tiež rozmery vysávača, najmä jeho výška. Ak chcete, aby robot upratoval aj pod vašim nábytkom, mal by byť dosť nízky na to, aby sa tam zmestil. Prípadne mu budete musieť prispôsobiť priestor.

Cena

To najdôležitejšie pre mnohých z nás je cena. Jej maximálnu hranicu si buď stanovíte na začiatku alebo budete hľadať zariadenie podľa ideálnych parametrov a potom si vyberiete na základe pomeru cena/výkon.

Každopádne, tie najlepšie modely môžu stáť aj 1000 eur, no dokážete kúpiť robotický vysávač aj za menej ako dve stovky.

Ide o dôležitú a nie zanedbateľnú investíciu, takže sa rozhodujte dobre. Predajcovia však majú často, najmä okolo Vianoc, na tieto druhy elektroniky výrazné zľavy alebo výpredaje. Pozrite sa napr. na ponuky Alza.sk a neprehliadnite zľavové kupóny na Bonipe, vďaka ktorým si konečne cenu vášho nového robotického vysávača môžete ešte o niečo znížiť.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -